Knižní novinky v červnu 2019

24.6.2019 / Další / Martina Klausová

Chloe Mayerová: Chlapec ze sněhu
Píše se rok 1944 a v jedné anglické vesnici mají velice aktivní domobranu bedlivě sledující německého zajatce Hanse, který sem byl přidělen na nucené práce. S Hansem se skamarádí malý Daniel, chlapec milující pohádkové příběhy a žijící ve svém vlastním kouzelném světě. A sblíží se s ním i jeho matka Annabel, jejíž muž bojuje na frontě. Přátelský a snad i milostný vztah mezi Angličankou a Němcem je místním lidem trnem v oku a nabírá nejdříve překvapivé, pak hrozivé a nakonec zničující obrátky.

Juliana Weitlanerová: Johann Strauss: Otec a syn slovem a obrazem.
Téměř jedno století určovali oba králové valčíku otec a syn Straussové hudební poměry Rakouska. Pochod Radeckého nám zní v uších jako symbol časů starého dobrého císařství, a klasická jevištní díla jako Netopýr nebo Cikánský baron jsou dodnes doma v divadlech po celém světě. Kdo byli tito hudební mágové z Vídně, jež svou taktovkou doslova elektrizovali publikum? Autorka knihy vypráví životy dvou fascinujících mistrů, jejichž hudba zní i dnes po celé zeměkouli. Za doprovodu množství barevných vyobrazení zavádí čtenáře do 19. století, kdy se životem tančilo ještě ve tříčtvrtečním taktu.

Jenny Colganová: Nekonečná pláž
Již vloni vyšla půvabná knížka s názvem Kavárnička na pobřeží, ve které hlavní hrdinka Flora opouští úspěšný život v Londýně a vrací na malý skotský ostrůvek, odkud pochází. Musí se starat o otce a své nemožné bratry. Při úklidu objeví maminčinu sbírku receptů a začne podle nich vařit. Postupně se stále víc sbližuje se svou rodinou a přítelkyní z dětství Lornou. Podaří se Floře najít v Mure své místo?  Na tento úspěšný příběh nyní autorka Jenny Colganová navazuje volným pokračování nazvaným Nekonečná pláž. V něm si Flora už našla  cestu zpět ke své rodině, obnovila stará přátelství a otevřela úspěšnou kavárnu. A co víc, začne si milostný románek s mužem svých snů.  Začíná promýšlet budoucnost, možná manželství? Ale na čem její milý vlastně pracuje? A opravdu pověra o velrybách u pobřeží věstí pomíjivost štěstí?

Hilda a pidilidi a Hilda a parádní slavnost
Dobrodružství modrovlasé holčičky Hildi nejprve uchvátila malé čtenáře komiksů, poté vznikl animovaný seriál od Netflixu a nyní je tu knižní série. Protože Hilda je z dalekého severu, není divu, že se běžně potkává s obry, troly, trpaslíky a dalšími tajemnými lesními bytostmi, které my považujeme za smyšlené. 

Geoge R. R. Martin: Oheň a krev
Příběh s názvem Oheň a krev se odehrává staletí před událostmi líčenými v předchozí autorově knize - Písni ledu a ohně, kdy se rod Targaryenů – dračích pánů – usídlil na Dračím kameni. Kronika psaná učeným mistrem Citadely začíná u legendárního Aegona Dobyvatele, stvořitele Železného trůnu, a pokračuje přes generace tohoto rodu bojujících o tento neblaze proslulý symbol. Oheň a krev je první svazek historie targaryenských králů, představuje ty nejvyhrocenější podoby hry o trůny a nabízí zcela nový pohled na fascinující historii Západozemí.

Sally Rooneyová: Rozhovory s přáteli
Irská autorka Sally Rooneyová touto svojí prvotinou uchvátila čtenáře anglicky mluvícího světa ze dne na den. Spolu s vypravěčkou, mladou studentkou Frances, sledujeme dynamiku vztahů, intelektuálních debat i milostných románků čtyř přátel, které od sebe dělí věk i pohled na svět. Knížku lze číst jako romantickou komedii, plnou nevěry, sexu, odcizení i sblížení a zároveň jako silný feministický příběh o životě a myšlení současných mladých žen.

Ann Patchettová: Společenství
Román vykresluje život dvou rodin a jejich šesti dětí v průběhu dlouhých padesáti let a je to román plný vnímavých postřehů o lidech,  rodině, o směsi komických i tragických událostí, které život každému z nás přináší.

365 -  Gastromapa Lukáše Hejlíka
Knížka herce, milovníka knížek a dobrého jídla Lukáš Hejlíka, který se mimo jiné už šest let věnuje blogu Gastromapa, objíždí české luhy a moravské háje a každý den přináší jeden tip na místo, kde se lidé můžou dobře najíst, napít, dát si skvělou kávu nebo něco sladkého.
Za ty roky projedl přes milion a půl, navštívil skoro půl druhého tisíce podniků, a tak bylo na čase to posunout dál. Nejdřív vznikla aplikace a teď i knížka Gastromapy. Dělal jí 365 dní, má 365 stran a přináší 365 tipů. Čtenářům ukáže i místa, kde bys rozhodně žádný skvělý podnik nečekali nebo je nechá proletět se po těch nejlepších kuchyních světa.