Knižní novinky v dubnu 2019

Knižní novinky na českých pultech

Alfie Kohn: Bezpodmínečné rodičovství. Cesta od odměn a trestů k lásce a porozumění
Kniha představuje novátorský přístup uznávaného pedagoga Alfieho Kohna k výchově dětí. Jednou ze základních potřeb dítěte je podle něj být bezpodmínečně milováno, tedy vědět, že bude přijímáno, i když něco zkazí nebo se mu něco nepovede. Jenže zaběhlý přístup k výchově dětí, založený na trestech,  odměnách, neustálém či nepřiměřeném chválení naučí děti, že jsou milovány tehdy, když nás potěší nebo když nám zaimponují svým výkonem. Autor radí, jak nahradit chválu bezpodmínečnou podporou, kterou děti potřebují, aby z nich vyrostli zdraví, vnímaví a zodpovědní lidé. 

Maria Adolfssonová: Velká chyba
Krimi román z fiktivního skandinávského souostroví se svéráznou policejní inspektorkou v hlavní roli. Festival ústřic je na ostrově Heimö, největším v souostroví Doggerland ležícím mezi Británií a Skandinávií, vždy velká událost. Když se však inspektorka Karen Eikenová Hornbyová ráno po slavnosti probudí s kocovinou, a navíc leží v hotelové posteli vedle svého šéfa, nemá radost ani z jednoho. Ke všemu její kolegové najdou zavražděnou ženu, která není jen tak někdo – brutálně ubitá oběť je šéfova bývalá manželka. A vyšetřování případu se notně komplikuje. Navíc se zdá, že svou roli možná sehrály i staré záležitosti ze 70. let, kdy se na ostrov přistěhovalo několik rodin, které na jednom statku založily malou komunitu...

Ondřej Dušek a Karolína Jirkalová: K čemu jsou architekti
Knížka určená zvídavým dětem od deseti let. Architekti vytvářejí prostředí, ve kterém se pohybujeme, bydlíme, odpočíváme, učíme se, pracujeme… zkrátka ve kterém žijeme. Architektura musí sloužit svému účelu, je důležité, jak se v ní cítíme a jak ovlivňuje své okolí. Tato bohatě ilustrovaná knížka však ukazuje, že se na architekturu můžeme dívat i jinak než jen „líbí – nelíbí“, že každé konkrétní řešení má svůj důvod. Autoři v knize představují čtrnáct zajímavých realizovaných projektů, z nichž téměř všechny jsou veřejně přístupné a zvídavý čtenář je může i navštívit.

Pavol Rankov: Malá dunajská válka
Snad už příští rok vypukne na jižním Slovensku Malá dunajská válka. Do konfliktu mezi slovenskou domobranou a velkomaďarskými separatisty se zapojí také čeští dobrovolníci. Mnoho lidí, mezi nimi řezník ze Šamorína, olympionička z Nových Zámků a odborník na minová pole z Novák, bude postaveno před volbu, zda se podílet na zabíjení, anebo ohrozit vlastní život. Krizi by mohl vyřešit snad jen zázrak, protože vojska Evropské unie stejně jako mírové sbory OSN přicházejí jako vždy pozdě. Kniha nese podtitul Politický thriller z možné současnosti.

Miska Rantanen: Kalba ve spoďárech: Kalsarikänni: Pij a žij jako Fin
Autor knihy říká zhruba toto: Zapomeňte na hygge a lagom, usrkáváním čajíčků a s dekou z modrožlutého obchoďáku blaženosti nedosáhnete. Finové, jeden z nejotrlejších národů severu a podle aktuálních průzkumů nejšťastnější lidé na světě, odhalili tajemství spokojeného života. Až přijdete večer z práce, nalijte si ten nejlepší alkohol, co doma najdete. A abyste si udělali pohodlí, klidně se svlékněte do spodního prádla. Nikdo vás neuvidí a třeba se vám po třetí skleničce vrátí elán, o který jste za celý den přišli. A kdyby se vám to samotářské popíjení náhodou vymklo z ruky, tak vězte, že i kocovina jednou skončí a nakonec se budete cítit jako znovuzrození. Stejně jako po sauně nebo plavání mezi ledovými krami.

Peter Mayle:  Mých 25 let v Provence
Je to již 25 let, co se  autor a jeho žena vypravili na dovolenou do jihofrancouzské Provence. Svět, který objevili, je okouzlil natolik, že se tam rozhodli přestěhovat – a nikdy toho nelitovali. Kniha je poctou kraji vína, levandule, mistrálu a moře od britského labužníka života.

Claudio Magris: Pro nedostatek důkazů
Tématem knihy jsou války všech dob a ve všech koutech světa, války jakoby téměř neodmyslitelné od života. Hrdina, který celý život sbíral zbraně všeho druhu s úmyslem vytvořit jakési muzeum války, jehož účelem mělo být nastolení míru, svůj záměr nedokončil, protože tragicky zahynul uprostřed svých sbírek. Úkolu zřídit a uspořádat muzeum se ujme doktorka Luisa Brooksová, žena, nesoucí tíhu osudů svých předků, z jedné strany židovských a z druhé černých otroků, jejíž příběh se vine jako červená nit celým románem. Autor nás provází sály budoucího muzea a v souvislosti s jednotlivými exponáty nám předkládá množství příběhů, vždy nějakým způsobem válečných nebo bojovných. Například nás zavede i do Prahy v dobách, kdy sem slavný cestovatel, botanik a etnograf Adalberto Vojtěch Frič přivezl Čerwuiše zvaného Červíček z indiánského kmene Čamakoko či do jediného vyhlazovacího tábora v Itálii, Risiery di San Sabba u Terstu. 

John Kennedy Tool: Spolčení hlupců
Spolčení hlupců Johna Kennedyho Toola jako audiokniha. Jedná se o nekrácenou verzi a fanoušci tohoto románu tak nepřijdou ani o jedinou oblíbenou hlášku. 

Michelle Obamová: Můj příběh
Kniha Michelle Obamové, která se stala jednou z nejikoničtějších a nejpodmanivějších žen naší éry. Jako první dáma Spojených států amerických a první Afroameričanka v této roli pomohla nastolit nejvlídnější a nejpřístupnější atmosféru v Bílém domě v historii a vybudovala si pozici silné zastánkyně práv žen ve Spojených státech i po celém světě. Radikálně změnila životní styl mnoha rodin, které díky ní vedou zdravější a aktivnější život, v nemilosrdné záři reflektorů dokázala vychovat dvě normální a skromné dcery. Michelle Obamová ve svých pamětech, díle plném hlubokých úvah a úchvatného vypravěčství, zve čtenáře do svého světa a zaznamenává zážitky, které ji formovaly – od dětství v chicagské South Side, přes léta, kdy jako vedoucí pracovnice vyvažovala mateřské a pracovní povinnosti, až po dobu, kterou strávila na nejslavnější světové adrese. S neomylnou upřímností a jiskřivým vtipem popisuje svá vítězství i zklamání na veřejnosti i v soukromí a vypráví svůj příběh, tak jak ho žila – svými slovy a podle svého.Podcast