Knižní novinky v dubnu 2020

Susanne  Bernerová: Děti vaří celý rok – moje první kuchařka

Každá sezona nabízí jiné ovoce a zeleninu, ze kterých hravě připravíme pizzu, indické birjání nebo třeba jahodové tartaletky. S tím vším nám poradí kamarádi Zuzana, Tom, Matouš a Káťa a také Havran a papoušek Niko, kteří  mají spoustu chytráckých připomínek. Naučíme se spolu s dětmi všelijaké finty a triky – jak nebrečet nad cibulí, jak si založit bylinkovou zahrádku nebo jak na domácí zmrzlinu. A taky si můžeme vyrobit  něco, co není k snědku, třeba peckový polštářek, lepidlo nebo vlastní kuchařku

Jozef Karika: Na smrt

Československo roku 1928. Dva kamarádi, maturanti z Ružomberoku, Žid Viktor a Němec Karel, neúmyslně zastřelí syna místního radního. Viktor utíká k příbuzným do New Yorku a stává se členem mafiánské organizace, Karel vystuduje medicínu v Mnichově a mění v oddaného stoupence nacistické ideologie. Ocitají se na opačných stranách rodícího se válečného běsnění. Na smrt je  příběh,  který propojuje válku mafiánských rodin v Americe a vzestup  a rozmach nacismu v Německu i následující válečná léta. Je děsivou připomínkou toho, jak málo stačí, aby z nás spadla civilizační slupka a stali se bezcitnými monstry.

Jenny Colganová: Báječný krámek s čokoládou

Po ztrátě zaměstnání v továrně na čokoládu je třicátnice Anna zoufalá. Nečekaně však přijde nabídka od Claire - její bývalé učitelky francouzštiny. Anna by mohla vypomáhat v obchodě proslaveného výrobce čokolády Thierryho Girarda.  Ovšem má to háček – obchod je v Paříži a navíc Annina francouzština již dost zrezivěla. Přesto výzvu přijme a vsazená do zcela nového prostředí poznává spoustu zajímavých lidí včetně těch, kteří byli součástí Claiřina života, když byla v sedmdesátých letech v Paříži jako au-pair. Příběhy Anny a Claire s odstupem několika desetiletí, kouzlo Paříže a lahodná chuť čokolády se prolínají, aby se nakonec kruh uzavřel.

Anselm Grün: Kouslo maličkostí

Audiokniha, v níž filosof a teolog Anselm Grün v ní ukazuje, jak žít harmoničtější a radostnější život, těšit se ze vztahů a především z toho, že jsme na světě.  Zkrátka jak nepromarnit svůj život zbytečnostmi. Nejde stále víc pracovat a stále víc hromadit, ani se stresovat věcmi, které nemůžeme ovlivnit. Nic neroste do nebe. Z tohoto stále rychleji se točícího kolotoče lze vyskočit.

Dagmar Honsová: Předpovídej počasí

Je počasí vůbec věda? No jistě, a zábavná! Věděli jste třeba, že v každé kapce deště je i zrnko písku? Proč vznikly pranostiky a jak to našim předkům pomáhalo? Krásně ilustrovaná knížka odhalí, jak se předpovídalo počasí dříve, poodkryje leckterou meteorologickou záhadu nebo vás naučí, jak si vyrobit vlastní bouřku ve sklenici vody. Taky budete umět sestrojit sněhoměrný kůl dřív, než řeknete cumulonimbus.

Peter Hoeg: Tvýma očima

Poté, co se jeho přítel pokusí o sebevraždu, navštíví Petr kliniku, která by snad mohla pomoci. Na klinice zkoumají hlubinné kontakty mezi lidmi a vyvinuli epochální metodu skenování mozku. Zde se potkává s kamarádkou z dětství Lisou, která je zde ředitelkou. Tajemný příběh o pronikání do lidského vědomí, což ovšem nikdy není bez rizika.

William Seroyan: Tracyho tygr

Nové vydání legendární novely s ilustracemi Jiřího Šalamouna. Znovu připomene půvabný příběh Thomase Tracyho, ochutnávače kávy z New Yorku, ke kterému se jednoho dne připojí jako stálý společník tygr, aby v něm probudil lásku k dívce Lauře a naučil ho dalším důležitým věcem, jež potřebuje mladík ke své proměně v muže. Kniha vychází k významnému životnímu jubileu výtvarníka Jiřího Šalamouna s původními ilustracemi a v původním formátu prvního vydání z roku 1980. Potěší pamětníky i ty, kteří Tracyho tygra budou číst poprvé.

Kuřata v hadí kleci

Rozsáhlý výběr povídek z filipínské literatury, u nás prakticky neznámé. Náměty povídek sahají od sociálních rozdílů přes válečná traumata až po vztahy rodičů a dětí, milostné otazníky a ozvěny starých pověr a mýtů v moderním světě. Ve výběru figurují klasikové moderní filipínské literatury i autoři nejmladší generace. Většina povídek vychází v českém překladu úplně poprvé.

Podcast