Knižní novinky v květnu 2019

27.5.2019 / Další / Martina Klausová

Jordan B. Peterson: 12 pravidel pro život
Co by měl znát každý člověk v moderním světě? ptá se renomovaný psycholog Jordan B. Peterson a jeho odpověď na tuto otázku v sobě propojuje odvěké pravdy a ohromující objevy nejsoučasnějšího vědeckého výzkumu. Peterson dokáže být vtipný a překvapivý a vždy objevný. Vysvětluje nám, proč nebránit dětem v nebezpečných kouscích na skateboardu, jaký hrozný osud čeká člověka, který příliš rychle kritizuje, který je pomstychtivý, nenávistný a arogantní; a proč bychom měli pohladit každou kočku, kterou potkáme na ulici.

Miloš Urban: KAR: Pohřební hostina za jedno město
V Karlových Varech dojde k obludné vraždě: žena roztrhá muže svými zuby a pak spáchá sebevraždu. Nebylo prokázáno, že by se ti dva znali. Po nějaké době se stane událost podobná: na golfovém hřišti zabije muž ženu její vlastní odpalovací holí a poté vběhne pod auto. Nikdy předtím se neviděli. Do Varů, svého rodného města, se po dlouhé době vrací Julián Uřídil. Ne na stálo a ne jako lázeňský host, ale na anonymní pozvání jako autor knih, v kterých se odehrávají podobné zločiny. Minulost, na niž chtěl zapomenout, se mu však ve Varech spolu s dalšími kousavými vraždami vrací jako bumerang….

Jordan B. Peterson:  Stopařův průvodce po galaxii jazyků s podtitulem Fantastická lingvistika od Tolkiena po Klingonys
Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem. Nebo také elfem, gulliverovským Liliputánem či mimozemšťanem. Yens Wahlgren, odborník na umělé jazyky, kterými se mluví ve fikčních světech, se ve své knize zabývá lingvistickými fenomény, jaké představují například seriály Star Trek, Hra o trůny, Tarzanova dobrodružství či komiksy s Tintinem. Ve více než stovce jazykových portrétů nabízí pouť napříč historií, od záhadného spisu svaté Hildegardy z 12. století až po newspeak Orwellovy dystopie 1984 a řeč Burgessova Mechanického pomeranče. Průvodce fantastickou lingvistikou ocení fanoušci sci-fi a fantasy literatury, popkultury a ti, kdo si rádi čtou o zajímavostech jazyka.

Petr Pavel: V první linii
Kniha vzpomínek a pohledů do budoucnosti armádního generála Petra Pavla, ve které vypráví o své cestě z vojenského gymnázia k nejvyšší světové vojenské funkci, jaké kdy Čech dosáhl – předsedy Vojenského výboru NATO. Jaký je držitel nejvyššího francouzského vyznamenání, Řádu čestné legie, a nejvyššího amerického vyznamenání, řádu Legie zásluh, v soukromí, prozradí jeho nejbližší. Rozhovor s generálem Petrem Pavlem o zákulisí, v němž se rozhoduje o budoucím světě.

Vojtěch Zamarovský: Za sedmi divy světa
Dnes již klasické dílo známého popularizátora starověkých dějin a plodného spisovatele a jednoho ze zakladatelů žánru literatury faktu v tehdejším socialistickém Československu Vojtěcha Zamarovského vyšlo před více než 50. lety. Od té doby vycházelo znovu a znovu a vždy si našlo nové nadšené čtenáře. Před námi tak znovu vyvstanou egyptské pyramidy, visuté zahrady Semiramidiny, Artemidin chrám v Efesu, Feidiův Zeus v Olympii, mauzoleum v Halikarnassu, Rhodský kolos a maják na ostrově Faru i se svými pohnutými osudy. Nové vydání zachovává to, co bylo pro knihy Zamarovského tak typické: vyprávění, které přináší poutavé příběhy i množství historických faktů. Toto revidované, aktualizované a doplněné vydání s kvalitní obrazovou přílohou zahrnuje mapy, fotografie, klasické i nejnovější rekonstrukce těchto dávno zaniklých starověkých staveb a uměleckých děl.

Miloš Forman v kostce
Rubikova kostka života a díla česko-amerického režiséra z pera jeho českého analytika, pamětníka i zpovědníka Jana Lukeše. Úvaha na téma Formanovy cesty na světové výsluní za přechodu mezi dvěma systémy společenskými i produkčními předchází mozaice režisérových názorů, životních osudů a filmografie.

Avi Joreš: Inovovati budeš aneb Jak izraelská vynalézavost pomáhá k nápravě světa
Poutavé příběhy izraelských inovací a vynálezů, které pomáhají měnit život milionům lidí po celé planetě. Sytí hladové, léčí nemocné, chrání bezbranné a dokáží přetvořit poušť v kvetoucí zahradu. Proč se právě tahle malá země uprostřed neklidného regionu stala lídrem v tomto směru? Může za to neustálá potřeba zdokonalovat se a snaha být o krok či dva před svými nepřátelsky naladěnými sousedy? Nebo je v tom něco víc?  Kniha přináší důkaz, že řada věcí, která nám přijde jako běžná součást vašeho života, má své kořeny v Izraeli.