Knižní novinky v lednu 2017

30.1.2017 / Další / Martina Klausová

Kerstin Ekmanová: Vlčí kůže

Román Vlčí kůže od Kerstin Ekmanové, čtenáře zavede do temných lesů a černých jezer drsného kraje Jämtland na severu Švédska, kde je příroda silná a nepředvídatelná. Lidé tu žijí v chudobě a nevědomosti, ve světě, v němž jsou stále živé mýty a pověry. Právě sem se roku 1916 vydává porodní bába Hillevi Klarinová. Následuje svého snoubence pastora Edvarda, jenž se má ujmout správy místní farnosti Černá voda. Na to, co ji zde čeká, ale není připravena.  Ale i přes řadu traumatických zážitků se tu setká s projevy porozumění, přátelství a lásky. Ve volném pokračování s názvem Poslední pramen do životů lidí ve vsi Černá Voda zasáhne druhá světová válka.  Kromě již známých postav se setkáme také s Hillevinou dcerou Myrten, jež odjíždí do Stockholmu s tajemstvím, o němž nikdo neví.  Zdálky k ní však stále mluví zvuky a vůně hor a místa v lese, kde se ozývá dětský pláč.  V těchto knihách autorka vytvořila vskutku mistrovské dílo. 

Naím Moisés: Soumrak moci

Knihu Soumrak moci napsal ekonom, jihoamerický politik a politolog  Naím Moisés. Její podtitul je výmluvný - Od prezidentských paláců k bitevním polím a její četba je strhující stejně jako užitečná a mnohdy překvapivá. Bill Clinton o ní řekl: „Kniha Soumrak moci změní způsob, jakým čtete zprávy, jakým uvažujete o politice, i to, jak se díváte na svět.“

Jean-Christophe Rufin:  S leopardem v patách aneb Zápisky lékaře nomáda

Jean-Christophe Rufin patří mezi nejvýznamnější postavy světového humanitárního hnutí. V této knize se ohlíží za zákrutami vlastního života.  Nahlédneme do pozadí fakultní medicíny, humanitárních aktivit i vojenských misí OSN, nemocnic, kabinetní politiky i vrcholné diplomacie.  Svou životní cestou, která ho doslova zavedla do chýší i paláců, Rufin prochází s vtipem a nadsázkou, uměním zkratky a neokázalou hloubkou.

Dennis Lehan: Pod rouškou noci

Román Pod rouškou noci je určen všem milovníkům napětí.  Jeho hlavní hrdina Joe Coughlin je v jádru dobrý člověk, muž pevných zásad a vytříbeného smyslu pro spravedlnost. A také hlava mafiánského impéria a nelítostný gangster, který se umí drsně vypořádat s konkurencí, Ku-klux-klanem či kýmkoliv jiným, kdo se mu postaví do cesty. Jeho další osudy sleduje volné pokračování s názvem Zmizelý svět. Romány se staly předlohou pro poslední film Bena Afflecka a mistr hororu Stephen King o nich řekl: Nejlepší gangsterka od dob Kmotra.

Zbigniew Czendlik:  Postel hospoda kostel

Knihu Postel hospoda kostel  napsal katolický farář Zbigniew Czendlik spolu s novinářkou Markétou Zahradníkovo. Zjistíte v ní, že není kněz jako kněz a Zbigniew Czendlik je toho důkazem. Studium Bible je podle něj nuda, nerad zpovídá farníky, a chce-li někdo pokřtít, dlouho ho odrazuje. Má rád ženy, pochutná si na dobré whisky. Co má napsáno na dveřích ložnice? Proč se mu nelíbilo ve Vatikánu? Jak zvládá celibát? Tato kniha odpovídá na mnoho podobných otázek. Nahlédnete do soukromí pozoruhodného muže a zjistíte, jak vnímá mezilidské vztahy, život i Boha.

Reiner Stach: Kafka – Rané roky

Jedná se o první část třídílné biografie jednoho z největších, nejznámějších a nejčtenějších autorů světové literatury, Franze Kafky. První svazek zachycuje Kafkovo dětství a mládí, studia a prvních léta strávená v zaměstnání a zároveň vykresluje velkolepé dobové panorama spisovatelova rodného města, habsburské monarchie i celé střední Evropy. Kafkovy rané roky rozhodně nebyly dobou pokojnou. Vznikala nová média a technologie, Praha byla centrem vášnivých národnostních sporů a napětí a uprostřed toho si citlivý Franz vybojovával cestu k duševní samostatnosti a k vlastní literární tvorbě.

Evžen Boček: Aristokratka na koni

 „Nejchudší zámek v Čechách“ a jeho obyvatele již řada čtenářů zná z předchozích dílů Poslední aristokratka a Aristokratka ve varu. A deníky Marie Kostkové z Kostky pokračují, stále stejně vtipně popisující peripetie ze života šlechtické rodinky a jejích zámeckých zaměstnanců. Tentokrát je zámek už opravdu téměř na dně a na jeho záchranu je třeba vymyslet něco neobyčejného. Budete se smát od začátku do konce.

Abby Clementsová: Zasněžená svatba

Hazel neměla nikdy v úmyslu živit se přípravami svateb. Jenom pomáhala své sestře s jejím „velkým dnem“. Vybrala nejen velmi vhodné prostředí, ale postarala se o všechnu výzdobu, choreografii slavnosti i veškeré jídlo, včetně úžasného svatebního dortu, který upekla její spolubydlící. Netrvalo dlouho a Hazel se začali ozývat další zájemci. Uspořádat svatbu ve skotských horách není vždycky snadné, krásné počasí tam není na objednávku. A ze svatby v Karibiku se také může stát oříšek nešetří.