Knižní novinky v lednu 2019

28.1.2019 / Další / Martina Klausová

Madeleine Albrightová: Fašismus – Varování
Během 20. století se obětí fašismu staly miliony lidí. Po hrůzách druhé světové války se zdálo, že svět už nepřipustí, aby se duchovní dědicové Hitlera a Mussoliniho pokusili o návrat. Česká rodačka, bývalá diplomatka a ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová tento optimistický předpoklad zpochybňuje. V širokém pojetí pak pod pojem fašismus autorka zahrnuje i další totalitní hnutí a ideologie. Dokazuje, že fašismus nejen že přežil 20. století, ale dnes představuje hrozbu pro mír a spravedlnost víc než kdykoli po roce 1945. Albrightová ukazuje, jak snadno se v dnešní době mohou populisté dostat zcela legálním způsobem k moci zneužitím slabin demokracie a v řadě zemí světa tak oslabuje politický střet a posilují extrémy, ať už pravicový nebo levicový.

Zbigniew Czendlik: Uchem jehly
Kniha rozhovorů kněze Zbigniewa Czendlika vychází z oblíbeného stejnojmenného pořadu České televize. Nekonvenční pan farář si zve již několik let na lanškrounskou faru hosty, kteří nám mohou být inspirativním vzorem. Citlivé, s nadhledem kladené otázky postupně směřují k duchovnímu rozměru lidského života, který každý ze zpovídaných nachází překvapivě i jinde, než bychom čekali. Hosty Zbigniewa Czendlika jsou například Stanislav Bernard, Lucie Bílá, Věra Čáslavská, Božena Jirků, Tomáš Sedláček nebo Robert Vano.

Pavel Kosatík: Jiný TGM - Masaryk pro 21. století
Pavel Kosatík předkládá Masarykův plastický obraz, pojmenovává jeho imponující vlastnosti a polemicky se vyrovnává s jeho omyly. Líčí prezidenta Masaryka jako ideového rváče na cestě za vizemi, o jejichž mravní oprávněnosti je přesvědčen. Výsledkem zápasů je sporné pozitivní dílo: stát, o kterém snily generace předků. Zároveň zakladatel paradoxně zatížil stát břemeny, která se časem ukázala neúnosná. Jiný TGM je pro všechny, kdo přemýšlejí o české provinčnosti i demokracii a o tom, jak ji udržet. Zároveň přináší víc života a pochybností než pomníků a svatých obrázků. Kniha je založena na rozsáhlém průzkumu archivních materiálů a poněkud mění zažitý pohled na „tatíčka“ Masaryka.

Edward Luce: Soumrak západního liberalismu
Americký novinář Edwarda Luce zpochybňuje obecné přesvědčení, že vzestup Západu se odehrál na základě všeobecně uznávaných hodnot, které proklamuje a šíří, a že většina obyvatel Západu je samozřejmě chápe a sdílí. A že vítězné tažení demokracie a svobody už nemůže nic ohrozit. Svým textem dokládá, že realita nám ukazuje něco docela jiného.

Carys Brayová: Píseň pro Issy Bradleyovou
Je podzim a v přírodě všechno umírá. Jacob má v pokoji mrtvého pavouka schouleného do klubíčka. A na dolní palandě leží schoulená máma, ale o tom se nesmí mluvit. Táta říká, že by to lidi nepochopili. Jacob umí udržet tajemství – sám jedno má: jakmile přijde na ta správná slova a najde v sobě dost víry, vykoná zázrak vzkříšení, takový, o jakých se vypráví v Bibli. Pak bude všechno zase jako dřív, Issy se vrátí, máma vstane, obleče se a udělá jim snídani. A všichni budou žít šťastně až do smrti. Pět členů rodiny Bradleyových se vyrovnává se ztrátou a krizí víry každý po svém. Ale každý někdy potřebuje zázrak. Chytrý, dojemný a uklidňující příběh o víře a o tom, co se s ní stane, když nastane něco nepředstavitelného.

Ivan Větvička: Osobnosti trochu jinak
Kniha rozhovorů novináře a fotografa Ivana Větvičky s třiadvaceti významnými osobnostmi našeho kulturního, společenského a sportovního života. V předmluvě autor mimo jiné píše: Tato kniha přináší rozhovory s lidmi, kteří se dokázali výjimečným způsobem vzepřít realitě všedního dne a vytvořit mimořádné dílo či předstihnout soupeře navzdory každodenním překážkám. Talent byl nezbytným kořením jejich úspěchu, ale sám o sobě nikomu k vítězství nestačil…Mezi zpovídanými osobnostmi jsou například Dana Zátopková, František Skála, Jan Šibík, Marta Kubišová či Barbora Špotáková.

Hiromi Kawakamiová: Podivné počasí v Tokiu
Křehký příběh o přátelství, které časem přerostlo v lásku. Hlavními postavami jsou dva osamělí lidé uprostřed velkoměsta – sedmatřicetiletá Cukiko a její bývalý učitel ze střední školy.  Zdánlivě prosté vyprávění o vztahu zralé ženy a mnohem staršího muže je plný očekávání a pochybností, rozchodů, náhodných setkání, nadějí a zklamání. Kniha je zároveň neotřelým průvodcem po Japonsku, který čtenáře seznamuje i s japonskou kulturou, zvyky, kuchyní i zajímavými místy v Tokiu a jeho okolí.

Jü Chua: Bratři
Román jednoho z nejúspěšnějších čínských spisovatelů současnosti je satirickým obrazem současné Číny.  Bratři Plešoun Li a Sung Kang se protloukají těžkým dětstvím během Velké kulturní revoluce, kdy za dramatických okolností přicházejí o otce i matku. V dospělosti jejich životy zásadně ovlivní hospodářské reformy, prudké ekonomické a sociální změny v zemi a nástup tvrdého kapitalismu. Jü Chua čerpá ze života bezprostředně kolem sebe a popisuje jej s humorem a nadsázkou, typickými pro obyčejné lidi provinčního městečka Liou, kde se román odehrává.

Jean-Michel Guenassia: O osudovém vlivu Davida Bowieho na holky
Hlavním hrdinou knihy je Paul, člen legrační a něžné rodiny, rodiny mile rozklížené, sestávající z něho a dvou excentrických matek – a ta biologická opravdu nemá ráda heterosexuály. Otce Paul nepoznal, zato poznal značně liberální výchovu. A tak se nerozpakoval v šestnácti opustit školu a začít se živit jako barový pianista. Pohybuje se v prostředí homosexuálů, transsexuálů a jiných k okraji společnosti vytlačovaných skupin, ale sám je přitahován výhradně ženami, což mu ve světě, v němž žije, působí potíže. Takzvaná většinová společnost ho ovšem také nechce přijmout takového, jaký je. Paul tedy dennodenně podstupuje iniciaci života – a čtenáři spolu s ním procházejí školou lásky, přátelství, touhy i utrpení. Navzdory všemu Paul, stejně jako Michel v autorově nejznámějším románu Klub nenapravitelných optimistů, zůstává nenapravitelným optimistou.