Knižní novinky v listopadu 2019

25.11.2019 / Další / Martina Klausová

Tuvia Tenenbom: Krysy jejího veličenstva
Americko-izraelský spisovatel, dramatik a novinář Tuvia Tenenbom si bere na paškál Velkou Británii a její obyvatele všeho druhu bez rozdílu vyznání, rasy či pohlaví. Protože kde jinde by měl správný novinář být, než právě na ostrovech v čase, kdy se celý svět ptá: Co se to s těmi Angličany stalo? Kniha je plná zábavných dialogů i pronikavých pozorování, za vším tím vtipem jsou ale často překvapivé i kruté pravdy.

Neil Gaiman: Postřehy z poslední řady
Vybrané texty známého spisovatele a scénáristy, které vznikly díky tomu, že autora při udílení Oscarů za rok 2009 posadili organizátoři na první balkón, odkud toho moc neviděl a nudil se. Díky tomu zážitku vznikl text Postřehy z poslední řady, který později propůjčil název celé sbírce esejů, úvah a sloupků. Gaiman dokazuje, že se orientuje nejen ve sci-fi, fantasy a komiksu, ale také v hudbě, politice, literatuře a umění obecně. Ve svých textech vypráví o pohádkách, Batmanovi a H. P. Lovecraftovi, o Douglasu Adamsovi nebo nově se rodící americké mytologii.

František Emmert: Moderní české dějiny
Čtivě napsaná a přehledně strukturovaná kniha, která přináší ucelený obraz moderních českých dějin, od éry mladočeské politiky v závěrečné fázi existence Rakousko-Uherska až po vstup samostatné České republiky do Evropské unie.

Norman Eisen: Poslední palác (Bouřlivé století z perspektivy pěti životů a jednoho legendárního domu)
Norman Eisen se v roli amerického velvyslance vrátil do země, ze které jeho matka uprchla před holokaustem. Když se nastěhoval do pražské velvyslanecké rezidence, začaly se před ním odvíjet fascinující životní zákruty čtyř osobností, které palác v různých obdobích obývaly: židovského finančního magnáta Otto Petschka, jež palác po Velké Válce nechal postavit; německého generála Rudolfa Toussainta, který za 2. světové války riskoval život, aby budovu i celou Prahu zachránil před úplným zničením; poválečného amerického velvyslance Laurence Steinhardta, který marně toužil udržet palác i Československo mimo dosah komunistů a konečně Shirley Temple Black, očité svědkyně zániku pražského jara 1968, která se do Prahy vrátila jako americká velvyslankyně v roce 1989. S velkými dějinami se tu proplétá osud Eisenovy vlastní matky, na kterém čtenář vidí historii z perspektivy obyčejných lidí bez vlivu a privilegií.

Petr Čornej: Jan Žižka: Život a doba husitského válečníka
Biografie od respektovaného znalce husitské doby Petra Čorneje představuje nepřemoženého hejtmana v netradičním světle. Jeho příběh se odehrává na pozadí barvitého dějinného panoramatu, jež pomáhá porozumět Žižkovu světu a motivaci jeho činů. Husitský válečník, geniální stratég a charismatický polní velitel sám sebe vnímá jako hluboce věřícího bojovníka, naplňujícího boží vůli. Kniha je odborně dokonale fundovaná a zároveň čtenářsky velice vstřícná i vůči široké veřejnosti.

Michel Faber: Sto devětadevadesát schodů
Dvě brilantní novely. 
Sto devětadevadesát schodů vede k opatství ve Whitby, kde Siân pracuje na archeologických vykopávkách. Tam také narazí na záhadný zločin z dávné minulosti, na muže s velkýma rukama, křehký rukopis v láhvi a fešáckého psa jménem Hadrián. Trochu thriller, trochu romance a taky trochu historicko/duchařský román.
Hrdinou druhé novely s názvem Kvintet Courage je proslulé vokální těleso, které dostane dva týdny na to, aby v malé vilce nacvičilo obludně komplikovanou skladbu. Dá se ale vůbec zazpívat? Dokáže kvintet zvládnout sexuální tenze a značné povahové rozdíly mezi svými členy? A co ten nelidský hlas, který se ozývá z lesa v noci? Svět avantgardní klasické hudby je sice poněkud nepravděpodobný rámec pro vzácně silný příběh, přesto jeden z nejdojemnějších, jaké kdy Michel Faber napsal.

Ben Aaronovitch: Zvony Londýna
Novinka britského televizního scenáristy (např. Doctor Who), který v polovině devadesátých let začal psát vlastní příběhy. Vznikla tak úspěšná série městských fantasy s policejním konstáblem Peterem Grantem, započatá románem Řeky Londýna. Peter Grant, londýnský detektiv a čarodějnický učeň řeší případy, ve kterých se musí potýkat se zločiny spojenými s temnými nadpřirozenými silami. Tak je tomu i v novince Zvony Londýna, kdy musí dostat před soud Muž bez tváře, pachatele mnoha vražd, podvodů a zločinů proti lidskosti. A to netuší, že Muž bez tváře má plán, který má kořeny v dvoutisícileté londýnské historii a který může město na Temži doslova srazit na kolena.

Peter Bunzl: Měsíční medailon
Pokračování knihy s názvem Mechanické srdce, steampunkového dobrodružství z viktoriánské Anglie, kde se se mísí zabití, zmatení a záhady.