Knižní novinky v prosinci 2017

22.12.2017 / Další / Martina Klausová

Václav Vokolek: Skryté Čechy

Netradiční průvodce po známých i neznámých místech české krajiny. Velký český básník a vizionář Otokar Březina nazval jeden ze svých esejů Skryté dějiny. Spojíme- li skryté dějiny s místem, kde se odehrály, otevře se před námi docela neznámá a nepojmenovatelná duchovní a historická krajina. Právě po ní by putování za obvyklé obzory mělo být průvodcem.. Pohled do ukrytých a zapomenutých dějů je důležitým rozšířením našeho pohledu na minulost, ale i na přítomnost.

George Lucas

Jeho první snímek z finančního hlediska propadl, k poetice toho druhého se nikdy nevrátil, protože třetí film se jmenoval Star Wars. Přitom v květnu 1977 rozhodně nikdo netušil, že se právě rodí nový popkulturní mýtus o souboji světlé a temné strany. Přes veškerou popularitu Star Wars a jejich tvůrce George Lucase dosud neexistovala kniha o režisérově životě a díle. Až nyní přichází biografie jak pro skalní fanoušky, tak pro běžné diváky, pro příznivce filmu i popkultury. Lucase odhaluje jako milovníka automobilů, vizionáře, panovníka nevídaného marketingového impéria, průkopníka vizuálních a zvukových efektů i zakladatele společností Pixar a Lucasfilm. Kniha propojuje osudy dalších známých filmařů, jako jsou Steven Spielberg nebo Martin Scorsese, a čtenář se tak dozví mnohé o fungování hollywoodského systému a nezávislých filmařů.

Eva Bendová: Pražská kavárna

Vydejte se spolu s autorkou Evou Bendovou po stopách zaniklých kaváren a jejich příběhů, navštivte místa, která voní kávou dnes. Kniha představuje pražskou kavárenskou tradici a její proměny, tradici, která patří k formování života a kultury české společnosti již po tři staletí. V kavárnách vznikala umělecká hnutí a spolky, kavárenský život ovlivňoval literaturu, divadlo i politiku. Objevte nejen podniky, které navštěvovali třeba Franz Kafka nebo Václav Havel, ale i ty současné, se specifickou atmosférou.

Petra Soukupová: Nejlepší pro všechny

 Oblíbená spisovatelka a scénáristka Petra Soukupová vydala před nedávnem dětskou detektivku  Kdo zabil Snížka. Parta vesnických dětí v ní pátrá po příčině smrti nepříliš oblíbeného místního voříška. V těchto dnech vychází  její další kniha, tentokrát  pro dospělé, s názvem Nejlepší pro všechny.  A ta se odehrává ve stejné vsi a objevují se v ní stejné postavy, jako v knížce pro děti. Rozmazlený desetiletý Viktor je nucen se proti své vůli na čas přestěhovat na venkov k babičce. A to se mu vůbec nezamlouvá. Jeho matka však věří, že pro něj bude nejlepší, když změní prostředí a že to také bude nejlepší pro babičku, která nedávno ovdověla.  Všichni chtějí pro druhého to nejlepší, ne vždycky to funguje…

David Walliams:  V naší škole je had a Poněkud otravný slon

David Walliams  je současný britský spisovatel knížek pro děti. Jeho veselé příběhy plné černého humoru a svérázných postaviček si oblíbili malí čtenáři po celém světě. 

V prosinci se objevily na trhu dvě jeho novinky. Ta první se jmenuje V naší škole je had. Mirandě se líbí být jiná než ostatní, a tak když si mají děti vzít do školy domácí zvířátko, předvede všem svého mazlíčka… krajtu Penelopu! Paní ředitelka školy Nafučená je přesvědčená, že hadi nemají ve škole co dělat. Jenže Penelopa si myslí něco jiného…

A pak je tu  Poněkud otravný slon. Co je velké, modré, rádo to rozkazuje a objeví se to přede dveřmi, i když to nikdo nezval? No přece – PONĚKUD OTRAVNÝ SLON! A jeho návštěva u Sama je jedna velká katastrofa!

Václav Větvička: Stromy a keře:  Mé životní lásky

Knížka pražské botanické zahrady Václava Větvičky  je určena milovníkům stromů a květin.  Jak název vypovídá, autor se vyznává ze své lásky k rostlinám a představuje nám je ve zcela jiné světle, než jsme zvyklí na ně pohlížet.