Knižní novinky v prosinci 2019

30.12.2019 / Další / Martina Klausová

Zdeněk Šmíd: Tajemství šumavské hranice
Krásná, tajemná, magická Šumava má bohatou historii a stejně tak její hranice. Kniha Zdeňka Šmída ji přibližuje od středověku až po pád Železné opony.  Dotýká se i o historie šumavské Pohraniční stráže a nabízí tipy na zajímavosti, které lze ještě dnes na hranici navštívit. Kniha obsahuje bohatou fotografickou přílohou.

Džuniči Saga: Sláma i hedvábí
Fascinující kniha o životě v Japonsku na začátku dvacátého století. Její autor, povoláním lékař, se plných patnáct let věnoval rozhovorům s nejstaršími obyvateli svého rodného města Cučiura. Muži i ženy, rybáři, obchodníci, řemeslníci,  gejši i příslušníci jakuzy v nich otevřeně vzpomínají na své mládí, kdy se jejich životy ještě v mnohém podobaly tomu, jak žili jejich předci před sto lety, než se Japonsko otevřelo světu. Vyprávění jsou často  drsná a syrová a je až překvapivé, s jakou samozřejmostí vypravěči  těžká životní břemena nesou.  Kniha je nejen svědectvím o jednom malém městě, ale o celém Japonsku.

Kateřina Blažková : Tymián z Oxary
V knížkách je možné všechno. O tom se má Justýna už brzy přesvědčit. Jednoho večera se v jejím pokoji objeví kluk se jménem vonícím po tymiánu a žádá ji o pomoc. A to, co se stane pak, je vážně jízda: Přímo do podmořské říše, kterou ve své knize stvořil spisovatel Louskáček. Zemřel však před jejím dopsáním, takže v knížkovém světě zavládl chaos a začalo se šířit zlo. A napravit to má právě Justýna. Než se tak stane, čeká ji i Tymiána nejedna těžká zkouška. Projdou začarovanými stezkami, setkají se s mluvící mapou i jinými podivuhodnými tvory, ocitnou se na hodinové hoře, v bitvě i na pláních časomírů.  Autorka ve své knize originálně propojuje fantasy žánr s reálným příběhem o potřebě přátelství, mezilidských vztazích a lásce. Překrásné Ilustrace vytvořila Nanako Ishida, japonská výtvarnice žijící v Čechách.

John Ronald Reuel Tolkien: Pád Gondolinu
Čtenáři Hobita a Pána prstenů vědí, že Tolkien vytvořil dokonale propracovaný svět, jeho detailní historii a dokonce i jazyky. Některé příběhy z tohoto dávnověku známe díky úsilí Christophera Tolkiena, který otcovy příběhy rekonstruuje z rukopisných verzí. Tak je to i s Pádem Gondolinu – ten přináší příběh o boji dvou nesmiřitelných mocností: Morgotha, který je vtělením zla, a Ulma, Pána vod, který je druhým nejmocnějším z božských Valar.

Vojtěch Matocha: Prašina
Prašina je tajuplné místo, temný ostrov uprostřed Prahy, kde nefunguje elektřina, lampy nesvítí, tramvaje nejezdí, mobil je bez signálu. A v téhle strašidelné čtvrti pátrá Jirka a En po dávném tajemství, které by mohlo změnit svět. Je o to nebezpečné a ještě při tom musí čelit partě všeho schopných dospělých chlapů, kteří mají stejný cíl. V druhém pokračování -  Prašina a černý merkurit - Prašinu sevřel mráz a neobydlené ulice jsou zaváté sněhem. Od prvního dobrodružství Jirky a En uplynulo několik měsíců, když objevili prašinskou část Krchleby, ze které přichází hrozba pro celé město. Foglarovsky laděný napínavý příběh vychází nejen knižně, ale též jako audiokniha.

Madeline Millerová: Achilleova píseň
Kniha o přátelství a lásce mezi nesmělým a přehlíženým princem Patroklem a krásným, silným a udatným rekem Achilleem. Achilleus je vším, čím Patroklos není, přesto se stanou přáteli a časem z jejich pouta vznikne něco mnohem hlubšího. Když se Achilleus, sveden příslibem slávy, připojí k trojskému tažení, Patroklos zmítaný mezi láskou a strachem jej následuje, aniž tuší, jak krutá zkouška je čeká. Příběh o trojské válce, lásce, soupeření mezi bohy a lidmi, o zápase mezi nelítostnou ctižádostí a touhou lidského srdce.

Camille Pagliová: Svobodné ženy, svobodní muži
Eseje o pohlaví, genderu a feminismu – kniha  přední americké kritičky Camille Pagliové, která  v této knize  dostává své pověsti kritické myslitelky, jež vyhledává kontroverze, chce provokovat a především neuznává žádné modly – ať už v oblasti umění, kritiky nebo lidských práv. Její osten zde míří především proti dvěma terčům: feminismu v podobě, do jaké se vyvinul  v posledních několika letech, a situaci na anglosaských univerzitách,  týkající se omezování svobody projevu.

Edgar Allan Poe: Vraždy a jiné zběsilosti
Mistr hororu, jak jej neznáme. Klasik hrůzostrašné povídky by nemohl existovat bez protikladných vlivů, a tak v knize vedle jeho nejlepších děsuplných povídek, například Sudu vína amontilladského nebo Skokana, čtenář najde i pěkně úderné, vypointované grotesky. Protože humor a horor mají k sobě mnohdy nebezpečně blízko.