Knižní novinky v říjnu 2019

Nové knihy na pultech českých knihkupectví

Ludvík Krejčí: Já se generálem nenarodil
Kniha sestavená z písemností hlavního velitele československé branné moci Ludvíka Krejčího, jednoho z nejúspěšnějších legionářských velitelů. Jeho jméno je však spojeno především s přípravou obrany Československa proti rozpínavosti Německa, která vyvrcholila na podzim 1938 mobilizací. V rodinném archivu se zachovala jeho obsáhlá písemná agenda, kterou vedl od roku 1939 až do své smrti.  Kniha obsahuje osobní záznamy, dopisy i různé dokumenty a spoustu fotografií, na nichž se osudy výjimečného vojenského profesionála promítají na pozadí dějin naší republiky.

Michal Vrba: Kolem Jakuba
Jakubský rybník na pomezí východních a středních Čech je největší rybník v tomto kraji založený v 15. století. Obklopují ho lesy a na březích se nachází jediné sídlo, malá osada Poušť… Poklidné místo, kudy kráčí dějiny.  Michal Vrba se ve svých povídkách vrací k věčnému tématu malého člověka ve víru velkých dějin, které zásadně zasáhnou do života konkrétních jednotlivců. Spojujícím prvkem je právě rybník Jakub - tudy kráčela vojska Švédů, Rudá armáda i porevoluční spravedlnost.

Kerri Maherová: Debutantka z rodu Kennedyů
Příběh silné a emancipované dívky z jedné z nejmocnějších amerických rodin žijící v době, kdy mít vlastní názory a jít si svou cestou u žen nebylo v módě.

Richard Askwith: Nezlomná
Hraběnka, která se postavila nacistům ve Velké pardubické, nejnebezpečnějším dostihu na světě. Příběh Laty Brandisové patří k nejpodivuhodnějším a nejinspirativnějším v dějinách sportu. Narodila se do privilegované rodiny, přesto prožila dlouhá desetiletí v bídě. Odmítla přijmout omezení, kterými tehdejší společnost svazovala ženy. Místo toho s tichou kuráží opakovaně dosáhla něčeho, co ostatní prohlašovali za nemožné. Skandál, který vypukl kolem jejího prvního pokusu ve Velké pardubické, vyvolal ohlas v celé Evropě. O deset let později se stala nadějí národa v hodině temna. A pak přišla odplata…

Aleš Palán: Jako v nebi, jenže jinak
Publicista Aleš Palán se opět vydal do odlehlých koutů naší země, aby vyzpovídal lidské solitéry, žijící mimo civilizaci.

Tomáš Šebek: Nebe nad Jemenem
Odjet jako chirurg na misi s Lékaři bez hranic neznamená jen vracet vyhřezlá střeva zpátky do břicha. I přes každodenní hřmění střelby, všudypřítomnou hrozbu cholery, operace těžce postřelených dětí a nedostatek spánku se Tomáš Šebek na své jemenské misi snaží pozorovat běžný život, který se skrývá pod tímto válečným závojem. Jak se žije muslimským lékařkám? Jaké lidské příběhy se ukrývají za tvářemi pacientů a co o nás prozrazují naše jména? To vše popisuje Tomáš Šebek ve své nejnovější knize z místa současné největší humanitární katastrofy na světě, ale zároveň nezapomíná zapojit i smysl pro humor a nadsázku.

David Böhm: A jako Antarktida
Nejméně známý světadíl, který lidé objevili až jako poslední. Prázdný kontinent, který patří všem a kde můžeme žít s méně věcmi, než máme doma. Dějiště příběhů potvrzujících věčnou lidskou touhu po poznání a překonávání vlastních možností. Antarktida dnes klade znepokojivé otázky, jestli se víc mění svět okolo nás, nebo náš pohled na něj. Unikátní ilustrovaná kniha pro malé i velké čtenáře ukazuje, co se stane, když se na vše podíváme z jiné strany.

Luke Pearson: Hilda a král hory
Dobrodruzi, dobrodružkyně, dobrodružčata, nelezte na skálu, co je hodně špičatá. Mohl by to totiž ve skutečnosti být troll nebo starý obr… Budiž vám varováním i nový příběh s Hildou, kterou jsme opustili v momentě, kdy sama přestala být člověkem. Netroufáme si prozrazovat víc než to, že vás čeká magické dobrodružství, které ovlivní budoucnost celého města Trolberg. V dalších rolích vystupují Hildina maminka, liškoloušek Větvík nebo velitel hlídky, která chrání město před trolly.

Mark Herman: Jsi tam, brácho ?
Knížka je sympatickou pozvánkou do světa Marka Hermana a Jiřího Haldy. Tihle dva chlapíci jezdí neúnavně po celé republice a přednášejí o výchově dětí a hledání sama sebe. Středobodem jejich světa je rodina a malé děti do šesti let. Poznáte příběhy a osudy lidí, se kterými se potkali. Dočtete se, co je vlastně v životě důležité a na čem opravdu záleží. A co udělat, abychom to za žádnou cenu neminuli. A taky, jak je někdy těžké u toho neztratit naději.

Miquel Reina: Světla na moři
Někdy se musíme ztratit, abychom nalezli sami sebe... Postarší manželé Harold a Mary Rose Grapesovi celý život bydleli v domě na samém konci útesu v San Remo de Mar, na ostrově, ze kterého se nikdy nevzdálili. Znenadání však mají svůj domov vzhledem k nebezpečnému místu zanechat a být přemístěni do domova důchodců. Zoufalý pár, jehož sny před mnoha lety utnulo úmrtí jejich syna, prožívá v domě poslední dny. Manželé jsou si vědomi, že opustit svůj domov by pro ně znamenalo nechat za sebou jediné období, kdy byli v životě šťastní. Netuší, že noc před vyklizením domu se všechno změní, avšak nikoli tak, jak by si kdy dokázali představit. Od své minulosti se musí odpoutat a vydávají se na mimořádnou a dojemnou pouť. 

Podcast