Knižní novinky v srpnu 2019

26.8.2019 / Další / Martina Klausová

Nancy Corbettová: Posvátná prostitutka: Věčný aspekt ženství
Nancy Corbettová je absolventka Institutu C. G. Junga v Curychu. Ve svých pracích a přednáškách se zabývá ženskou psychologií a spiritualitou. Jejím velkým zájmem je také mytologie a tyto dva zájmy spojila právě v této knize. Pochopení úlohy posvátné prostitutky, lidské ženy, která ztělesňuje vlastnosti jak bohyně, tedy spirituality, tak fyzické lásky, může pomoct rozpoznat a respektovat božské vlastnosti projevující se v každém člověku a zároveň přinést naplnění, které ve vztazích mezi mužem a ženou stále tak zoufale chybí.

Stanislav Havlíček: Syn buvola: V Agoku s Lékaři bez hranic  
Lékaři bez hranic je u nás dobře známá organizace, kterou u nás zpopularizoval především účastník několika jejích misí doktor Tomáš Šebek. Jeho souputník na misi v Jižním Súdánu, lékárník Stanislav Havlíček, čtenáře ve svých zápiscích zavádí mj. na Komorské ostrovy, po nichž putoval během své povinné dovolené. Texty doprovází humor a kouzlo osobnosti, díky kterému si Havlíček vyzkoušel i roli kazatele v africkém kostele. Čtenářům prozradí, co bylo to nejhorší, s čím se během půlroku v Agoku musel vyrovnat, a proč ho v Jižním Súdánu přejmenovali na Syna buvola.

Marion Woodmanová: Těhotná panna: Hledání vlastní identity
Uznávaná psychoterapeutka Marion Woodmanová se v této knize zabývá především trnitou cestou, kterou žena musí projít, aby dosáhla skutečné samostatnosti a svobody. Fakt, že se od roku prvního vydání situace žen zásadně změnila, této knize neubírá na významu. To, že si žena (a vůbec každý člověk) musí stále hlídat svou celistvost a integritu, platí pořád. Autorka se zabývá i závislostmi na jídle a drogách, které mají často příčinu v tom, že si žena neuvědomuje vlastní hodnotu.

Lola Lafonová : Nadia Comaneciová: Malá komunistka, která se nikdy neusmívala
Nadia Comaneciová se roku 1976 ve svých čtrnácti letech stala hvězdou Olympijských her v Montrealu. Zde získala 5 medailí, z toho 3 zlaté a stala se první gymnastkou, která obdržela v olympijském závodu nejvyšší možnou známku 10. Je považována za jednu z největších atletek 20. století a jednu z největších světových všech dob. Autorka knihy Lola Lafonová  popisuje nesvobodnou cestu slavné sportovkyně, jež se za hranicemi Rumunska sice zbavila dohledu komunistické státní bezpečnosti, ale ihned se stala objektem pozornosti západních médií, a i ta ji ihned vmanipulovala do role cvičené opičky.

Kolektiv autorů: Den hanby
Publikace Den hanby vychází k 50. výročí dramatických událostí srpna 1969. V srpnu 1968 se téměř všichni občané Československa semkli a během obsazování země pěti armádami Varšavské smlouvy kladli okupantům masivní pasivní odpor. O rok později bylo mnohé jinak. Kniha sestavená kolektivem odborníků na toto období obsahuje mnoho dosud nikdy nepublikovaných informací, dobových fotografií a dokumentů.

Annie Leibovitz: Při práci
Autobiografie královny portrétní fotografie. Annie Leibovitz píše o svých rodičích, místech, kde vyrůstala, i o své cestě k fotografickému řemeslu a umění. V knize nabízí setkání s bezpočtem hvězd i hvězdiček, které za svou dlouhou kariéru zvěčnila a s některými z nich se i lidsky sblížila. Na fotografiích zachytila mezi jinými, kapelu Rolling Stones, Johna Lennona a Yoko Ono, Demi Mooreovou, Whoopi Goldbergovou a také královnu Alžbětu II. Knihu korunují reprodukce jejích nejslavnějších snímků v průřezu let.

Laird Barron: Krev je můj chleba 
První díl nové série s hrdinou Izajášem Coleridgem, synem maorské krásky a amerického důstojníka, který je po dvaceti letech mezi chicagskou mafií vržen do pátrání po mladé dívce. Autor vytváří v této sérii zcela nový literární svět, umístěný do žhavé současnosti. Děj, okořeněný sarkastickými komentáři hlavního hrdiny, který musí neustále šťourat do vosích hnízd, je plný akce... a krve.

Balli Jaswalová: Erotické příběhy pro indické vdovy
Autorka s indickými kořeny napsala erotický, romantický a tajuplný román o ženách, které se brání patriarchálnímu uspořádání. Nikki je málo přes dvacet let, žije v Londýně, a jako dcera indických přistěhovalců se většinu života snaží být nezávislou na kulturních kořenech a víře své rodiny. Tíživá rodinná finanční situace ji donutí přijmout místo učitelky v chudé čtvrti na londýnském předměstí. Než se naděje, stojí před skupinou indických vdov, které se touží naučit anglicky. Prostředníkem se ženám stane erotická kniha, díky níž postupně odhalují své fantazie, tajemství i vzpomínky. Barvitý, dojemný i zábavný příběh vypráví o síle přátelství, rodině a víře, bourá tabu a ukazuje, že pod odloupnutou slupkou se může nacházet poklad stejně jako odporné tajemství, jež mělo zůstat pohřbené navždy…