Knižní novinky v únoru 2018

26.2.2018 / Další / Martina Klausová

Michal Macháček: Gustáv Husák

Toto jméno je nejsilněji spojeno s obdobím normalizace 70. a 80. let. Biografie z pera historika Michala Macháčka sleduje dlouhou kariéru posledního prezidenta komunistického Československa od samých počátků, zaměřuje se na jeho mládí, studia a vstup do Komunistické strany Československa, působení za války a za Slovenského národního povstání, v poválečné politice, na jeho odsouzení v procesu se slovenskými „buržoazními nacionalisty“, úspěšně završené úsilí o rehabilitaci a postupný návrat na mocenské výsluní. Stranou nezůstává ani Husákův osobní život. Kniha vychází z dosud neznámých pramenů z českých, slovenských a ruských archivů i materiálů ze soukromého archivu rodiny.

Dan Brown: Počátek

V dlouho očekávaném románu světově proslulého autora thrillerů Dana Browna se harvardský profesor symbologie Robert Langdon opět vydává za nebezpečným úkolem, a v cestě mu stojí nepřítel, který se nezastaví doslova před ničím. Prostě: Ať jsi kdokoli… Ať věříš čemukoli. ..Všechno se brzy změní… Fantasticky vynalézavý román od nejpopulárnějšího autora thrillerů na světě.

Judith Kerrová: Jak Hitler ukradl růžového králíčka

Judith Kerrová je britská spisovatelka s německými kořeny a ve svém románu zpracovala z pohledu devítileté hrdinky vlastní zážitky, když musela s rodiči a bratrem uprchnout z fašistického Německa. Malá Anna měla dosud jen běžné starosti školačky, ani si moc nevšímala plakátů s kníratým mužem vylepených všude po městě. Ale jednoho dne její tatínek zmizí a zanedlouho ji a bratra Maxe maminka odváží v děsivém utajení pryč od všeho, co Anna dosud tak důvěrně znala, od domova, kamarádů i milovaných hraček. Stávají se z nich uprchlíci s nejistou budoucností…

Neil Gaiman: Severská mytologie

Jak získal Thor své proslavené kladivo Mjölnir? Kolik světů spojuje vždyzelený jasan Yggdrasil? Kdo postavil zeď kolem Ásgardu a co bude následovat po konci světa zvaném Ragnarök? Severská mytologie převyprávěná Neilem Gaimanem nejenže odpovídá na všechny tyto otázky, ale navíc je váže do souvislého, obšírného vyprávění, v němž ožívají bohové i obři, medovina teče proudem, vlci mluví a jabloně rodí jablka nesmrtelnosti. Naprosto nepostradatelná kniha pro všechny milovníky severských mýtů, seriálu Američtí bohové i tvorby Neila Gaimana obecně.

Rufin Piotrowski: Útěk ze Sibiře

Autorem a hlavním hrdinou knihy je Polák šlechtického původu Rufin Piotrowski. Jako politický aktivista a účastník polského povstání z roku 1831 proti Ruské říši, byl nucen emigrovat do Francie, ale tu nakonec po více jak 10 letech opouští a vydává se pěšky do Ruska. Na Vánoce roku 1843 je na ruských hranicích zatčen a odsouzen na doživotí na nucené práce na Sibiři. Po třech letech nelidské práce, v začátcích i v okovech,  se rozhodl pro pečlivě připravený útěk…

Leonid Cypkin: Most přes řeku Něroč a jiné prózy

Soubor dvou autobiografických novel šestnácti povídek Leonida Cypkina napsaných v sedmdesátých letech minulého století. V nejrozsáhlejší novele Most přes řeku Něroč líčí Cypkin své dětství v předválečném Minsku a tragický obraz útěku stovek tisíc lidí v červnu roku 1941 z Minsku, který vzápětí padnul do rukou německých okupantů. I v dalších textech čerpá Cypkin z často tragických osudů své rodiny; jeho otec lékař byl za stalinského teroru zatčen, ale vyvázl na přímluvu vlivných známých, strýc a dvě tety zahynuli v sovětském gulagu, babička a další příbuzní zemřeli v minském ghettu.

Phillippe Favre: 1352 V plamenech

Román o lékaři jménem Guillaume Perronet, jenž se ve čtrnáctém století postavil do čela vzpoury proti bezpráví a tyranskému vládnutí biskupa Guicharda Tavela i proti vojenským zásahům savojského hraběte. Zastání našel v osobě Karla IV., římského císaře a českého krále.  Spisovatel Phillippe Favre vykreslil velkolepý historický román hodný Alexandra Dumase, napínavý, romantický a vtipný příběh zalidněný hrdiny fiktivními i historicky doloženými, již se vydávají po pěšinách vinoucích se k vrcholům Alp i po cestách vedoucích okouzlující krajinou údolí Rhôny, plnou hradů, kostelů a vinic.

David Foenkinos: Záhada Henriho Picka

Příběh se odehrává v bretaňském městečku Crozon - právě zde místní podivínský knihovník založil knihovnu odmítnutých rukopisů. A knihovna se zdárně plní… Pak navštíví rodnou Bretaň mladá redaktorka věhlasného pařížského nakladatelství, jejíž kariéra je na zářném vzestupu. Na jednom ze svých výletů narazí na už trochu pozapomenutou knihovnu odmítnutých rukopisů a záhy v ní objeví perlu mezi knihami, napsanou jistým Henri Pickem, místním výrobcem pizzy, jenž je už několik let po smrti. Když se vydává po jeho stopách, zjistí, že nic v jeho životě nenasvědčuje tomu, že by kdy napsal jedinou řádku, kromě pohlednice, kterou kdysi poslal dceři na letní tábor. Jeho dílo je ale zde a pomalu se z něj stává senzace roku, kniha, která mnoha lidem zcela převrátí životy…