Koncert bez smokingu a Zimní cesta Adama Plachetky

10.9.2019 / Další / Martina Klausová
V pátek 13. září nás na Classic Praha čeká mimořádný Koncert bez smokingu, který je věnován zbrusu nové nahrávce špičkového českého basbarytonisty Adama Plachetky. Na své nové CD nahrál cyklus Zimní cesta (Winterreise) německého  romantika Franze Schuberta. Na nahrávce jej doprovází americký klavírista Gary Matthewman.

Písňový cyklus Zimní cesta pro mužský hlas a klavír zkomponoval Franze Schuberta na básně Wilhelma Müllera a vznikl ve dvou částech. V únoru 1827 složil Schubert dvanáct písní podle prvního vydání Müllerova básnického cyklu z roku 1823. Když se pak Schubertovi dostalo do rukou vydání Müllerovy sbírky z roku 1824, zjistil, že básník doplnil sbírku dalšími dvanácti básněmi, přičemž některé nové zařadil mezi básně původní. Schubert tedy začal v říjnu 1827 pracovat na zhudebnění dalších dvanácti básní. Tiskem ovšem tato druhá část vyšla až 30. prosince 1828, tedy více než měsíc po skladatelově smrti. Cyklus byl původně psán pro tenor a klavír. Záhy byl ale transponován a je součástí repertoáru zpěváků a zpěvaček různých hlasových poloh.

Na Classic Praha tedy zazní v podání Adama Plachetky v pátek 13. září ve 20 hodin. Ten také před samotným Koncertem bez smokingu exkluzivně pro posluchače Classic Praha prozradí v rozhovoru s Markem Šulcem něco více jak o svém vztahu k Schubertově hudbě a vzniku této nahrávky, tak o svých dalších plánech.