Koncert pro Evropu, festival v Českém Krumlově, Alfons Mucha eMotion i Letenský kolotoč. Nejdůležitější kulturní události letošního července

Také sedmý měsíc tohoto roku byl na události bohatý. A nejen na kulturní.

Prvního července převzala Česká republika - už podruhé - předsednictví v Radě Evropské unie. A zahajovala ho v Litomyšli zasedáním vlády Petra Fialy s Evropskou komisí. Kromě premiéra a ministrů dorazili na renesanční zámek členové Evropské komise v čele s předsedkyní Ursulou von der Leyenovou.
Večer se všichni v rámci probíhajícího festivalu Smetanova Litomyšl zúčastnili Koncertu pro Evropu, na kterém Česká filharmonie zahrála mj. Smetanovu symfonickou báseň Z českých luhů a hájů, Sukovu Pragu nebo slavný Dvořákův violoncellový koncert.

profimedia-0432889474 hrůša.jpg

Dirigovat koncert 1. července na počest převzetí předsednictví bylo podle hlavního hostujícího dirigenta Jakuba Hrůši krásným úkolem. Přiznal to ještě při odjezdem do Litomyšle.
„Je to program, který skutečně prezentuje v jistém smyslu to nejlepší, čím naše hudební minulost přispěla evropské kultuře. Hrajeme Smetanovu báseň Z českých luhů a hájů, hrajeme Sukovu Pragu, takže vlastně tím je reprezentována tak říkajíc naše země jako celek i naše hlavní město, a česká hudba tam samozřejmě být má, ne-li musí, a tím pádem i bude.“

Další koncert k předsednictví České republiky v Radě Evropské unie se uskutečnil v pražském Rudolfinu osmého července. Tentokrát v podání PKF - Prague Philharmonia. Světovou premiéru měla autorská skladba pro orchestr a sólový klavír nazvaná Silnější než včera klavíristy Tomáše Kača, složená speciálně pro české předsednictví. Večer v zaplněné Dvořákově síni zahájily hymny České republiky a Evropské unie.

Jedenáctého července začal Bohemia JazzFest. Na Staroměstském náměstí v Praze ho zahájila zpěvačka Iva Bittová a klavírista Antonín Fajt. Letošní přehlídka jazzových koncertů proběhla na šesti místech. Po Praze následovala Plzeň a muzikanti vystoupili ještě v Liberci, Hluboké nad Vltavou, Domažlicích a v Brně.

profimedia-0253970917 fesrival krumlov.jpg

Patnáctého července začal Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, který stále probíhá; končí až šestého srpna. V nabídce letošního programu je 15 hlavních a 30 doprovodných koncertů a akcí. 31. ročník nabízí devět scén v historických sálech i pod širým nebem. Festival zahájil koncert Jihočeské filharmonie s názvem Voda a oheň na zámeckém jezírku, kam se hudba vrátila po 27 letech. V Krumlově letos nechybí ani klavírista Ivo Kahánek:
„Festival v Českém Krumlově jednak délkou své tradice a jednak pozicí, kterou má, jak z hlediska těch úžasných interiérů i exteriérů, v nichž se odehrává, tak pochopitelně z hlediska dramaturgického, z hlediska špičkových umělců, kteří tam vystupují, tak se samozřejmě řadí k úzké množině našich opravdu nejšpičkovějších festivalů. A já jsem moc rád, že vlastně opakovaně mohu být jeho součástí.“

Prezident festivalu v Českém Krumlově Jaromír Boháč před zahájením festivalu prozradil, v čem je ojedinělý:
„Určitě je výjimečný zahajovacím koncertem, protože po 27 letech se vracíme zpátky na zámecké jezírko. Další, ne ta výjimečnost, ale spíš takový směr, který chceme dál propagovat, je mladí umělci čeští, aby měli příležitost hrát na festivalu. A třetí věc je návrat – částečný – ke scénografiím, k tomu využít krásy exteriérů Českého Krumlova a těch památek, které tady jsou, jako je třeba barokní divadlo."

profimedia-0706604742 kolotoč 2.jpg

Jedenáctého července se přesně po 128 letech roztočil renovovaný Letenský kolotoč, který najdete před budovou Národního technického muzea. Historii kolotoče nám připomněl ředitel muzea Karel Ksandr:
„Letenský kolotoč byl původně postaven v roce 1892 na královských Vinohradech, nechal ho postavit Josef Nebeský a zhotovitelem byl tesař Matěj Bílek. No a v roce 1894 se pan Nebeský rozhodl ho přenést z královských Vinohrad do královského hlavního města Prahy, a to se také stalo. A od té doby je vlastně na svém místě až do dnešních dnů.“

profimedia-0703587236  Alfons Mucha eMotion.jpg

V Jízdárně Pražského hradu začala v polovině července výstava nazvaná Alfons Mucha eMotion. Díla Alfonse Mucha je možné vidět tak, jak jste je ještě nikdy nezažili. Prohlédla si je redaktorka Zuzana Filípková:
„Muchova díla jsou v Jízdárně Pražského hradu poprvé rozpohybovaná a promítaná ve 360 stupních ve velkoformátové projekci. Obrazy jsou prezentované v nadživotní velikosti, a tak si návštěvníci mohou prohlédnout obrovské detaily, například z bitevních scén ze Slovanské epopeje. Na výstavě pracoval tým asi 300 lidí po dobu dvou let. Podobných multimediálních výstav se v zahraničí dočkali třeba Dalí, Picasso nebo Klimt. Výstavu Alfons Mucha eMotion můžete vidět až do 13. září.“

V Praze devatenáctého července začaly Slavnosti staré hudby. 23. ročník hudebního festivalu se tentokrát inspiruje krásami přírody. Napovídá tomu už samotný podtitul zvaný NATURA. V hlavním programu je sedm koncertů, pro které organizátoři našli opět velkolepé prostory historických a sakrálních budov naší metropole. Přehlídku zahájil vlámský vokální soubor Dionysos Now!, který nám představila ředitelka festivalu Josefína Knoblochová:
„V průběhu pandemie, kdy byly uzavírky, karantény, tak Tore Tom Denys, velice zkušený zpěvák a člen mnoha souborů, zaměřených na vokální polyfonii, seděl doma a měl čas. Díky tomu se zahloubal do partitur Adriana Willaerta, svého krajana, který se shodou okolností narodil ve stejném kraji, a znovu zjistil, jak je to nádherná hudba. Proto založil ansámbl Dionysos Now!, aby právě Willaerovu hudbu zprostředkovali publiku, protože ona se zas tak často nedělá.“
Slavnosti Staré hudby zakončí svůj program 4. srpna.

profimedia-0706910839 Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech.jpg

Pokud jde o červencové události, nesmíme zapomenout na Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. 56. ročník byl po dvou letech covidových omezení v tradiční podobě. Na diváky čekalo asi 170 filmů, z toho zhruba 130 celovečerních. Mezi nejznámější hosty festivalu patřil australský herec Goeffrey Rush, který převzal Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Při stejném ceremoniálu na závěr festivalu převzal Cenu prezidenta festivalu i americký herec a producent Benicio del Toro. Z českých tvůrců byl Cenou prezidenta festivalu poctěn Bolek Polívka a festival také zvláštní hold vzdal bývalé umělecké ředitelce festivalu Evě Zaoralové, která letos zemřela. Jak uvedl prezident festivalu Jiří Bartoška:
„My jsme ji nazývali i Matkou rodu, protože byla zakladatelkou nové éry festivalu v 94. roce, kdy byl první ročník. Vzpomene ji také na openingu takovým střihákem, kde vlastně lidé uvidí ten vývoj, jak se nám podařilo za těch 29 let zestárnout společně, a uvedeme její zamilovaný film Silnice Feliniho, který ona dělala – titulky a překládala.“

Souhrn červencových událostí připravily Kristina Týmová a Magdalena Korcová.

Foto: Profimedia

Podcast