Koncerty bez smokingu s novinkami Supraphonu

4.9.2019 / Další / Martina Klausová
Třikrát se budete moci během září v mimořádných Koncertech bez smokingu na Classic Praha potěšit zbrusu novými nahrávkami hudebního vydavatelství Supraphon. Po tři zářijové pátky představíme nové nahrávky, které právě vychází na našem hudebním trhu a na Classic Praha zazní exkluzivně ve svých rozhlasových premiérách.

V pátek 6. září nabídneme nové CD renomovaného souboru Cappella Mariana s názvem Praga Rosa Bohemiae.

Od časů Karla IV. to bylo patrně právě za vlády uměnímilovného císaře a krále Rudolfa II., kdy Praha zažívala roky největší slávy, kdy se stala rušnou křižovatkou Evropy a neodolatelným magnetem pro umělce z celé Evropy. Jako v tavícím kotlíku mísily se zde nejrůznější hudební tradice; franko-vlámská polyfonie reprezentovaná nejvýznamnějšími skladateli tehdejšího světa, vedle toho živá tradice literátských bratrstev s archaickým polyfonním repertoárem předchozích generací.
Centrálním bodem nahrávky je nedávno objevený Pražský rukopis vícehlasých mší a v něm zcela unikátně zachovaná Missa Presulem ephebeatum jednoho ze slavných představitelů franko-vlámské polyfonie Heinricha Isaaca. Právě kompozice Presulem ephebeatum skladatele Petra Wilhelmi de Grudencz, ze které Isaac čerpal tematický materiál, dokládá souvislost jeho mše s Čechami a Prahou. Nahrávka představuje řadu dalších pozoruhodností, mj. slavné Josquinovo Stabat Mater s dokomponovaným šestým hlasem, dochované v této podobě unikátně právě v Čechách.

Pod značkou Cappella Mariana se na této nahrávce setkávají pěvecké hvězdy v oblasti staré hudby (Hana Blažíková, Barbora Kabátková, Daniela Čermáková, Vojtěch Semerád, Tomáš Lajtkep, Ondřej Holub, Tore Denys, Martin Schicketanz, Jaromír Nosek).
Soubor je vyhledávaným interpretem renesanční polyfonie na nejvýznamnějších evropských pódiích a festivalech a jeho uměleckým vedoucím je Vojtěch Semerád. Ten také prozradí více o vzniku této nahrávky přímo před jejím uvedením na Classic Praha v pátek 6.9. ve 20 hodin.

V pátek 20.září představíme v Koncertu bez smokingu na Classic Praha CD s názvem Klasika pro nejlepší spánek a v pátek 27. září zazní nová nahrávka klavírních koncertů Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů v podání Ivo Kahánka a Bamberských symfoniků pod taktovkou Jakuba Hrůši.

Foto souboru Capella Mariana: Petra Hajská

Praga Rosa Bohemiae