Kouzelná viola Jitky Hosprové

11.8.2015 / Další / Martina Klausová

Mimořádný Koncert bez smokingu v pátek 14. srpna bude patřit pozoruhodné nahrávce, kterou u hudebního vydavatelství Supraphon vydala přední česká violistka Jitka Hosprová.
Tato světově uznávaná průkopnice ve svém oboru prezentuje na svých koncertech a nahrávkách klenoty české violové literatury a světové klasické moderny. Pro svůj poslední supraphonský projekt si vybrala díla německého skladatele první poloviny 2. století Paula Hindemitha.

Paul Hindemith začínal jako koncertní mistr frankfurtské opery v obou houslí. Pro svou další dráhu si pak zvolil violu, která do té doby nebyla považována za sólový nástroj, ale byla pouze součástí orchestrů a komorních ansámblů. Paul Hindemith tak byl de facto průkopníkem violy jako sólového nástroje a otevřel jí i dveře na koncertní pódia díky tomu, že jí věnoval řadu svých kompozic. 

V pátek 14.8. zazní z pera Paula Hindemitha Sonáta pro violu a klavír op. 11 č. 4. v níž se s Jitkou Hosprovou představí klavíristka Jitka Čechová, poté dvě sonáty pro violu sólo a na závěr Smuteční hudba pro violu a smyčce, v níž sólistku doprovodí Pražský komorní orchestr.

Bonusem pro posluchače Classic Praha bude rozhovor, který o této nahrávce natočila s Jitkou Hosprovou Martina Klausová.

HosprováHosprováHosprová