Květnové knižní novinky

30.5.2016 / Další / Martina Klausová

Připomeňte si knižní novinky, které během května obohatily knižní trh:

Renáta Fučíková: Pes, kocour a sirotek
aneb putování podivuhodné trojice skoro až na konec světa Tento půvabný příběh napsala oblíbená autorka knížek pro děti Renáta Fučíková spolu s autorem historických detektivek Františkem Kalendou. Sirotek Martin žije v komendě řádu johanitů u moravské hranice, když tam jednoho dne doputuje dvojice divných cizinců a Martin musí vzít nohy na ramena. Chlapec netuší, proč mu ti hrdlořezové usilují o život. Ví jen to, že musí na radu jednoho z řeholníků prchat na východ a v srdci tehdejšího křesťanského světa Konstantinopoli najít svého strýce. Strastiplná výprava, na níž se k chlapci a jeho psovi přidají dcera loupeživého vladyky, její kocour a pochybný rytíř Samuel, je jako každý takový příběh provázen úklady a kouzly a nechybí v něm humor.

Nathan Filer: Šok z pádu
V knize autor zužitkoval svou osobní zkušenost, když po nějakou dobu pracoval jako pomocník na psychiatrickém oddělení nemocnice v Bristolu. Hlavní hrdina Matthew je mladík, jemuž se před lety zabil bratr a on teď čím dál víc propadá schizofrenii. Prochází terapií, jejíž součástí je i samotné psaní, a dozvídá se o světě, o sobě a o lidech kolem sebe nečekané věci.

Steven Lee Myers: Nový car: Vzestup a vláda Vladimira Putina
Kniha podává barvitý obraz muže, který se z řadového agenta KGB vyšvihl až na vrchol a stal se ruským prezidentem. Autor rozebírá Putinovu rodinu a dětství, jeho kariérní růst i kontroverzní rozhodnutí v pozici prezidenta. Výsledkem je přesvědčivý a živý portrét člověka, jehož prvotní motivací je zachování zdání autority za každou cenu, člověka, který nikdy nedává najevo slabost, který improvizuje i chladně kalkuluje.

Brian Conaghan: Když pan pes kousne
Kniha má podtitul Příběh o životě, smrti, lásce, sexu a nadávání. Když je vám šestnáct, je to samo o sobě těžké, když k tomu ještě trpíte Tourettovým syndromem, je to ještě těžší.  A tak Dylan Mint neustále potlačuje  nutkání sprostě nadávat, snaží se ovládat tiky a třas, vrčení a vytí psa, který se chce dostat ven, když je Dylan ve stresu. Není to snadné, zvlášť když je táta ve válce, neustále na mušce ostřelovačů, a máma doma brečí. Ale rutinní kontrola u doktora všechno změní. Podle všeho má namále a vydrží nanejvýš do srpna. Takže než to zabalí, chtěl by Dylan ještě pár věcí stihnout. Udělá si seznam, a odhodlaně se pustí do plnění posledních přání...

Kristin Hannah: Slavík
Román se odehrává se ve Francii během druhé světové války v tiché vesničce Carriveau. Tady se Vianne Mauriacová loučí se svým manželem, který odchází na frontu.  Němci obsazená Francie je plná pochodujících vojáků, tanků a letadel bombardujících města i venkov. Když se pak ve Viannině domě usadí německý důstojník, musí osamělá žena denně dělat doslova osudová rozhodnutí. Hraje o život svůj i svých nejbližších. Její sestra Isabelle se totiž s plným zápalem mládí vrhá do odbojové činnosti.

Peter Ackroyd: Hawksmoor
Tato mysteriózní lahůdka nás zavede do Londýna konce 18. století, města nuzáků i boháčů, plného pověr a tajných nauk i osvícenské racionality a elegance. Architekt Nicholas Dyer, pověřený stavbou sedmi nových městských kostelů, hodlá zajistit svým chrámům nesmrtelnost krutým rituálem: v základech každého z nich má spočinout mrtvé lidské tělo. O dvě stě padesát let později vyšetřuje londýnský detektiv Nicholas Hawksmoor sérii brutálních vražd, ke kterým dochází právě poblíž těchto kostelů. 

Katji Kettu : Sběratel dýmek
Deset dýmek – deset příběhů. Mrazivý příliv ve Fjordu Mrtvého muže vynáší na břeh dýmky z různých koutů světa. Každá dýmka má vlastní historii, která čtenáře zavede do carského Ruska, na dálnou Sibiř, do předválečného Berlína nebo na pobřeží Afriky či jižní Ameriky. V jednotlivých příbězích se objevují skutečné postavy jako Roald Amundsen nebo Rasputin, záhadné bytosti, vyvrhelové z okraje společnosti i mrzáci.

Karina Shaapman: Dům myšek
Ilustrovanou knížka holandské autorky si získala srdce malých čtenářů v celé Evropě. Myšky Julie a Sam bydlí ve stejném domě. Je to svět sám pro sebe. Julie bydlí jen s mámou v jedné malinkaté komůrce. Nemá tátu, sourozence ba ani babičku. Julie je STRAŠNĚ zvědavá a HROZNĚ paličatá. Nesnáší nudu, a jakmile ji to doma nebaví, vyráží ven za dobrodružstvím. Sam bydlí v Domě myšek s velikánskou rodinou. Sam je STRAŠNĚ nesmělý a HROZNĚ poslušný. Když je s Julií, dělá věci, na které by si jinak nikdy netroufl. Čeho má Sam hodně, má Julie málo a naopak. Jsou to nejlepší kamarádi a o všechno se spolu dělí.

Miloš Hoznauer: Stařec na čekané
Téma knihy se týká každého z nás. Stárnutí a stáří. Stárnutí je dvojího druhu. Mysli a těla. Fyzickému stárnutí zabránit nelze. Duševní stárnutí se ale v určitém bodě může zastavit. To je případ Miloše Hoznauera. Tělo stárlo, ale duch se v tomto těle usadil době, kdy jako zralý muž získal nadhled nad děním kolem sebe i nad sebou samým. A už tak zůstal. V knize s názvem Stařec na čekané s humorem a ironií komentuje stav člověka po 86 letech bytí.

Imbolo Mbue: Touhy Džendeho Džongy
Kniha o americkém snu, který sní milióny lidí po celém světě, je debutem kamerunské spisovatelky Imbolo Mbue. Džende emigroval z Kamerunu do New Yorku, aby zajistil své rodině lepší budoucnost. Po měsících otrocké práce získá práci snů – jako osobní řidič Clarka Edwardse, vysokého manažera banky Lehman Brothers. Džende má poprvé v životě dobře placenou práci a dokáže zabezpečit svou rodinu i podporovat příbuzné doma. Sny o šťastné budoucnosti se však začnou rozplývat poté, co na povrch vypluje pravda o finančních machinacích banky Lehman Brothers a když se na pohled dokonalá rodina jeho zaměstnavatele hroutí pod tíhou odhalených skutečností.

Najděte si svůj příběh v síti knihkupectví Kosmas nebo v e -  shopu kosmas.cz.
Kosmas, víc než kniha.