Letošní červencové novinky

31.7.2017 / Další / Martina Klausová

Kerstin Ekmanová: Stírací losy

Poslední díl rozsáhlé severské ságy, odehrávající se na dalekém švédském severu.  Na jejím počátku se roku 1916 vydává mladá porodní asistentka Hillevi do nehostinného kraje Jämtland. Kraj neprostupných lesů a černých jezer je odlehlý a drsný, síly přírody ohromné a nepředvídatelné. Lidé tu žijí v ochromující chudobě a nevědomosti, ve světě, v němž jsou stále živé mýty a pověry. I přesto zde Hillevi nachází přátelství, porozumění a lásku. Další pokračování románu se klenou přes období světových válek a po nich, přibývají noví hrdinové a postupně vyplouvají na povrch dávno zasuté události, tajemství a bolestivé ztráty. Stírací losy navazují na knihy Vlčí kůže a Poslední pramen.

Karel a Michaela Vocelkovi:  František Josef I.: Císař rakouský a král uherský

Císař František Josef I. Obvykle splývá s představou „starých dobrých časů“ Čtivá monografie Karla a Michaely Vocelkových však představuje muže v centru stálých politických i soukromých bouří, čelícího tvrdým ranám osudu. Manželka Sisi se mu odcizila, korunní princ Rudolf spáchal sebevraždu, bratr Maxmilián byl popraven. Slova, jimiž v roce 1898 komentoval zavraždění své manželky, zcela odpovídají trpkým skutečnostem jeho života: „Na tomto světě ničeho nezůstanu ušetřen!“ Velká válka uzavírá příběh lesku a bídy monarchie, jež tento muž ztělesňuje.

Judy Blumeová: V případě neočekávané události

Autorka se v tomto románu vrací do vlastního mládí v malém městečku Elizabeth v New Jersey, kde v roce 1952 spadla během tří měsíců tři letadla.  Jak se s tím vyrovnávají jeho obyvatelé včetně patnáctileté Miri? Je to náhoda, komunistické spiknutí, nebo za to můžou mimozemšťané? A jak dopadne první láska? Kromě strhujících událostí a sympatických postav čtenáře potěší i dokonale evokovaná estetika 50. let, na jejíž eleganci dodnes s nostalgií vzpomínáme.

Matěj Černý a Marie Peřinová: 111 míst v Praze, která musíte vidět

Tušili jste, že Betlémské kaple jsou v Praze hned dvě? Jak se stalo, že Sputnik přeletěl ze Stromovky na Babu? Kde se v Praze vzal hotel, který má jediný pokoj, a to sedm desítek metrů nad zemí? Dá se na Smíchově svézt lanovkou zadarmo? A trefili byste do první čistě bitcoinové kavárny na světě? Výběr 111 pražských pozoruhodností nabízí jedinečnou procházku hlavním městem všem zvídavým návštěvníkům, které zajímá historie i současnost, skrytá zákoutí i místa pulzující životem – to vše ve výstižných popisech s informativním fotografickým doprovodem a praktickými radami a tipy.

Jan Bodrov: Hledání dračí země: Cesta k moři

Zbrusu nová česká fantasy sága je určená všem milovníkům tohoto žánru. Píše se rok 921 nového věku a pevnosti lidí v horách  Amampůru jen s vypětím sil odolávají nájezdům divokých a krutých severních kmenů  Mariaků. Spodní hradby budou brzy dobyty a v nejvyšší věži hradu posledního svobodného lidského města zasedá rada mocných všech lidských království. Ještě hoří plamínek naděje na záchranu, existuje totiž společenství PĚTI DRAKŮ. Kniha je výletem do světa fantazie, kde existuje čisté dobro a zlo a spousta báječných bájných bytostí. 

Jakub Pokorný: Výletník

Je hezčí Frýdek nebo Místek? Jak vypadá „cesta kolem Světa za 80 minut“? Je Bavorov opravdu, co jsou Vodňany, jak se zpívá v lidové písničce, a kde je střed České republiky a proč není jen jeden? Objevování české krajiny může být dobrodružstvím a hravou „bojovkou“, jak ukazují sloupky Český výletník, které vycházejí v Mladé frontě DNES v příloze Víkend. Kniha Výletník Jakuba Pokorného shrnuje 100 sloupků s mapkami a fotkami, z nichž některé jsou úplně původní a v novinách nikdy nevyšly.

David Černý: Fifty Licks 

David Černý – Fifty Licks  - to je publikace, která vyšla v roce padesátin nejvýraznějšího českého sochaře.  Je živým, neokázalým pohledem na Černého témata, obsese, průšvihy a přínosy. Jde o padesát olíznutí muže, který zdaleka ne všechno natírá na růžovo. Každý zná mystifikaci s Entropou, Mimina šplhající po Žižkovské věži. Kniha Jana Vitvara, novináře a výtvarného kritika, představuje i ta díla, jež se z různých důvodů nedočkala tak široké pozornosti, případně ani realizace. Publikace, doprovázená množstvím dosud nepublikovaných fotografií a archivních materiálů, je nejen příběhem vzdorovitého autora, ale i příběhem české společnosti, kterou Černý svým dílem neustále komentuje.

Jennifer Ryanová: Sbor chilburských dam

Kniha Jennifer Ryanové je důmyslně konstruovaným románem s tajemstvím, zasazeným do bouřlivého údobí druhé světové války, kdy na Británii útočilo německé letectvo. Autorka svůj čtivý příběh zasadila na anglický venkov, a prostřednictvím hlasů několika žen líčí střet tradičního života a velkých dějin. Román dovedně poskládala z dopisů a deníkových záznamů, které umocňují intimitu líčených příběhů, a okořenila jej vášnivými i osudovými střety postav, které musejí překonávat válečné útrapy, předsudky i sociální přehrady.

Laurent Binet: Sedmá funkce jazyka

Román Sedmá funkce jazyka se pohybuje v historických kulisách osmdesátých let minulého století. Autor se pustil do vod krimirománu a konspiračního thrilleru, ve kterém mistrně a hravě mísí historické události s fikcí. Je únor 1980 a v Paříži srazila dodávka chodce. Šlo by o tragickou, leč všední událost, kdyby oním chodcem nebyl světoznámý sémiolog Roland Barthes. který se právě vracel z oběda s kandidátem na prezidenta Françoisem Mitterrandem.

Katja Kettu: Můra

Katja Kettu se věnuje rozporuplné a dosud stále živé historii rodného Finska v období 2. poloviny 20. století. Píše se rok 1937 a patnáctiletá Irga se v Laponsku zamiluje do sovětského agitátora. Po zbrklém útěku do Sovětského svazu se dostane do pracovního lágru, kde vládne krutý režim a ještě krutější vězeňská mafie. Osudy někdejších vězňů a následky tehdejších událostí zasahují až do současnosti a ovlivňují životy obyvatel v odlehlé vesnici obývané Marijci, menšinou, pro kterou sovětský ani ruský režim nemají velké pochopení. Román Můra je příběh o technologii moci, síle přátelství a zrady, nezdolnosti i obraně utlačovaných a stínech minulosti.