Letošní květnové knižní novinky

29.5.2017 / Další / Martina Klausová

Matěj Hanauer: Letec Otto Hanzlíček

Unikátní biografie s názvem Letec Otto Hanzlíček vypráví příběh autorova prastrýce, československého pilota 312. perutě R.A.F. Otty Hanzlíčka, který se nikdy nesmířil s obsazením své vlasti. Odešel do neznáma, aby se nepříteli postavil tam, kde to uměl nejlépe – na nebi.  Jako pilot stíhacích letounů při své válečné cestě poznal Polsko, Francii, exotickou Afriku i Anglii. Jeho deník poskytuje jedinečný pohled na historické události, než jak je známe. Kniha získala ocenění Nejkrásnější kniha roku 2016.

Elena Ferrante: Příběh nového jména

Kniha Příběh nového jména navazuje na bestseller italské autorky Eleny Ferrante Geniální přítelkyně. Druhý díl s podtitulem Příběh nového jména popisuje přátelství dvou děvčat, které začalo v Neapoli 50. let. Jak dívky dospívají, přehouplo se do báječných let 60., kdy se Itálie po letech fašismu a války konečně probouzí k životu, kdy se rozvíjí nejen obchod, ale taky bezskrupulózní dravost, přichází zábava a sexuální revoluce, ale i studentské a dělnické nepokoje. A Elena s Lilou prožívají osudové horké léto na Ischii, které jim oběma vnese do života cit, vášeň a spoustu bolesti.   

Pavel Kosatík: Češi 1918-1992

Spisovatel Pavel Kosatík připravil pro Českou televizi devět dílů seriálu s názvem České století o klíčových událostech českých dějin. Zatímco na obrazovku toto dílo převedl režisér Robert Sedláček, komiksového zpracování se ujali přední čeští výtvarníci. Každý svazek komiksové řady je zaměřen na jeden z přelomových okamžiků moderních dějin naší země. Cílem není rekonstruovat historii nebo vykládat dějiny; namísto toho nabízejí pohled do zákoutí myslí jednotlivých aktérů, na chvíle jejich pochybností, konfliktů, odvahy i rozhodujících kroků.

Timothy Snyder: Tyranie: 20 lekcí z 20. století

Historik Timothy Snyder přichází s příspěvkem k aktuální debatě o dalším osudu liberální demokracie. Dvacet lekcí z evropských dějin 20. století ukazuje, že kolaps společnosti, demokracie a morálky i naše osobní selhání v podmínkách politických krizí nejsou nic nepředstavitelného.
Naši rodiče a prarodiče, vedeni iracionálními mýty fašismu, nacismu a komunismu, budovali zdi proti znepokojivým globálním hrozbám. Určitě nejsme chytřejší než oni, máme však výhodu, že se z jejich zkušenosti můžeme poučit a nastupujícím tyraniím včas vzdorovat. Podle Snydera je k tomu právě  teď, v podmínkách současného politického vývoje v Americe i v Evropě, ta pravá chvíle.

Will Gompertz: Přemýšlej jako umělec

Kniha Přemýšlej jako umělec ...a prožij kreativnější a plodnější život výtvarného teoretika Willa Gompertze se zaměřuje na příběhy nebo tvůrčí akce, které mají doložit, že svět kreativní svobody nabízí nečekané postupy a boří některé myšlenkové bariéry. Text je doprovázen řadou ilustrací a hravých koláží.

Benjamin Black: Zkrotit vlka

Novinka  irského autora Benjamina Blacka  Zkrotit vlka se odehrává v zimě roku 1599. Do Prahy  přijíždí mladý učenec Christian Stern, aby zkusil štěstí na dvoře výstředního císaře Rudolfa II. Hned první noc zabloudí do Zlaté uličky a narazí na tělo mladé ženy. Přepychové šaty zavražděné svědčí o jejím urozeném původu, stejně jako zlatý medailon na proříznutém hrdle. Christian se rázem ocitá ve spleti intrik nelítostných, po moci bažících dvořanů. A nebezpečné smyčky se kolem něj utahují ještě pevněji od chvíle, kdy samotný císař usoudí, že tenhle doktor filozofie je tvorem u dvora téměř nevídaným: je mužem, jemuž se dá důvěřovat. Pověří ho proto úkolem najít vraha zabité dívky – císařovy milenky Magdalény. V labyrintu pražských uliček i dvorských pletich si Christian brzy přestává být jist, kdo je lovcem a kdo kořistí.

Jiří Padevět: Tři králové: Odbojová činnost legendární skupiny a vysílací místa Sparta I a Sparta II.

Historik Jiří Padevět s oblibou mapuje období  druhé světové války v českých zemích. Jeho kniha Tři králové: Odbojová činnost legendární skupiny a vysílací místa Sparta I a Sparta II. provede čtenáře po místech spojených s legendární odbojovou organizací, navštíví místa, na kterých připravovali výbušniny a ilegálně vysílali Josef Mašín, Václav Morávek a Josef Balabán, ale také řada jejich dnes již pozapomenutých spolupracovníků.

Josef Schovanec: Vítejte v Autistánu

Francouzský filosof, syn českých emigrantů Josef Schovanec trpí takzvaným Aspergergovým syndromem, lehkou formou autismu. Ve své knize zve čtenáře na cestu po nejrozmanitějších zemích, o nichž dokáže vyprávět fascinující věci. Čtenář se dozví, v čem jsou mu blízké muslimské kraje a proč je mu nejlépe na Dálném východě. Pozná zapomenutý chrám vyznavačů zoroastrismu v íránských horách, ale také pochopí, jak se cítí filmový analfabet v porotě filmového festivalu.  Autor vtipně staví otázku, co je a co není normální, do naprosto nového světla. A na základě vlastního příběhu ukazuje, jak se dá handicap proměnit ve výhodu.

Robert Bolano: Vzdálená hvězda

 Útlý román Vzdálená hvězda je několika epizodami ze života chilského básníka Roberta Bolana a pátrání po tom, kdo tento básník-válečný pilot vlastně je, co znamená umění pro život a kolik cizích životů je někdo svému svéráznému umění ochoten obětovat.  Hlavní vyprávění je plné odboček a dalších příběhů a kniha sama je považovaná za jedno z nejpodstatnějších Bolanových děl.

Karel Kryl: Prózy

Kniha představuje vůbec poprvé Karla Kryla jako prozaika. Vedle stěžejní rozsáhlé prózy Člověk, kterou napsal v mnichovském exilu na počátku sedmdesátých let a v níž konfrontuje svá mladá „teplická léta“ s pronikavou reflexí situace exulanta, jsou v knize obsaženy i dosud nepublikované povídky, pohádky, fejetony a úvahové a příležitostné texty. Karel Kryl byl člověkem renesančního záběru: vedle písňové tvorby, která patří k tomu nejdůležitějšímu v novodobé české kultuře, byl i básníkem, vynikajícím publicistou a glosátorem, malířem, kreslířem, sochařem – a prozaikem.