Listopadové knižní novinky 2018

Nové knihy na knižních českých pultech

Josef Landergott: Velcí Češi 1918
Sbírka portrétů známých prvorepublikových osobností veřejného života. Seznámí čtenáře např. s tím, s kým byl na nože Edvard Beneš,  jak platila dluhy Ema Destinnová a kdo byl prvním překladatelem příběhů Karla Maye. Odpovědi budou pro čtenáře jistě stejně překvapivé jako zjištění, jaké zásluhy má antropolog Hrdlička na vzniku Československa nebo jak se dostaly zážitky Eskymo Welzla k široké veřejnosti.

Paulo Coelho: Hipík
V částečně autobiografickém románu se slavný brazilský autor Paulo Coelho vrací do svého mládí, do bouřlivé doby přelomu 60. a 70. let 20. století. Na pozadí hlavní linie vyprávění, líčícího cestu dvou mladých lidí – Paula a Karly – za duchovním poznáním do Nepálu, sleduje čtenář celosvětové hnutí hippies i dramatické události jara roku 1968 ve Francii. Paulo a Karla se setkávají v Amsterodamu, kde Paulo doufá najít nové životní impulzy, nakonec se však nechá přesvědčit a nastoupí s Karlou do autobusu směřujícího do Káthmándú. Dlouhá cesta a nevelký okruh cestujících poskytují autorovi prostor pro líčení dalších událostí i lidských osudů.

Sarah Perryová: Po mně potopa
Knihkupec John Cole, podivínský samotář ve středním věku, jednoho dne uprostřed dlouhé vlny veder zavře krám a vydá se na neohlášenou návštěvu za bratrem. Cestou se ale auto porouchá a John se ocitne pod nemilosrdnými paprsky slunce v neznámé krajině. Musí se tedy vydat pro pomoc k osamocenému stavení, které stojí kus od cesty. Jaké je jeho překvapení, když jej tam uvítají jako dlouho očekávaného hosta, mají pro něj připravený pokoj i prostřený stůl. Co je to za zvláštní komunitu a co mají společného s věží u jezera?  Temný román, u kterého občas zamrazí.

Paula McLainová: Láska a zkáza
Životopisný román líčí vztah mladé novinářky Marthy Gellhornové a Ernesta Hemingwaye. Seznámili se v Madridu, kam se Martha vydala, aby podala zprávu o hrůzách španělské občanské války. Jejich vztah i kariéra se naplno rozhoří a ve stínu blížící se druhé světové války se vezmou. Pak se ale Martha musí rozhodnout: sleví z vlastních cílů a poddá se omezujícím nárokům postavení manželky slavného spisovatele, nebo si ponechá samostatnost a kariéru, ale ztratí tím milovaného muže?

Petr Stančík: Nulorožec
Detektivní román, který se sice odehrává v současnosti, složité a dobrodružné pátrání však zavede jeho hlavního protagonistu, komisaře Libora Lavaba, až do roku 1808, když objeví tajný deník Johanna Wolfganga von Goetha. Inspektor Lavabo řeší zdánlivě snadný případ dvanácti upálených nosorožic, do něj se však postupně připlétá kromě Goetheho  deníku i boj spikleneckých společností Neptunia versus Plutonia o vládu nad světem a šílená nadpraporčice Marhanová. Poselství skryté v sérii obrazů přivede Lavaba až do nitra vyhaslé sopky Komorní hůrka. A právě tam se skrývá nečekané rozluštění celé záhady.

Paul La Farge: Noční oceán
Román odkazuje na klasika amerického horroru Hawarda Philipse Lovecrafta. Manžel  Mariny Willetové Charlie si totiž k mistrovi a jeho dílu vypěstoval až nezdravý vztah… Podrobně probádává události z léta roku 1934, kdy spisovatel strávil dva měsíce se svým fanouškem Robertem Barlowem. Co ty dva spojovalo a co k sobě cítili? Když už si Charlie myslí, že hádanku vyřešil, náhle zmizí. Policie označí jeho zmizení za sebevraždu, ale Marina tomu nevěří a sama se vydává po manželových stopách.

Milan Kundera: Nesnesitelná lehkost bytí
Audiokniha nezkrácené verze nejznámějšího románu Milana Kundery. Vyprávění o lásce, o Tereze a Tomášovi, o Sabině a Franzovi, o lehkosti a tíze bytí v podání podmanivého hlasu Jiřího Bartošky.

Daniel Res: Wellington: Vítěz od Waterloo
Arthur Wellesley, 1. vévoda z Wellingtonu, byl jedním z největších vojevůdců všech dob. Poprvé se proslavil v Indii, od roku 1808 pak vedl nepřetržitou válku proti Francii na Pyrenejském poloostrově. Nesmazatelně se zapsal do světové historie svým vítězstvím v bitvě u Waterloo, kde společně s pruským maršálem Blűcherem roku 1815 porazil francouzského císaře Napoleona. Ačkoliv pojem „Waterloo“ bývá v současnosti symbolem absolutní porážky, pro drtivou většinu tehdejší Evropy se jednalo naopak o symbol vítězství, které ukončilo dlouhá léta nepřetržitých válek a z Wellingtona učinilo napříč Evropou oslavovaného hrdinu. Kniha z pera mladého českého historika Daniela Rese potěší nejen zájemce o dějiny, ale všechny, kdo milují příběhy, které se skutečně staly.

Podcast