Listopadové knižní novinky

28.11.2016 / Další / Martina Klausová

Připomeňte si listopadové knižní novinky:

Martin Reiner: Jeden z milionu
Povídkový soubor Martina Reinera s názvem Jeden z milionu. „Nejsem a nikdy nebudu Tom Cruise... Já jsem Mára, Docent ze sportovního baru, jednooký král mezi slepými, hvězda v kruhu ztracených“, říká jedna z postav této knížky. A není v tom sama. Povídky ze světa, kde žijeme své příběhy ve vlastní šťávě.

Bobbie Peers: Zloděj luridia
Seznamte se s Williamem Wentonem, osmiletým klukem, který umí luštit šifry jako nikdo jiný na světě. Háček je v tom, že neví, kdo doopravdy je…William si uvědomuje, že jeho minulost je zahalena tajemstvím. Nikdo mu nikdy neprozradil, proč jeho rodina používá krycí jméno a proč se z Anglie přestěhovala do ospalého Norska. A proč jeho dědeček před osmi lety beze stopy zmizel v londýnském metru. Pomalu, ale jistě začne odhalovat rodinná tajemství, ale nebezpečí má neustále v patách. Potřebuje pomoc, a proto musí ztraceného dědečka co nejrychleji najít. Divoká jízda novým, fantastickým světem, příběh plný pozoruhodných detailů, humoru a napětí.

Lukáš Pavlásek:  Ve tmě jako v ranci jdou tři počůránci
Co hledá chobotnice v lednici? Proč se náš tělocvikář vyhýbá tělocviku? Co dělají žraloci, když mají žízeň? A proč psi jedí vysvědčení? To všechno a ještě mnohem víc se nejmenší čtenáři dozví v knížce básniček herce a komika Lukáše Pavláska.

Sean Howe:  Marvel /Co jste neměli vědět o komiksovém zázraku.
Sean Howe napsal fascinující dějiny slavné společnosti a zachytil její přerod od skromných začátků po současnou nadvládu nad Hollywoodem. Obnažil pravdu skrytou za červenobílým logem a spoustě z nás vzal veškeré iluze. Příběh Stana Leeho, který toužil po slávě a získal ji díky Spider-Manovi, Avengers, Fantastické čtyřce nebo X-Menům. Příběh Jacka Kirbyho, o němž jste nikdy neslyšeli, přestože v kině fandíte i jeho hrdinům. Příběh o autorských právech, kdo na nich vydělal a kdo ostrouhal. Příběh o proměně kreslených superhrdinů ve figurky, reklamní předměty, videohry, televizní seriály a velkorozpočtové filmy. Příběh o budování značky i kultu osobnosti. Příběh o tom, že komerční úspěch je pěkná věc, ale někdy vás přinutí dělat dost ošklivé věci nejlepším kamarádům.

Josef Formánek: Dvě slova jako klíč
Novinář, cestovatel a spisovatel Josef Formánek, jehož debut Prsatý muž a zloděj příběhů vzbudil obrovský ohlas u čtenářů i kritiky, vydal v listopadu svou další knížku s názvem Dvě slova jako klíč. Osudy lidí z různých koutů světa se magicky propojují v jednu řeku nekonečně plynoucího přítomného okamžiku a konečného rozhodnutí hlavního hrdiny.  Příběh o lásce, vině a smíření.

Elena Ferrante: Geniální přítelkyně
Román Geniální přítelkyně od Eleny Ferrante už uchvátil čtenáře bezmála na celém světě. Neapolská periferní čtvrť Luzzatti, padesátá léta minulého století. Právě tam začíná příběh jednoho přátelství. Jeho stárnoucí vypravěčka Elena vzpomíná na svůj život, který byl, kam až paměť sahá, vždycky ovlivňován osobností geniální Lily. Sama je přitom klíčovou postavou zas pro Lili, v jejích očích je tou geniální kamarádkou právě ona. Základem jejich vztahu je snaha obstát v mužském světě, jehož konvenční hranice jsou pro ně stejně svazující, jako hranice jejich čtvrti, plné vášní a násilí. Příběh nás provede vývojem italské společnosti od poválečné chudoby až k ekonomickému zázraku šedesátých let, ale hlavním tématem zůstává přátelství tolik odlišných hrdinek.

Emil Hakl: Umina verze
Román Emila Hakla Umina verze si pohrává s dávnou  Frankensteinovskou touhou lidstva – výrobou umělého člověka. Ta je zde naplněna v poněkud amatérských podmínkách, to však hrdinům nebrání prožít intenzivní vztah založený na vzájemné příchylnosti, spikleneckém přátelství a sexu. Je to román o lásce s téměř detektivní zápletkou, napsaný autorovým typicky úsporným a svižným stylem. Život je zázrak, ať vzniká jakkoli.

Carl-Johan Forssén Ehrlin: O slůněti, které chtělo usnout
Knížka O slůněti, které chtělo usnout švédského psychologa Carla-Johana Forsséna Ehrlina je určena těm úplně nejmenším.  Vychází z kombinace relaxačních a psychologických technik a jednoduchého pohádkového příběhu, děti zklidní a uvolní, aby se jim lépe usínalo. Slůně Elenka nemůže usnout a tak putuje i s maminkou do kouzelného lesa, kde potkává nové kamarády. Cestou se Elenka od přátel učí, jak usínání může být zábavné a příjemné současně. Autor vysvětluje, jak s knihou pracovat, aby metoda byla co nejúčinnější. Tato metoda pomáhá dětem zejména v obdobích, kdy jsou vystaveny větší zátěži, vyrovnávají se přechodem do jeslí či školky, jsou nemocné nebo zpracovávají příliš mnoho vjemů.

Luke Pearson: Hilda se vrací
Knížka Hilda se vrací, je určena menším školákům a navazuje na úspěšný komiks Hilda, který se setkal s velkým ohlasem. Přestože se Hilda s maminkou přestěhovala do uspěchaného města Trolberg a kouzelnou zalesněnou krajinu nechala daleko za sebou, brzy zjistí, že ani v jejím novém domově není nouze o překvapení a magické bytosti. Naštěstí kolem sebe má staré i nové kamarády – věrného Větvíka, tajemného zraněného havrana či nezbedné domácí skřítky. Brzy zjistí, že i Trolberg může být fantastické místo, v němž straší přízrak obrovského psa a kde se každoročně koná záhadná Ptačí slavnost. Modrovlasá rozumbrada se vrací ve dvou nových dobrodružstvích!