Mimořádné Koncerty bez smokingu

Classic Praha představí nové nahrávky vydavatelství Supraphon

Na závěr měsíce ledna a začátek února 2018 připravilo rádio Classic Praha dva mimořádné Koncerty bez smokingu s novými nahrávkami hudebního vydavatelství Supraphon

V pátek 26. ledna ve 20 hodin zazní nahrávka souboru Martinů Voices se sbormistrem Lukášem Vasilkem, který pro Supraphon nahrál Madrigaly Bohuslava Martinů.
Bohuslav Martinů sborový zpěv miloval a při komponování čerpal inspiraci především z lidové hudby. Stále se vracel k textům ze sbírky moravských lidových písní Františka Sušila, kterou měl na svých cestách vždy při ruce. Kromě rytmiky a modality jej především fascinovala archetypální témata těchto písní, jejich půvab i pregnance, přímočarost oproštěná od "metafyziky a pathosu". A také téma lásky v tolika podobách - šťastná i nenaplněná, neopětovaná, zrazená… 
Nová supraphonská nahrávka představuje komplet sborové tvorby, kterou Martinů (dle řady indicií) zamýšlel pro komorní obsazení. Ačkoli těchto šest cyklů vzniklo v širokém rozmezí let 1934-1959 (Madrigaly skladatel dokončil jen krátce před svou smrtí), spojuje je genialita a citlivost, s níž Martinů dokázal uchopit lidový text a vtisknout mu nový hudební tvar - prostý, živý i vznešený zároveň. 
V úvodu Koncertu bez smokingu zazní rozhovor se sbormistrem Lukášem Vasilkem, který o této nahrávce natočil Marek Šulc.

MartinůVasilek

V pátek 2. února ve 20 hodin uveden Classic Praha novou nahrávku triových sonát českého barokního skladatele Jana Dismase Zelenky v podání souboru Ensemble Berlin Prag.
Reinhard Goebel, slovutný znalec barokní hudby, řadí Zelenku (ve společnosti Bacha a Händela) mezi pětici nejlepších komponistů první poloviny 18. století a označuje ho přívlastky "grandiózní a fantastický". Cyklus šesti sonát pro dva hoboje, fagot a continuo, který zazní v pátek  večer,  je důkazem, že takové tvrzení je zcela opodstatněné. Pravdou ovšem je, že v drážďanské dvorní kapele se Zelenka za svého života odpovídajícího ocenění nedočkal; byť po mnoho let de facto plnil veškeré závazky kapelníka a dvorního komponisty za nemocného a r. 1729 zemřelého Heinichena, ovšem kdekterý řadový člen kapely měl vyšší plat než on a jeho žádost o jmenování dvorním kapelníkem zůstala nevyslyšena (ostatně, stejně byl odmítnut i J. S. Bach).
Zelenkovy sonáty patří k jeho "volné" tvorbě, psané z nejvnitřnější potřeby, mimo veškeré oficiální závazky. Zelenka v nich jde až na samé hranice možností - jak po stránce technických nároků na interprety, tak z hlediska použitých kompozičních postupů a výrazových prostředků, včetně pozoruhodné architektury cyklu jako celku. 
Před Koncertem bez smokingu ještě uslyšíte rozhovor s jedním z protagonistů této nahrávky - hobojistou Vilémem Veverkou, který natočil Marek Šulc.

ZelenkaVasilek    Foto: Tomáš Rulf/Supraphon a archívy souborů

Podcast