Mimořádné vánoční vysílání Classic Praha s hvězdnými hosty na Štědrý den 2022

Na Štědrý den pro vás rádio Classic Praha připravilo mimořádné sváteční vysílání plné krásné hudby včetně některých pravidelných pořadů a vánočních speciálů.

Svátečním dopolednem vás od 9:00 do 13:00 bude provázet Mirka Časarová.

Od 13:00 si budete moci poslechnout reprízu pořadu Slavná auditora, v němž vás Jiří Vejvoda zavede do východočeského města Náchod. V jeho srdci stojí pod strmým vrchem, kterému vévodí místní zámek, rozměrná budova. Vyjádřeno dnešní terminologií, „multifunkční“. Vznikla dávno předtím, než se do češtiny vloudila slova tohoto typu, i když v mnoha případech máme po ruce domácí výrazy. V tomto případě „víceúčelová“. Na náchodském Masarykově náměstí se totiž pod jednu střechu vměstnal nejen hotel, ale také divadelní a koncertní sál. Budova nese název U beránka a v současné době v tomto prostředí zní čas od času klasická hudba.

profimedia-0216561419 josé cura 3.jpg

Na 14:00 je připraven mimořádný díl pořadu Hudba v miléniu. Ve svátečním čase v něm Ondřej Fischer přivítal světově proslulého argentinského tenoristu, dirigenta a skladatele José Curu. José Cura vystudoval skladbu a dirigování a zpívat začal až ve svých 28 letech. V roce 1992 debutoval v italské Veroně a od té doby je hostem nejvýznamnějších operních domů včetně Metropolitní opery v New Yorku, Královské opery Covent Garden v Londýně, Vídeňské státní opery, Curyšské opery či milánské La Scaly. V prosinci 2022 přijel José Cura znovu do Prahy, aby tu s Pražskými symfonicky, u nichž byl v letech 2015-2018 rezidenčním umělcem, oslavil své významné životní jubileum. V repríze pořadu prozradí své nejoblíbenější vánoční melodie a nabídne řadu zajímavých témat k vánočnímu zamyšlení.

Od 15:00 bude na Classic Praha tradiční vánoční hudbu zpívat basbarytonista Bryn Terfel. Doprovázet jej bude Orchestr Welšské národní opery s dirigentem Tecwynem Evansem a spolu s Brynem Terfelem si v některých písních zazpívají například i Bing Crosby a Rolando Villazón.

Od 16:00 budou vánoční písně zpívat The King´s Singers – šestice výtečných vokalistů, jejichž jméno připomíná kolej King´s College v Cambridge v Anglii, kde byla skupina založena. Již dvakrát zvítězili na Grammy Awards a vystupují s velkým úspěchem doslova po celém světě. Přesto, že v drtivé většině vystupují a capella, tentokrát je bude doprovázet neméně výtečný hobojista Albrecht Mayer.

Čas od 17:00 bude patřit nahrávce jednoho z nejlepších představitelů lyrických hrdinů romantické opery 19. století - Pucciniho, Verdiho, Gounoda ad. Rolanda Villazóna, který si čas od času si rád odskočí k barokní hudbě a výsledek je vždy hoden zvýšené pozornosti. Podobně je tomu i u jeho CD s názvem Feliz Navidad, která napovídá, že se můžeme těšit na nejznámější a nejoblíbenější vánoční písně. Doprovází jej Slovenský národní symfonický orchestr, který řídí Allan Wilson.

Na 18:00 je připravena zbrusu nová noční nahrávka předního českého hobojisty Viléma Veverky. Leimotivem i narativem CD se stala Zima ze Čtvera ročních dob Antonia Vivaldiho. Vedle Vivaldiho a dalších barokních mistrů Bacha a Händela zazní i hudba, evokující argentinskou zimu s příchutí tanga díky hudbě Ástora Piazzolly, ale i další písně, bez kterých si lze Vánoce jen stěží představit, a ť už je to Tichá noc, či Chtíc, aby spal. Doprovází Ultimate W Band a jako hosté se na nahrávce podílejí sopranistky Patricie Janečkové a Adéla Řehořová a je harfistka Kateřina Englichová..

Mezi 19:00-20:00 budou znít na Classic Praha vánoční melodie a klasické lidové koledy.

Ve 20:00 bude již tradičně zařazena Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby.

Foto: Profimedia

Podcast