Mimořádný Koncert bez smokingu - Mapa lásky

9.7.2018 / Další / Martina Klausová

Na páteční večer 13. července 2018 připravilo rádio Classic Praha další mimořádný Koncert bez smokingu se zbrusu novou nahrávkou hudebního vydavatelství Supraphon, která nepochybně potěší všechny příznivce tenoristy Štefana Margity. Večer, který bude příjemným vybočením ze světa ryze klasické hudby, představí jeho nové CD Mapa lásky.

Štefan Margita je pravidelným hostem předních světových operních scén, ale jeho umělecký rejstřík je ještě bohatší. Důkazem toho jsou i jeho nahrávky pro hudební vydavatelství Supraphon, na něž natočil světové evergreeny, slavné muzikálové melodie a vánoční písničky. Na nové nahrávce deklaruje svou připojil lásku k Francii a především jejím šansonům. Vedle francouzských šansonů ovšem na této nové supraphonské nahrávce najdeme i původně polské, slovenské či domácí skladby napsané speciálně pro Štefana Margitu.

Pro tento typ hudby jsou – krom citlivě oduševnělého zpívání – zcela podstatné texty. Štefan Margita převzal některé z těch u nás nejzásadnějších, jejichž autory jsou Jiřina Fikejzová, Pavel Kopta, Pavel Cmíral, Hana Zagorová a Vojtěch Nýdl, Ovšem najdeme tu i texty nové, které vznikly právě pro tuto příležitost – napsali je Gabriela Osvaldová, Ľubomír Feldek, Martin Chodúr a Václav Kopta.

Zajímavostí je, že Chodúrův text ke slavnému Brelovu šansonu autorizovala sama šansoniérova dcera France Brel z Editions Jacques Brel. Pro tuto kolekci vznikly i dva původní české songy s hudbou Ondřeje Soukupa a Martina Chodúra. Margita také úspěšně oslovil několik vzácných hostů pro duety: jsou jimi Zlata Adamovská, Hana Zagorová a Miroslav Žbirka. Naprosto mimořádnou záležitostí je pak titulní píseň Mapa lásky, duet s Hanou Hegerovou, využívající staršího záznamu hlasu legendární šansoniérky, která oficiálně ukončila svoji pěveckou kariéru v roce 2011.  Svým osobním souhlasem tak podpořila nápad Štefana Margity uskutečnit první virtuální duet v dějinách české populární hudby.

V úvodu tohoto mimořádného Koncertu bez smokingu v exkluzivním rozhovoru pro posluchače Classic Praha, který natočila Martina Klausová, Štefan Margita prozradí okolnosti vzniku této nové nahrávky i svůj vztah k šansonům a dalším hudebním žánrům.

Foto: Jan Zátorský

Mapa lásky