Možnosti refraktivní chirurgie

3.2.2017 / Další / Martina Klausová

Operace očních vad laserem patří mezi metody refraktivní chirurgie, která napravuje vadné vidění a pacientům zásadním způsobem změní život. Léčba excimerovým laserem je dnes poměrně běžnou terapií a za posledních 14 let existuje mnoho zkušeností od zhruba 2,5 milionů pacientů z celého světa.

Cílem ošetření je pomocí jemného odebrání tkáně rohovky změnit optické vlastnosti oka. Na ploše o průměru 6 až 10 milimetrů se ve středu oční rohovky odebere méně než jedna desetina milimetru tloušťky, což lze s takovou přesností provést skutečně pouze laserem. Přesnost při použití laserů je zajištěna výkonnými počítačovými programy. Laser "Excimer" pracuje se studeným světlem - tepelný účinek by totiž, stejně jako nepřesný řez nožem, citlivou oční rohovku poškodil.

Energetický světelný paprsek odpaří tenoučký kotouček rohovky a ten se oddělí tak rychle, že se pod ním ležící tkáň nepoškodí. Laserový paprsek vniká pouze několik málo tisícin milimetru do rohovky a změní, například u krátkozrakých, rohovku tak, že se vytvoří přirozená vydutá čočka. Celé ošetření trvá pouze několik málo minut a je po podání příslušných očních kapek bezbolestné.

Jednotlivých metod je více a vy se o nich můžete dozvědět i ve vysílání Classic Praha. Poslouchejte každé pondělí ve 12:30 nebo ve středu v 18:30. Poprvé v pondělí 6. února 2017.

Více i na www.dr-rau.cz.

refraktivní

Komerční článek