Nejkrásnější milostné duety

Na svatého Valentýna nemůže chybět krásná hudba.

14. únor je svátkem svatého Valentýna, tedy svátkem všech zamilovaných. Je faktem, že tento svátek nemá v českých zemích dlouhou tradici, ale určitě se mezi námi najdou i ti, kteří jej slaví a nedají na něj dopustit.
Jakýmsi předchůdcem tohoto svátku byl starověký římský festival Lupercallia (festival vlka), který se konal mezi 13. až 15. únorem. Druhým důvodem proč se tento svátek slaví právě 14. února je, že tento den byl dle legendy umučen na příkaz římského císaře Claudia sv. Valentin z Terni. Podle císařova názoru totiž ženatí muži prý v armádě nepodávali tak dobré výsledky jako svobodní a z toho důvodu budoucím vojákům zakazoval vstup do manželství. Valentin však zamilované tajně sezdával. Stal se tak po své mučednické smrti patronem mladých lidí a zvláště jejich čisté a oddané lásky.

Jedním ze symbolů Valentýna je růže. Tradice této květiny sahá až hluboko do minulosti. Do Evropy tuto květinu přivezl Karel II. na počátku 18. století a ženy si ji okamžitě zamilovaly. Červená růže byla navíc upřednostňována i Venuší, římskou bohyní lásky.

Svátek lásky lze oslavit i prostřednictvím hudby. Zamilované a milostné písně a duety najdeme v hudebním odkazu snad všech světových hudebních skladatelů napříč hudebními obdobími i žánry.

Jen několik za všechny:

Wolfgang Amadeus Mozart: Don Giovanni

Giacomo Puccini: La Boheme

Bedřich Smetana: Prodaná nevěsta

George Gershwin: Porgy a Bess

Foto: Reuters

Podcast