Oční čočku lze nahradit

3.4.2017 / Další / Martina Klausová

Po  45 roku věku ztrácí čočka elasticitu, schopnost zvětšovat své zakřivení a tím zvětšení lomivosti při vidění do blízka. Současná medicína si ale dokáže s tímto problémem poradit prostřednictvím výměny oční čočky. Možností je celá řada.

Při metodě "Clear-Lensektomie" se vlastní čočka nahradí umělou čočkou, která se implantuje do původního pouzdra přirozené čočky.  Aby se pacient stal  nezávislým nejen na brýlích na dálku, ale i na čtení, lze implantovat akomodativní a  multifokalní čočky. Tyto multifokální čočky umožňují ostré vidění  do dálky, do blizka i ve středním prostoru.  Multifokální čočky lze dokonce aplikovat i po operaci šedého zákalu. A věděli jste, že ženy potřebují  jiné multifokální čočky než muži ?

A jaké možnosti tedy vlastně existují ? Zde přehled těch základních čoček a jejich parametrů:

Refraktivní multifokální čočka IOL druhé generace Rezoom AMO abott  umožňuje, vedle velmi dobrého vidění na dálku i na blízko, i vynikající ostrost vidění ve střední oblasti a hodí se pro každého, kdo pracuje s počítači. 
Multifokální diffraktivní čočky  TecnisAmo/ Abott umožní velmi dobrého vidění do dálky a zpravidla i vynikající vidění na blízko, ke čtení malého písma. Hodí se tak zvláště pro ty, kteří chtějí vidět i malé písmo bez brýlí.
Multifokální čočky "IOL Tecnis" zase snižují svým speciálním designem jevy "zaslepení" v noci.
Asymetrická čočka Lentis Mplus (Oculentis) pak významně redukuje vedlejší účinky multifokálních čoček, halos, tedy prstýnky kolem světla a oslňování za šera.
Torická multifokální čočka, vedle vidění do dálky, středního prostoru a blízka, koriguje zakřivení rohovky. Tyto čočky jsou pro každého vyrobeny na míru, dle individuálního výsledku měření. Svou zvláštní konstrukcí umožňuje léčbu vysokého astigmatismu, zakřivení rohovky až do 12 dioptrií. Na rozdíl od ostatních multifokálních čoček, které jsou k dispozici ve stupních  po půl dioptrii, individualizovaná čočka je dostupná ve stupních po desetinách.
Pro pacienty, kteří chtějí jistou nezávislost na brýlích, ale nechtějí investovat větší částku, jsou optimální čočky Lentis  comfort.
Trifokální čočka Fine Vision zase zajišťuje svými 3 ohnisky pro dálku, střední prostor a blízko, perfektní vidění v těchto vzdálenostech.

Více se můžete dozvědět i ve vysílání Classic Praha. Poslouchejte každé pondělí ve 12:30 nebo ve středu v 18:30.

Více i na www.dr-rau.cz

Komerční článek