Pocta Federicovi Fellinimu

17.1.2020 / Další / Martina Klausová

„Dělat film je pro mne víc než pouhá profesionální skutečnost. Je to způsob, jak sám sebe realizuji, jak dávám smysl vlastní existenci. Proto když se mne zeptáte, který ze svých filmů mám nejraději, nevím, co odpovědět. Nechci ani mluvit o tom, co ve filmu vyjadřuji, chci mluvit o životních údobích, která jsem při práci prožil..."
To jsou slova významného italského filmového režiséra a scénáristy 20. století, držitele pěti Oskarů Federica Felliniho. 

Federico Fellini se narodil v přímořském městě Rimini v provincii Emilia–Romagna 20. ledna 1920 v rodině obchodního zástupce obchodujícího se šampaňským. Měl dva mladší sourozence, bratra Riccarda, který byl režisérem dokumentárních filmů v televizi RAI, a sestru Marii Maddalenu. Už od útlého dětství rád kreslil, četl komiksy a také hrál loutkové divadlo, v šesti letech pak objevil svět cirkusu a filmu. Ostatně do fikčních světů pravidelně utíkal od bezduchého drilu, který musel snášet v církevní škole, ve které několik let studoval.

Později se vrátil do Rimini, kde odmaturoval. V záři roku 1939 se na přání otce zapsal v Římě ke studiu práv, ale školu nenavštěvoval. Pracoval v rádiu, živil se jako karikaturista a psal skeče a gagy a tak se také dostal k filmu. Klíčové pro něj bylo setkání s Robertem Rossellinim, se kterým spolupracoval na scénáři k filmu Řím, otevřené město a především u filmu Paisá, kde působil i jako asistent režie. V roce 1950 spolurežíroval spolu s Albertem Lattuadou film Světla varieté. Samostatnou kariéru započal roku 1952 snímkem Bílý šejk a uzavřel roku 1990 Hlasem luny.

Jako režisér se podepsal pod dvaceti celovečerními filmy, z nichž čtyři obdržely Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film (Silnice, Cabiriiny noci, Osm a půl a Amarcord). Je také držitelem Oscara za celoživotní dílo, stihl si jej ještě osobně převzít v dubnu roku 1993. Krátce poté byl zasažen atakou těžké mozkové mrtvice a upadl do komatu. Zemřel v Římě 31. 10. 1993.

K jeho dvorním skladatelům patřil především jeho krajan - klavírista, dirigent a skladatel Nino Rota, který s ním spolupracoval na jeho nejslavnějších filmech. V den stého výročí Felliniho narození - v pondělí 20. ledna - zazní slavné melodie z některých z nich v rámci mimořádného Koncertu bez smokingu ve 20 hodin na Classic Praha. Konkrétně z filmů Amacord, Osm a půl, La dolce vita, Casanova Federica Felliniho a Klauni. Hrát bude Filarmonica della Scala, řídí Riccardo Chailly.