Říjnové knižní novinky

31.10.2016 / Další / Martina Klausová

Připomeňte si knižní novinky, které během října obohatily knižní trh:

Petr Koukal: Jsem

Upřímná zpověď badmintonisty Petra Koukala nejen o rakovině, kterou překonal, ale také o protloukání se světem sportu, který je tak trochu na okraji.„Pane Koukale, vy mi nerozumíte. Máte s největší pravděpodobností rakovinu a ještě dnes vás budeme operovat.“ Tahle věta převrátila i Petru Koukalovi život naruby. Bál se o život a v tu chvíli ho ani nenapadlo, že má před sebou ještě dvě olympiády. A že při zahájení jedné z nich dokonce ponese českou vlajku. Pohled do soukromí profesionálního sportovce a rovněž o dopingu nebo sázení ve světě badmintonu.

Praha noir

Čtrnáct předních českých autorů přijalo výzvu navázat na bohatou tradici kriminálních a tajemných příběhů s pražskými náměty a výsledkem je ojedinělý a stylově pestrý soubor povídek, který je současně svérázným průvodcem po známých i méně známých pražských zákoutích. Tak třeba s Michaelou Klevisovou se vydáme na žižkovské nákladové nádraží, s Milošem Urbanem na Karlův most, v akčních příbězích Štěpána Kopřivy a Martina Goffy navštívíme Hostivař a Vyšehrad, Petr Stančík nakukuje do tajemného světa zaniklého židovského ghetta, Petra Soukupová líčí nevysvětlitelné zmizení ve Stromovce a Kateřina Tučková zkoumá temnou minulost jednoho starého domu na vltavském nábřeží…

Lukáš Bundil, Petr Lexa: Slza obrazem

Autory fotoknihy, která se jmenuje Slza obrazem, je hudební duo Lukáš Bundil a Petr Lexa. Fanoušci kapely mají poprvé možnost poznat její členy nejen v záři reflektorů, ale i v běžném životě a to díky unikátním fotografiím Jindry Kodíčka, jež jsou doprovázeny biografickými texty. Kniha představuje skupinu Slza z větší blízkosti a odhaluje zákulisí a soukromí kapely.

Renáta Fučíková: Karel a rytíři aneb jak se stát dobrým králem

Renáta Fučíková je známá svými knížkami pro mládež, ve kterých zábavně a hravě přibližuje historická fakta a události. Výběr nejslavnějších evropských rytířských legend je orámován a spojen vyprávěním o putování malého Karla IV. z Čech na francouzský královský dvůr. Sedmiletý Václav, následník českého trůnu, vyráží na otcův příkaz do Paříže spolu s početnou skupinou průvodců. Ti se ho již během cesty snaží vzdělávat a seznamovat s důležitými vlastnostmi a cnostmi, které by měl mít budoucí vladař. Jako vzory jim slouží slavné rytířské legendy. A tak si můžeme přečíst barvitá vyprávění o Artušovi, Beowulfovi, Siegfriedovi a Kriemhildě, o svatém Jiřím, patronu rytířů, svatém Martinovi, o Karlu Velikém, rytíři Rolandovi a samozřejmě i o patronu české země, svatém Václavu a jeho věrném rytíři Podivenovi.  Ilustrace vytvořila sama autorka.

Jozef Karika: Strach

Hlavním hrdina mysteriózního thrilleru Josefa Kariky Strach se po letech vrací do příměstské čtvrti na úpatí hory, která ukrývá strašlivé tajemství - ve výjimečně chladných zimách se tam ztrácejí děti. Společně se svou bývalou láskou a kamarády musí čelit nejen tajemné mocné síle, ale i stínům vlastní minulosti. Všechny pády a zklamání, které do té doby zažil, jsou ničím proti peklu číhajícímu na místech, kde vyrůstal. Autor v děsivém příběhu s nadpřirozenými prvky citlivé vypráví o tom, jak naše životy ovlivňuje dětství a všechno, co jsme během něj zažili. O své knize řekl:  "Při psaní mi nešlo jen o dynamický příběh - chtěl jsem čtenářům naservírovat i pořádnou dávku strachu. Pokud jsem po dopsání kapitoly sám nespal u rozsvíceného světla, nebyl jsem spokojený. Naopak, když se mi podařilo sebe samého pořádně vyděsit, bral jsem to jako známku úspěchu“.

Karina Shappman: Dům myšek – Sam a Julie v divadle

Okouzlující knížka pro děti, nad jejímiž stránkami bude nadšen i nejeden dospělý. Celosvětový bestseller Dům myšek od holandské autorky Kariny Shappman se dočkal pokračování. Jmenuje se Dům myšek – Sam a Julie v divadle. Autorka a výtvarnice celý dům včetně zařízení a doplňků vyrobila, je v něm již přes sto pokojů a pokojíků, chodeb a chodbiček. A v nich se odehrávají příběhy sympatických myšáckých kamarádů.

Antoine Mares: Edvard Beneš - Drama mezi Hitlerem a Stalinem

Současná česká společnost pohlíží na Edvarda Beneše rozporuplně. Na jedné straně je vnímám jako pokračovatel Masarykových představ o československém státu, na druhé straně je tu jeho negativní hodnocení za kroky spojené s Mnichovem 1938, s jeho postoji během druhé světové války a s přístupem k řešení únorové krize 1948. Předností Maresovy knihy je odstup a nadhled k osobě Edvarda Beneše. Nabízí pohled založený na dobových pramenech, jenž mu umožnil sepsat vskutku originální biografii našeho druhého prezidenta.

Michel Faber: Kniha zvláštních nových věcí

Autor známé knihy Kvítek karmínový a bílý Michel Faber tentokrát přichází s románem Kniha zvláštních nových věcí. Peter Leigh je misionář, který se vydává na nejdůležitější cestu svého života. Opustí svou milovanou manželku a cestuje na vzdálenou planetu, kde místní obyvatelé lační po učení Bible – jeho „knihy zvláštních nových věcí“. Tato výprava vystaví  životní zkoušce nejen Peterovo náboženské přesvědčení, ale dožene jej až na samý pokraj jeho fyzických možností. Přesto nejvíc trpí odloučením od milované ženy.  Román o víře a lásce napříč světelnými roky tváří v tvář apokalypse, o kterém další známý spisovatel David Mitchell mimo jiné řekl: ……Je to portrét důvěrného, živoucího vztahu narušeného vzdáleností; je to zkoumání hor, které víra přenáší, i hor, jimiž už víra nepohne.

David Mitchel: Dům za zdí

Když nastane přesně ta správná chvíle, objevíte v úzké uličce lemované cihlovou zdí, jen kousek od obyčejné anglické hospody, vchod do neobyčejného domu. Cizí člověk vás tam osloví jménem a pozve vás dovnitř. Zpočátku se vám nebude chtít odejít. Později zjistíte, že odejít nemůžete. Každých devět let tam jeho obyvatelé – podivní sourozenci – pozvou někoho, kdo je odlišný nebo osamělý: přechytralého puberťáka, nedávno rozvedeného policistu, plachou univerzitní studentku. Co se však v domě opravdu děje? Pro ty, kdo to zjistí, je už příliš pozdě… Složitě propracovaný román rozkročený přes pět desetiletí, od konce sedmdesátých let do současnosti vás vtáhne do pozoruhodného světa, kde starý příběh o strašidelném domě dostává nový rozměr – jaký si dokáže vymyslet pouze David Mitchell.

Paulo Coelho: Vyzvědačka

V románu Vyzvědačka ožívá příběh Maty Hari, slavné kurtizány obviněné ze špionáže, která byla před sto lety popravena pro velezradu. Mata Hari byla tanečnice, šokující a těšící publikum za první světové války, a stala se důvěrnicí některých z nejbohatších a nejmocnějších mužů té doby. Odvážila se překonat moralismus a provinční mentalitu počátků 20. století, ale nakonec za to zaplatila vlastním životem.