Ročenka 2020

Přehled nejdůležitějších událostí roku 2020 očima zpravodajců Classic Praha.

LEDEN:

Píše se rok 2020, je leden. Audit evropské komise k zemědělským dotacím tvrdí, že premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů a dál ovládá Agrofert. Informovala o tom Sabina Slonková s odvoláním na vysoce postavený zdroj:
„My máme informace, že ta zpráva je hotová, byla hotová už v prosinci, konstatuje podle našich zjištění, která pocházejí z Bruselu, konstatuje střet zájmů českého premiéra, Česká republika vlastně nyní bude řešit to, jakým způsobem se k tomu auditu postaví, a bude se řešit otázka toho, kolik peněz se bude případně vracet a o kolik peněz se bude hrát v souvislosti s dotacemi pro holding premiéra Agrofert.“

Těžké chvíle kvůli požárům zažívá Austrálie. Půl australského kontinentu začalo hořet už na přelomu roku 2019 a 2020. Oheň zasáhl plochu o rozloze skoro 200 km2, především v jihovýchodní části země. Během požárů zemřelo 33 lidí a půl miliardy zvířat.
12. ledna se na Filipínách probudila sopka Taal. Jedná se o jednu z nejnebezpečnějších sopek světa.
20. ledna zemřel Jaroslav Kubera.
O tři dny později Čína nařídila karanténu města Wu-chan a ve městě postavili během pár dní nemocnici pro nově nakažené. 30. ledna už Světová zdravotnická organizace vyhlašuje probíhající epidemii koronaviru covid-19 za globální stav zdravotní nouze.

ÚNOR:

Také měsíc únor roku 2020 byl na události bohatý. Čína už bojovala s konornavirem, ve Wu-chanu zemřel 33letý lékař Li Wen-liang, který varoval před nebezpečím covidu-19. Česko stále doufalo, že se mu nákaza vyhne a zakázalo přímé lety z Číny.

Předsedou Senátu se stal Miloš Vystrčil:
„Člověk je tady od toho, aby ty věci, které přicházejí, přijímal a potom se zejména snažil obstát. Bude vždycky mojí prioritou to, aby Česká republika si zachovala statut země, která hájí lidská práva.“

Lidská práva hájí také veřejný ochránce práv. Ombudsmanem se v únoru stal právník a bývalý politik Stanislav Křeček.
Bývalého pražského imáma Samera Shehadeha soud poslal za podporu teroristické skupiny na 10 let za mříže.

Doznívala i kauza předraženého e-shopu na elektronické dálniční známky, která stála místo ministra dopravy Vladimíra Kremlíka. Seznam Zprávy tehdy přišly s informací, že policie chce exministra vyslechnout na detektoru lži kvůli údajnému úplatku ve výši jednoho a půl milionu, který mu měl někdo nabídnout. Takto to komentoval reportér Janek Kroupa:
„Policie se zjevně snaží rozhodnout, jestli je svědkem věrohodným nebo věrohodným méně.“

V únoru nás také opustilo několik významných osobností. Například zemřeli filozof a publicista Erazim Kohák, hudebník Ivan Král nebo americký herec a producent Kirk Douglas.

BŘEZEN:

Březen 2020 se do dějin zapsal jako měsíc, kdy do Česka přišel koronavirus a život v zemi se zastavil. První případy nákazy oznámil tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na mimořádné tiskové konferenci už v neděli 1. března:
„Dámy a pánové, dobrý den. My musíme oznámit, že v České republice máme první tři případy nemoci covid-19, dva případy v Praze Na Bulovce, jeden případ je v Ústí nad Labem.“

A netrvalo dlouho a přišla první omezení. Nejprve museli do domácí karantény lidé přijíždějící z Itálie, od 10. března se nesměly konat akce s účastí nad 100 lidí a o den později vláda zavřela školy. Následně kvůli koronaviru poprvé vyhlásila nouzový stav, omezila fungování většiny obchodů i služeb, a od 15. března zakázala volný pohyb osob. Takto to tehdy vysvětloval premiér Andrej Babiš:
„My si myslíme, že ta opatření jsou skutečně nutná, protože zkrátka v Evropě ten koronavir vícero států nemá pod kontrolou.“

Od 18.3. se nesmělo vycházet bez roušky. Těch byl nedostatek, a tak je Češi sami začali ve velkém šít. O 4 dny později si Česko připsalo první oběť koronaviru.

V březnu nás také navždy opustilo několik významných osobností, třeba atletka a olympijská vítězka Dana Zátopková, zpěvačka Eva Pilarová nebo americký zpěvák a hudebník Kenny Rogers.

DUBEN:

Duben byl v Česku plný nadějí, že se koronavirus podaří porazit. I přes to, že dál rostl počet nakažených a mrtvých, lidé začali chodit ven na procházky a postupně se znovu setkávat. Zdravotníkům také poděkoval a těšil se na propuštění první český pacient, kterému lékaři podávali remdesivir, taxikář Robert Markovič:
„No, na co se těším - samozřejmě na svoji rodinu, ženu a děti. Musím prostě sebou hýbat a denně cvičit. Boj prostě ještě neskončil a plně si to uvědomuju.“

V dubnu vláda poprvé žádala Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu, a také navrhla navýšení schodku státního rozpočtu ze 200 na 300 miliard korun. V obou případech ji poslanci vyhověli. A objevuje se první kritika ministrů za opatření. Ozvali se zástupci zavřených obchodů, restaurací nebo zoologických zahrad, jak tehdy vysvětloval mluvčí ZOO Zájezd Daniel Koleška:
„Nevidíme důvod proto, abychom měli neustále zavřeno. My jsme přímo závislí na tom, jestli návštěvníci přijdou. Pokud budeme být nuceně zavřeni další měsíc, tak to pro nás může pro nás být likvidační.“

Na konci měsíce pak rozvolňování začalo. Mimo covidu-19 také Česko řešilo spor o sochu maršála Koněva, kterou Praha 6 nechala na začátku dubna odstranit. Skupina lidí v maskách kvůli tomu pak zaútočila na české velvyslanectví v Moskvě.

KVĚTEN:

Připomínku v pořadí pátého měsíce roku 2020 začneme v pražských Řeporyjích. Hned prvního tam - za účasti starosty Pavla Novotného - odhalili památník příslušníkům Ruské osvobozenecké armády, tzv. Vlasovcům.
Protesty spojené se smrtí zatýkaného Afroameričana George Floyda ve městě Minneapolis v Minnesotě se rozšířily do dalších velkých měst Spojených států.

Třicátý květen se zapsal do dějin jedinečným projektem. Z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě odstartovala raketa Falcon 9 soukromé společnosti SpaceX se dvěma astronauty. Jedinečnost projektu popisuje Milan Halousek, jeden z předních českých popularizátorů kosmonautiky:
„Je to hlavně okamžik, na který jsme strašně dlouho všichni čekali. Je to nová éra kosmonautiky od toho roku 2011, kdy Američané přestali létat s raketoplány, veliký krok dopředu zase….“

Ve věku 87 let v květnu zemřel americký zpěvák a hudebník Little Richard považovaný za zakladatele rock'n'rollu. Na odpočinek odešel i bulharsko-americký umělec Christo. Bylo mu 84 let. Spolu s manželkou, také výtvarnicí, látkou pokryli mrakodrapy, část australského pobřeží, římské hradby nebo pařížský most Pont Neuf.

ČERVEN:

Začátek měsíce června je spojený s Negrelliho viaduktem nebo replikou Mariánského sloupu. První pražský železniční most přes Vltavu a nejdelší železniční most ve střední Evropě - zmiňovaný Negrelliho viadukt - se po rekonstrukci opět otevřel. Stalo se tak prvního června. O tři dny později - čtvrtého - byla na Starosměstském náměstí vztyčena replika Mariánského sloupu strženého při nepokojích provázejících vznik Československa v roce 1918. Průběh prací popisuje autor objektu, sochař Petr Váňa:
„Teď jsme přijeli na Staroměstské náměstí, doteď jsme byli za Týnským chrámem, kde byla po 15 let ta socha panny Marie vlastně uskladněná. Dnes dopoledne se sundávala, tam byl drobný problém s čipem, tak to trvalo trošku déle, než jsme čekali, ale socha panny Marie už je přestěhovaná na Staroměstské náměstí a nyní ji vyložíme z náklaďáku a začne potom stavbu dříku, následně hlavice a navrch přijde socha panny Marie.“

Třetího června z tepelné elektrárny v sibiřském Norilsku unikly do řeky Amba-rnaja tisíce tun nafty. Prezident Vladimir Putin vyhlásil nouzový stav země.
V průběhu měsíce června lidé po celém světě demolovali sochy kontroverzních osobností spojených s rasismem nebo otrokářstvím.
U nás se udělovaly ekologické anticeny - ocenění Ropák roku 26. června dostala ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová za přípravu nového stavebního zákona, Zelenou perlu pak premiér Andrej Babiš za výrok o motýlech a řepce.

ČERVENEC:

Také v měsíci červenci je nejčastěji skloňovaným slovem koronavirus. Evropská komise podepsala smlouvu s americkou firmou Gilead na dodávku léku remdesivir, která bude zatím stačit pro asi 30.000 pacientů s nemocí covid-19. 3.7. kvůli šíření nákazy v dolech Darkov uzavřela společnost OKD všechny své doly, a to na 6 týdnů. Situaci na místě sledovala reportérka Seznam Zpráv Daniela Přádová:
„Kritiky okolo situace na Karvinsku se týkají toho, že lidé museli na výsledky svých testů dlouho čekat. Jeden z horníků pro Seznam Zprávy popsal, že informaci nedostal ani po devíti dnech. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a hlavní hygieničky Jarmily Rážové za to může přechodný útlum některých pracovišť. Část laboratoří navíc informace hygienám předávaly se zpožděním. Situace už by se ale měla zlepšovat.“

Červenec byl měsícem vlakových neštěstí. Sedmého se u Perninku na Karlovarsku čelně srazily dva osobní vlaky. Desátého se v Praze-Běchovicích srazil osobní vlak s rychlíkem. A čtrnáctého se na hlavní trati z Prahy na Kolín mezi Úvaly a Českým Brodem střetl osobní vlak s nákladním.
„V tuto chvíli kolegové prováděli šetření na místě mimořádné události, předpokládám, že to šetření bude ještě nadále pokračovat. Co se týká příčin, tak k těm jsme ještě daleko. Stále pracujeme jak s možnou technickou závadou, tak se selháním člověka. Předběžně byla škoda na místě nehody odhadnuta na více než 45 milionů korun, s tím, že 40 milionů korun byla vyčíslena škoda na té jednotce City Elefant, zbylých pět milionů korun byla škoda vyčíslena na tom nákladním vlaku, jedná se o škodu na vozech, případně na lokomotivě“, říká mluvčí drážní inspekce Martin Drápal.

Dvojici Čechů propuštěných z tureckého vězení, dopravil 24. července vládní speciál na letiště v pražských Kbelích. Miroslav Farkas a Markéta Všelichová byli v Turecku odsouzeni v roce 2017 za terorismus.
Šestého července italská média informovala, že ve věku 91 let zemřel italský hudební skladatel Ennio Morricone. Svými melodiemi doprovodil přes 500 filmů a seriálů, například legendární snímek Tenkrát na Západě.
Hasiči uhasili požár v Muzeu Kampa. Zplodiny hoření pronikly do výstavních prostor.
Další historická památka hořela ve Francii. 18. července oheň zasáhl gotickou katedrálu svatého Petra a Pavla v Nantes požár, příčinou bylo pravděpodobně žhářství.

SRPEN:

Hned na začátku srpna otřásla mohutná exploze přístavem libanonské metropole Bejrút.
Při požáru panelového domu v Bohumíně zemřelo 8 dospělých a 3 děti.

Prezidentské volby v Bělorusku vyhrál Alexandr Lukašenko. Představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská vyzvala k podepisování petic za přepočtení hlasů ve volbách. Výsledek voleb vyvolal rozsáhlé protesty po celé zemi. Šéf české diplomacie Tomáš Petříček společně s vládou vytvořili Fond na pomoc Bělorusům:
„Pomoc bude zaměřena na soubor opatření, například zdravotní pomoci postiženým v důsledku represí, léčení, poskytnutí pomoci nezávislým médiím, včetně stipendií pro novináře, pomoc rodinám obětí a také na širší podporu občanské společnosti.“

Do Prahy přicestoval americký ministr zahraničí Mike Pompeo.
Ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj byl otráven Novičokem a poté upadl do kómatu. V Německu, kam se ho nakonec podařilo převézt, mu lékaři zachránili život. Za pokusem o vraždu stojí pravděpodobně KGB.

Významnou událostí srpna je i státní návštěva šéfa Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan. Tu mimo jiné kritizoval například prezident Miloš Zeman. Na Tchaj-wan Miloše Vystrčila doprovodil mj. pražský primátor. Takto vnímání Zdeňka Hřiba mezi tamními politiky komentoval reportér Seznam Zpráv Václav Dolejší:
„Tchajwanci totiž o něm vědí, že tady za prvé byl na stáži během univerzitních studií a zároveň vědí, že jako primátor Prahy vypověděl smlouvy čínským městům Peking a Šanghaj a naopak letos v lednu navázal spolupráci s Tchaj-wanskou Tchaj-pejí.“

V srpnu trápily rozsáhlé požáry americký stát Kalifornie. Oheň zničil asi 400 tisíc hektarů porostů.
Americko-nizozemský tým vědců zveřejnil studii týkající se ledovců v Grónsku. Podle ní roztály na kritickou hranici, ze které není návratu.

ZÁŘÍ:

Také září roku 2020 bylo měsícem změn. Pandemie koronaviru neustupovala, pomalu začala přicházet druhá vlna a vláda několikrát měnila opatření. Ve školách žáci moc dlouho nepobyli, ke konci měsíce se opět postupně přecházelo na distanční výuku jako na jaře. Kabinet vyhlásil nouzový stav od pondělí 5. října na 30 dní. Překvapením byla v září i rezignace tehdejšího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Vystřídal ho Roman Prymula. Takto se Adam Vojtěch loučil se svou funkcí:
„Po důkladném zvážení aktuální situace jsem se rozhodl, že odstoupím z funkce ministra zdravotnictví. Chci tím vytvořit i prostor pro nové řešení epidemie koronaviru. Já jsem přišle na ministerstvo zdravotnictví s úkolem, abych prosadil systémové změny, nicméně epidemie mi je neumožňuje již dokončit.“

Senát ocenil významné osobnosti Stříbrnou pamětní medailí. Udělena byla například in memoriam Jaroslavu Kuberovi, bývalému předsedovi horní komory parlamentu.

Do řeky Bečvy unikl kyanid, uhynuly tuny ryb. Největší katastrofu posledních let takto komentovala reportérka Seznam zpráv Vlasta Macháčová:
„Podle dosavadních informací, byla chemikálie do Bečvy vypuštěna nedaleko Choryně na Vsetínsku. Po pachateli místní policie stále pátrá. Rybáři se shodují, že nic takového na Bečvě ještě nezažili. Než se ekosystém obnoví, může to trvat až desetiletí.“

A zemřela česká psycholožka Jiřina Prekopová, bylo jí 90 let. Dále textařka a hudební scénáristka Jiřina Fikejzová, autorka hitů třeba Řekni, kde ty kytky jsou nebo Sedm dostavníků. Pátého září média informovala o smrti Jiřího Menzela. Režisérovi a herci bylo 82 let.

ŘÍJEN:

V říjnu začala v Česku hlavní část krajských voleb a také první kolo senátních. Výsledek voleb například ve Středočeském kraji ovlivnily kauzy Jaroslavy Pokorné Jermanové. Na dotazy novinářů se často snažila obhájit:
„Mě policie nevyšetřuje, na žádném výslechu jsem nebyla, nikdo mě z ničeho neobvinil, takže já jako nevidím důvod, proč bych to nemohla vykonávat jako čtvrtý politik s nejvyšším počtem preferenčním hlasů ve volbách. A za mnou na tom kraji ty výsledky vidět jsou.“
Po volbách ji vystřídala Petra Pecková z hnutí STAN.

Do hry se v říjnu vrátila kauza řeky Bečvy. Unikla do ní další látka, tentokrát nikl.
V Praze na Petříně shořel pravoslavný dřevěný kostel Svatého archanděla Michaela.

V měsíci říjnu nelze opomenout ani kauzu Vyšehrad. Z restaurace, která má být v rámci vládních opatření zavřená, vychází šéf resortu zdravotnictví Roman Prymula. Čechům říká noste roušky, sám ji nemá. Po mediálním skandálu Prymulu žádá premiér Andrej Babiš, aby odstoupil. Vyzývá k tomu i dalšího z účastníků schůzky - místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Následně předseda vlády míří do Lán. S prezidentem jede probrat jméno Prymulova nástupce. Jan Blatný z Fakultní nemocnice Brno se stává ministrem 29.10.:
„Já vám teď, několik minut po uvedení do funkce, nebudu slibovat, co udělám, a nebo, co neudělám. Ale chci vám slíbit, že další rozhodování, která bude ministerstvo provádět, budou vždy založená na datech, která budou sdílená, všem srozumitelná.“

Ani měsíc říjen se neobešel bez smutných odchodů. Zemřel Karel Fiala, operní a muzikálový pěvec, filmový herec, nezapomenutelný Limonádový Joe. V 90 letech zemřel i skotský herec Sean Connery, proslavila ho role Jamese Bonda.

LISTOPAD:

Do řeky Bečvy už potřetí za dva měsíce unikla neznámá chemikálie.
Teroristický útok zažila rakouská metropole Vídeň. Útočník zastřelil 4 lidi a několik dalších zranil.

Listopad byl klíčový pro Spojené státy. Američané volili nového šéfa Bílého domu. Bude jím ten současný - Donald Trump? Nebo Joe Biden? Volební účast byla rekordní - nejvyšší od roku 1990. Donald Trump trval na přepočítání hlasů v některých státech:
„Toto je podvod na americkou veřejnost, je to zahanbení pro naši krajinu, připravovali jsme se na vítězství v těchto volbách a upřímně řečeno, my jsme tyto volby vyhráli. Naším cílem je zabezpečit integritu pro dobro tohoto národa. Je to velký moment, toto je obrovský podvod na našem národě, chceme, aby bylo právo použito správným způsobem, takže se obrátíme na Nejvyšší soud.“

Svět se dál potýkal s nákazou koronaviru. Česká vláda prodloužila nouzový stav do 12. prosince. Zároveň oznámila objednání vakcíny proti covidu od různých výrobců pro 5,5 milionu obyvatel. Ministr zdravotnictví Jan Blatný tehdy uvedl, že očkování povinné nebude.

Seriál #martyisdead získal jako první český seriál cenu Emmy.
Zemřela televizní moderátorka Kamila Moučková. V roce 1968 informovala diváky Československé televize o invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa.
V listopadu zemřel také Diego Maradona, argentinský fotbalista a trenér.

PROSINEC:

Bohatý na události byl i poslední měsíc v roce. Prosinec vejde do dějin hlavně kvůli boji proti koronaviru. 8. začala Velká Británie, jako první v Evropě očkovat vakcínou od firem Pfizer a BioNTech. Dostala ji 90letá Margaret Keenanová, jak tehdy informoval reportér Seznam Zpráv Tomáš Trněný:
„Právě očkovaná Margaret vyzvala ostatní obyvatele Británie, aby se rozhodně nebáli, a když to zvládne ona ve svém věku, tak to zvládnou i ostatní Britové.“

Těsně před Vánoci vakcínu schválily Evropské úřady a po svátcích začalo očkování ve všech zemích Unie.
Prosinec se nesl i v duchu vládního otevírání a zavírání restaurací, hotelů, obchodů a služeb. Dvakrát pak kabinet žádal Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu.

Češi se dočkali také jednoho překvapení. Pražský primátor Zdeněk Hřib se dostal mezi 28 nejvlivnějších lidí Evropy. Do prestižního žebříčku ho zařadil server Politico. Podle reportérky Evy Soukeníkové hlavně kvůli odmítavému postoji k Číně a Rusku:
„Podle Politica Hřib poslední dva roky strávil oponenturou nejen domácích populistů, ale i těch moskevských a pekingských. Server ho chválí především za jeho odvahu.“

Česko se v prosinci také dozvědělo, do kdy může těžit a spalovat uhlí. Odborná komise ho doporučila přestat využívat nejpozději v roce 2038.
V zahraničí se stále řešily americké prezidentské volby, kdy úřady Joa Bidena oficiálně označily za vítěze a volitelé ho zvolili. Donald Trump stále neuznal svoji porážku.

Autory Ročenky 2020 jsou členové redakce zpravodajství Classic Praha.

Foto: Wikipedie (Abraham Ortelius)

Podcast