Sergej Rachmaninov a jeho klavírní tvorba

15.9.2015 / Další / Martina Klausová
Ve 38. týdnu nabídneme v žebříčku hlasování Best of Classic Praha klavírní koncerty ruského velikána Sergeje Rachmaninova.
Sergej Rachmaninov patřil k posledním ruským romantickým skladatelům a protože žil na přelomu století, byl ovlivněn jak starými, tak i novými tvůrčími styly. Svůj hudební talent prokázal už svým prvním klavírním koncertem č. 1 fis moll z roku 1891. Jeho jméno se však stalo slavným po uvedení Preludia cis-moll (1892), kterým bylo publikum naprosto uchváceno a Rachmaninov jej poté musel hrát alespoň jako přídavek při svých koncertních vystoupeních. I přes to skladatele sužovaly obavy nas sebou samým a nedostatečné sebevědomí. Možná, že to byla právě jeho citlivá povaha, která dala vzniknout mistrovskému a posluchačsky oblíbenému II.klavírnímu koncertu c moll (1901).
Jeho další dva klavírní koncerty (d moll a g moll) vznikly pak v době jeho vrcholného tvůrčího období, v sousedství Symfonie č. 2. Sergej Rachmaninov byl rovněž skvělým klavírním virtuózem - mnohé ze svých skladeb nahrával na válečky jako historické nahrávky, a to přesto, že jinak dával přednost živému koncertnímu vystoupení a odmítal rozhlasová vysílání pro jejich špatnou zvukovou kvalitu. 
Čtveřici Rachmaninových koncertů v nabídce Best of Classic Praha doplní i autorův opus 43, tedy Rapsodie na Paganiniho téma, která je svým způsobem považována s ohledem na zásadní klavírní part za skladatelův pátý klavírní koncert.
A které z těchto klavírních děl Sergeje Rachmaninova zazní v pondělím večerním programu Classic Praha 21. září ? Záleží na vás a vašem hlasování v žebříčku Best of Classic Praha.