Shakespearovské inspirace

24.11.2015 / Další / Martina Klausová
William Shakespeare patří k největším dramatikům světové literatury. Jeho dílo je zcela světské, bez zjevných náboženských motivů. Pro jeho dramata je typický tzv. blankvers - nerýmovaný verš, sestávající z pěti jambických stop. Přelomový byl nejenom jeho styl psaní, ale také to, že postavy jeho her již nejsou tak středověké, jako byly u jeho předchůdců a některých současníků. Nedodržoval trojí jednotu času, místa a děje.
Ve svých dílech zobrazuje Shakespeare ženy jako emancipované osobnosti, které si dovolují odporovat mužům a mít vlastní názor. To nebylo v tehdejší době ještě zcela obvyklé. Autor musel mít odvahu a nebát se porušení konvencí, i když mu v tom "hrála do noty" skutečnost, že působil v Anglii za vlády velmi inteligentní, vzdělané a energické královny Alžběty I. Ženy v Shakespearových hrách také vynikají čestností, hrdostí a půvabem.
Není tedy divu, že jeho dílo bylo od jeho doby až po dnešek vděčnou inspirací pro umělce mnoha generací ať už ve výtvarném umění či hudbě.
Pro 48. týden roku 2015 jsme vybrali pětici děl, která jsou inspirována Shakespearem, jeho díle a jeho hrdiny. Zazní ukázky z děl Petra Iljiče Čajkovského (fantastická předehra Romeo a Julie), Antonína Dvořáka (koncertní předehra Othello), Felixe Mendelssohna-Bartholdyho (Sen noci svatojánské), Sergeje Prokofjeva (balet Romeo a Julie) a Bedřicha Smetany (symfonická báseň Richard III.).
Jsme zvědavi, které dílo vyberete pro pondělní večer 30. listopadu.