Srpen v knižních novinkách

30.8.2017 / Další / Martina Klausová

Thomas Enger:  Smrtelná rána

Norský spisovatel Thomas Enger napsal detektivní sérii s  krimireportérem Heningem Juulem. Ten se podílí na řešení různých případů a zároveň se jednotlivými knihami vine nit pátrání po příčinách jeho vlastní osobní tragédie. Nyní Henning Juul sedí v loďce, klouzající po hladině lesního jezírka, naproti němu sedí ozbrojený muž a na dně leží pytel s mrtvolou, kterou muž zanedlouho hodí do vody. Henning ví, že ho brzy potká to samé. Jsou to už dva roky, kdy Juul při požáru přišel o syna. Od té doby pátrá po viníkovi této tragédie. Postupně rozkrývá jeden kriminální případ za druhým a stopy, které sleduje, nyní konečně vedou k rozuzlení.

Franz-Olivier Giesbert: Trhačka zubů

Američan francouzského původu Franz-Olivier Giesbert u nás slavil obrovský úspěch románem Himmlerova kuchařka. Nyní přichází další s děsivým názvem Trhačka zubů. Mladičká pomocnice v zubařské ordinaci Lucile toho už zažila příliš. Velká francouzská revoluce ze dne na den ukončila její dětství a vrhla ji do víru událostí. V den, kdy pařížská lůza vyplenila královský palác, se v dusivé atmosféře nejistoty a násilí rozhodla trestat všechny nepravosti, kterých byla svědkem. A protože ji zubařské řemeslo přivede na mimořádně zajímavá místa, má příležitostí ke mstě za oběti fanatismu všeho druhu víc než dost. „Toho večera jsem se rozhodla zavést Knihu zla a zapisovat do ní jména všech škodlivých individuí, která mi přijdou do cesty. Prvním byl Robespierre.“

Jenny Colganová: Léto s vůní čerstvého chleba

Hlavní hrdinkou knížky Léto s vůní čerstvého je třicetiletá Polly, která po osobním zklamání opustila život v Londýně a začala úplně znovu  - bez prostředků a přátel na malém ostrově v Cornwallu. Po práci v designérském studiu začala péct chleba a zjistila, že hníst těsto je pro její bolavou duši zázračný lék. Na ostrůvku našla Polly vše, po čem toužila: moře a přírodu, komunitu lidí, lásku a přátelství, práci, která ji naplňuje. Jenže život je proměnlivý, a zatímco blízkost moře i ostrovní komunita zůstávají neměnné, v ostatních bodech čekají Polly všemožné problémy a zvraty. Co všechno zažije, než na ostrově opět zavoní chléb...

Thomas Olde Heuvelt: HEX

Vítejte v Black Spring, zdánlivě malebném městečku, jímž obchází přízrak čarodějky od Černého kamene, ženy ze sedmnáctého století, které byly zašity oči a ústa. Takto umlčena se prochází po ulicích a podle libosti k vám vstupuje do domu. Dlouhé noci vám bez ustání stojí vedle postele. Všichni vědí, že oči už nesmí nikdy otevřít. Obecní rada s využitím nejmodernějších sledovacích zařízení městečko prakticky uvrhne do karantény, aby se kletba nemohla dále šířit. Ale místní mládež dojde k rozhodnutí, že přísná omezení poruší a o přízračnou kletbu se virálně podělí, čímž městečko odsoudí k pozvolnému pádu do osidel temných, středověkých praktik.

Isabelle Autissierová: Náhle sami

Louisa a Ludovic jsou šťastný zamilovaný pár, který se vydal na cestu kolem světa. Zastávka na ostrově Stromness, obývaném jen tučňáky, lachtany a rypouši, se jim stane osudnou. Ocitnou se náhle sami, bez lodi, bez jídla a bez jakýchkoli komunikačních prostředků. Sama autorka žije na moři v La Rochelle a v roce 1991 jako první žena v sólovém závodě obeplula svět. O tři roky později při další plavbě ztroskotala, takže určitě ví, o čem píše.

Homer Hickam: Albert jede domů

Američan Homer Hickam se inspiroval životem svých rodičů a vypráví laskavý, zábavný a dojemný příběh mladého manželského páru, jenž v doprovodu poněkud zarážejícího domácího mazlíčka – aligátora jménem Albert – vyrazí na zdánlivě pošetilou cestu napříč Amerikou třicátých let. Tato cesta se stává barvitou alegorií životní poutě a zároveň s notnou dávkou fantazie vypovídá o onom podivném a zázračném citu zvaném láska. Milostný příběh, který autor nabízí svým čtenářům, je přitom poněkud komplikovanějšího rázu.

Erik Tabery: Opuštěná společnost aneb Česká cesta od Masaryka po Babiše

Žijeme v době, kdy jeden lživý příspěvek na Twitteru či Facebooku má větší dosah než systematická práce investigativních novinářů. Posilují populisté a výdobytky demokracie jako svoboda slova či nezávislost médií jsou zpochybňovány. Autor popisuje dobrodružnou českou cestu od vzniku republiky po současnost a zasazuje dnešní politické a společenské události do historického a evropského kontextu. S odkazem na velké kritické duchy demokratické tradice jako je třeba  Karel Havlíček Borovský, TG Masaryk nebo Václav Havel Tabery ukazuje, že rizikům přítomnosti se nejlépe čelí nikoliv panikou, ale chladnou hlavou a rozhodností.

Katarzyna Boni: Ganbare! Workshopy smrti

Kniha je příběhem lidí, kteří se pět let po mohutném zemětřesení, ničivých vlnách tsunami a katastrofě v jaderné elektrárně Fukušima pokoušejí vrátit do normálního života. Někteří z těch, kteří přežili, se naučili potápět, aby mohli hledat těla svých ztracených blízkých na dně moře. Jiní se snaží žít tak, jako by se nic nestalo, další rozmlouvají s duchy a jsou i tací, kteří se začali zapisovat na workshopy smrti. Protože žít se musí. A umírat taky.