Srpnové knižní novinky

29.8.2016 / Další / Martina Klausová

Donna Tarttová: Malý kamarád

Donnu Tarttovou známe jako autorku románu Stehlík, za který v roce 2014 získala Pulitzerovu cenu.  Její další knihou je román Malý kamarád, kde brilantně zachycuje dusivou atmosféru upadajícího jižanského městečka, kde stále doutnají rasové a společenské konflikty, ze slávy bílé honorace zbyly už jen trosky a pod ospalým povrchem číhají skryté hrozby. V městečku ve státě Mississippi je devítiletý Robin Cleve nalezen oběšený na zahradě u domu svých rodičů. Vražda nebyla nikdy objasněna. O jedenáct let později se chlapcova sestra Harrieta, které v době neštěstí byl necelý rok, rozhodne, že bratrova vraha nejen najde, ale také potrestá. Zpočátku celkem nevinná dětská hra se záhy zvrtne v nebezpečné dobrodružství, při němž se dá snadno přijít k úhoně.

George R. R. Martin: Divoké karty II / Trumfová esa

Slavný autor předlohy k seriálu Hra o trůny George R. R. Martin zaštítil svým jménem sbírku u nás vloni představeného sci – fi povídkového cyklu Divoké karty. Zemi roku 1946 postihne mimozemský virus, jenž hrstku přeživších obdaří podivuhodnými silami. Z některých se stanou Esa – bytosti duševně i tělesně přesahující lidský potenciál a jiní se stávají Jokery – bytostmi stiženými podivnými duševními a tělesnými vadami. Zatímco někteří propůjčí své síly do služeb lidstva, jiní se stanou jeho nepřáteli. Divoké karty vyprávějí jejich příběhy.  A na ně navazuje další díl – Divoké karty II / Trumfová esa. Trumfová esa se odehrávají v 80. letech, ale jde o dobu podobnou i nepodobnou naší realitě. Mimozemská bytost zvaná Roj se po staletích putování vesmírem blíží k Zemi. Některá z Es, která virus obdařil nadpřirozenými schopnostmi, potají intrikují ve snaze ovládnout lidstvo. Střet soupeřících frakcí je na spadnutí a jeho důsledky by mohly být katastrofální.

Jiří Padevět: Anthropoid

Jiřího Padevěta známe jako autora, který se věnuje historii naší země během 2. světové války. Vždy se jedná o precizně zpracovaná známá i méně známá historická fakta, propojená s konkrétními místy a lidskými osudy, doplněná spoustou dobových fotografií a dokumentů. Jeho poslední kniha Anthropoid provede čtenáře po místech spojených s výsadkem, jehož příslušníci uskutečnili útok na říšského protektora Reinharda Heydricha - místem seskoku, byty spolupracovníků parašutistů i místem samotného útoku.

Markéta Nocourová: Nahá před bohem lásky

Kniha Markéty Nocourové Nahá před bohem lásky vypráví příběhy čtyř mileneckých dvojic, s nimiž si pohrál všemocný Bůh lásky. K těmto příběhům vypravěčka přidává vlastní humorné milostné eskapády, protože jí nechybí odvaha stanout před Bohem lásky úplně odhalená.

Luke Pearson: Hilda

V půvabném komiksu Luke Pearsona pro děti s názvem Hilda je hlavní hrdinkou holčička Hilda, která žije se svou maminkou v domku na úpatí magické hornaté krajiny. Protože je chytrá a zvídavá, dokáže vnímat to, co ostatní nevidí – troly, obry, trpaslíky… Na svých výpravách se malá rozumbrada naštěstí může spolehnout na věrného parťáka Větvíka.

Peter Mayle: Podfuk s diamanty

Britský novinář a spisovatel Peter Mayle se zamiloval do francouzské Provence. Proto si tam koupil dům a jeho knihy se odehrávají právě v tomto kraji provoněném levandulí. Ta poslední se jemnuje Podfuk s diamanty. Světák, labužník a příležitostný detektiv Sam Lewitt se vydává za odpočinkem do kouzelné a sluncem zalité Provence. Když tu jisté dámě z místní společenské smetánky náhle zmizí diamanty, je to zapeklitá situace. Ale tato krádež je jen poslední v sérii na první pohled nesouvisejících, avšak čím dál smělejších loupeží.  A tak si Sam pozve na pomoc svou bystrou přítelkyni Elenu. Případ je čím dál tím zamotanější, když se krok za krokem blíží k nebezpečnému odhalení. A mezitím je třeba přebudovat jeden starý dům, dělit se o orosené láhve vína a vychutnávat plody skvělé provensálské kuchyně.

Kristina Ohlssonová: Miovo blues

Ve švédském thrilleru Miovo blues Kristiny Ohlssonové je stejně jako v některých jejích předchozích knihách je hlavním hrdinou advokát Martin Brenner, který je tentokrát proti své vůli zatažen do pátrání po čtyřletém zmizelém chlapci. Martin závodí s časem a zoufale sleduje minimum stop, jež má k dispozici. A Miovo zmizení není jeho jediný problém.  Musí také zjistit, kdo se ho snaží namočit do série vražd, které nespáchal.

Jana Jirásková: Zbláznila ses ?

Hlavní hrdinkou Jany Jiraskové s emotivním názvem Zbláznila ses ? je rozvedená čtyřicátnice a čeká dítě s partnerem o generaci mladším. Snad by se to dalo ustát, kdyby doma už neměla čtyři děti od předškolního věku do dospělosti. Sama dalšího potomka rozhodně chce, ale ne všichni v okolí vnímají její situaci stejně. Takže už začínáme tušit, kde se název knížky vzal. V každodenním kolotoči mezi prací a rodinou se hrdinka navíc musí vypořádat s problematickým vztahem k vlastní matce. Nejsilnější lidské pouto se tu odhaluje ve vší složitosti.  Vždyť ona je nejenom dcerou, ale i matkou.

Daniel James Brown: Hrdinové ve člunu

Knihu Hrdinové ve člunu napsal Daniel James Brown na základě skutečného příběhu. Joe Rantz neměl lehký život – smrt matky, útěk otce, náhradní rodina, kde nebyl vítán. Joe pochopil, že se musí spoléhat pouze sám na sebe. V mimořádně pohnuté době, která se otřásala hospodářskou krizí, stávkami a skandály, mu ani nic jiného nezbývalo. Přesto se mu podařilo uživit se i vydělat si na studium. A pak si uzavřeného Joea všiml trenér veslování, který hledal nadané nováčky.  Od začátku to byl bláhový sen. Nikdo nečekal, že by posádka osmiveslice, složená ze synků dřevorubců, dělníků a farmářů ze zapadlých městeček, mohla porazit elitní týmy prominentů Velké Británie, a přesto to dokázali. Nakonec šokovali celý svět, když porazili i tým Německa, který vesloval pro Adolfa Hitlera na olympijských hrách v roce 1936 v Berlíně.

John Julius Norwich: Města, která utvářela starověký svět

Babylón, Memfis, Trója, Jeruzalém, Kartágo… jména měst, která se nesmazatelně zapsala do dějin lidstva. V knize s názvem Města, která utvářela starověký svět, ke které si britský historik a spisovatel John Julius Norwich přizval třicítku archeologů a odborníků na starověké dějiny, je představeno celkem čtyřicet měst. Záběr bohatě ilustrované knihy sahá od Blízkého východu přes Afriku až po americký kontinent. Ponořte se do světa dávných civilizací a poznejte mimo již jmenovaná města  třeba i sumerská centra Uruk a Ur, chetitskou Chattušu či perskou Persepoli, africké Théby, núbijské Meroe, evropský Knóssos, indická města jako Mohendžodaro a Pátaliputra a čínský Sien-jang. Nebo města obou Amerik -  monumentální Teotihuacan či mayská města dlouho ukrytá v pralesích.

Charles Cumming: Ruské kolo

Hlavním hrdinou špionážního románu Ruské kolo Charlese Cumminga je Thomas Kell, agent britské tajné služby, toho času bez práce. Volný čas tráví vzpomínáním a návštěvami blízkého baru. Když se dozví o smrti svého kolegy Paula Wallingera, s nímž se nad Tureckem za nevyjasněných okolností zřítilo letadlo, Kell odjíždí, aby jeho smrt vyšetřil. Dostává se tak do labyrintu špionských intrik a kamufláží a záhy zjišťuje, že za zmařenými operacemi SIS v regionu musí stát člověk zevnitř. A právě na Kellovi je, aby zjistil, kdo je pro západní informační služby tím tolik nebezpečným krtkem.