Štefan Margita a jeho Melancholie

21.7.2015 / Další / Martina Klausová

Koncert bez smokingu na Classic Praha v pátek 24. července bude určitým vybočením z výhradně klasického hudebního žánru. Znít budou totiž slavné skladby pro slavné hlasy, hudba pro přátele krásného zpívání. Tak lze totiž jednoduše charakterizovat nahrávku předního světového tenoristy Štefana Margity, kterou realizoval pro hudební vydavatelství Supraphon a za kterou v roce 2014 získal platinovou desku, protože se nahrávka hned po vydání ocitla na první pozici prodejního žebříčku TOP 50 popových tuzemských a na šestnáct týdnů první místo v hitparádě nejprodávanějších alb klasické hudby..

CD s hudbou na pomezí žánrů se jmenuje Melancholie a název jednoduše a jednoznačně charakterizuje i výběr písní na této nahrávce. Toto album světově uznávaného operního pěvce, jehož si považují v Metropolitní opeře v New York, Státní opeře v Berlíně Berlin, Bavorské státní opeře v Mnichově, Théâtre du Châtelet Paris, Theatro alla Scalla, v řadě dalších operních domů a na světových prestižních festivalech – je plné nádherných populárních melodií. Jde totiž o první Margitovo cédéčko, plně věnované hudbě na pomezí žánrů, tedy cross-overové. Vedle stěžejních témat z muzikálů Bídníci, West Side Story nebo Notre-Dame de Paris tu najdeme také písně proslulosti Ave Maria, Jaká to nádhera nebo Lux Aeterna, zajímavých verzí se dočkaly šansony La chanson des vieux amants nebo Ten zloděj čas. V některých písních se Štefan Margita ve studiu spojil s mimořádnými hosty české popové scény (Martou Kubišovou, Hanou Zagorovou, Lucií Bílou, Karlem Gottem či Danielem Hůlkou) nebo s operní pěvkyní Evou Urbanovou. Slavnostní náladu albu dodává repertoár v několika jazycích, ale především bohaté aranže, využívající zvuk symfonického Epoque Orchestra i  Kühnův smíšený sbor.

V rámci tohoto mimořádného Koncertu bez smokingu uslyšíte také exkluzivní rozhovor, který o této nahrávce, ale i další práci Štefana Margity natočila s touto hvězdou Martina Klausová.

MarhitaMargitaMargitaMargita