Sváteční Amerika

Vánoce na Classic Praha

Vánoční svátky začínají v Americe stejně jako u nás 24. prosince. Ve většině států USA ale není tento den státním svátkem a lidé normálně pracují. Volno mají až následující dva dny. Většina si proto bere dovolenou a čas využívá k posledním přípravám, zdobení a chystání punčoch na krb pro Santa Clause. Ten se svými dárky přijde v noci na 25. prosince a děti je rozbalují hned ráno. Důležitou součástí tohoto času je i jídlo, kterým Američané opravdu nešetří. Jak vypadá jejich sváteční stůl, nám řekne Jana Kuncová, která v Americe pobývá už několik let.

„Vánoční hostina se podobá hodně tomu jídlu, které se podává na Den díkůvzdání, takže se podává nadívaný krocan, brusinková omáčka nebo šunka. Velkou popularitu mají i koláče, které jsou domácí a většinou jsou buď dýňové, nebo mrkvové či jablečné. K pití se podává jablečný cider nebo také alkoholický či nealkoholický vaječňák, který se podává se skořicí a muškátovým oříškem.“

Typickým americkým zvykem je také předvánoční boj o to, čí stromeček v sousedství je nejvyšší, a kdo má na domě nejvíc světýlek. A těmi Američané rozhodně nešetří. Kromě nich výzdobu doplňují i sošky sobů, Santa Clausů a dalších často až příliš kýčovitých prvků. Mají to tak prostě rádi a jsou za to ochotni utratit nemalé peníze. Důležitá je pro ně ale samozřejmě i rodina.

„V Americe je docela zvykem, že ne celá rodina bydlí v jednom státě, ale právě na Vánoce se snaží sjíždět a snaží se svátky trávit společně. Někdo například bydlí v New Yorku, ale letí do L.A. za rodinou, jen aby mohli strávit společné chvíle, tím pádem pak tráví na cestě dlouhé hodiny. Není to úplně jednoduché, ale pro Američany je to velice běžné.“

Americké Vánoce jsou prostě takové, jaké je známe z filmů. Všechno musí blikat, svítit, a hlavně musí být všichni spolu se spoustou jídla. Krásné svátky vám za redakci rádia Classic Praha přeje Magdalena Korcová.

(Autory podcastu jsou: Jan Klepárník, Magdalena Korcová; foto: www.statnivlajky.cz)

Podcast