Sváteční Anglie

Vánoce na Classic Praha

Vánoce tak, jak je slavíme dnes, dostaly podobu ve viktoriánské Anglii ve druhé polovině 19. století. Pro Angličany začínají vánoční svátky rozsvícením adventní jedle na Trafalgar Square jedním ze členů královské rodiny. A po dlouhém čekání je to konečně tady. Father Christmas nebo jinými slovy Santa nadělí během noci z 24. na 25. prosince všem dětem v Anglii dárky. Těm, kteří mu připravili mince pie, sherry a nějakou mrkev pro soby, dá Father Christmas drobnosti do ponožky, ale taky pořádný dárek pod stromeček. Druhý svátek vánoční je tak od rána ve znamení jásotu dětí a rozespalých rodičů. K polednímu svátečnímu obědu nemůže chybět nadívaný krocan, brambory a růžičková kapusta. Jako dezert se jí Vánoční puding s kandovaným ovocem. Ten je oblíbený hlavně u dospělých – tradičně se podává horký, přelitý smetanou a brandy. Cukroví, jak ho známe my, se v Anglii nepeče. Ke kávě si ale Angličané dávají vánoční dort, který je plný sušeného ovoce.

Na to, jestli je lepší české vánoční menu nebo to anglické a jak je to v Anglii s kaprem, jsme se zeptali Violy Prokopové, která v Londýně od malička s rodiči žije.

„V Anglii je tradiční jídlo na Vánoce pečený krocan s bramborami a růžičkovou kapustou. Jako dezert se jí vánoční puding a mince pie. Já mám ale radši české jídlo. Kapra tady v Anglii těžko seženete, a tak doma většinou máme pstruhy s bramborovým salátem a maminka napeče i české cukroví. Nejlepší na celém světě jsou totiž vanilkové rohlíčky!“

Na Štěpána, tedy 26. prosince, je v Anglii tak zvaný Boxing Day. Název získal už ve středověku – tehdy bylo tradicí, že bohatší lidé dali přebytky z předchozího dne do krabice a rozdali je chudým. Dnes ho lidé slaví v Anglii podobně jako u nás, v rodině, u televize, na procházce, v přírodě, a hlavně v klidu a v pohodě.

Krásné a šťastné Vánoce všem posluchačům rádia Classic Praha přeje Kateřina Jungbauerová z Prahy a Viola Prokopová z Londýna.

(Autorkou podcastu je Kateřina Jungbauerová; foto: www.statnivlajky.cz)

Podcast