Sváteční Austrálie

Vánoce na Classic Praha

V konstituční monarchii Austrálii vycházejí z tradic Velké Británie. Štědrovečerní večeře s rodinou a příbuznými tam probíhá 24. prosince, Vánoce jako takové ale až o den později – dvacátého pátého. Sváteční den popisuje Češka žijící v Austrálii, Martina Mošnová:

„Po probuzení rodiče většinou schovají dárky pod stromeček. Děti si ale myslí, že přišel Santa Claus. Dárky si otevřou a pak tráví ráno s rodinou i třeba prarodiči, když dorazí.“

Austrálie je multikulturní zemí, každý tedy prožívá Vánoce podle své národnosti. Jednu věc tam ale po rozbalení dárků dělají všichni stejně, jak Martina potvrzuje:

„Protože je tady opravdu horko, většina jde do bazénu nebo na pláž, kde oslavy pokračují. Já žiju v Queenslandu a tady je okolo 40 stupňů Celsia. Lidé proto vyhledávají vodu nebo klimatizaci.“

Ještě ale zpět ke svátečnímu jídlu a pití. Tradiční krocan už Australany příliš neláká, lidé si tam potrpí spíš na mořské plody, ryby, saláty, Pavlova cake, zmrzlinu nebo puding. Ze všeho nejraději mají grilování masa v kouři ze dřeva, takzvané barbecue, a pivo. Martina ke štědrovečerní večeři ale chystá i nám dobře známé pokrmy.

„Já připravuji kuřecí řízek, bramborový salát, slovenskou zelňačku a maďarskou rybí polévku s paprikou:

Co se vánočních svátků týče, i v Austrálii se během nich ve velkém navštěvují jak rodinní příslušníci, tak přátelé. Věřím, že i vy prožijete Vánoce v kruhu rodinném a možná třeba i za poslechu rádia Classic Praha. Krásné prožití vánočních svátků vám přeje Martina Hoblová.

(Autorkou podcastu je Martina Hoblová; foto: www.statnivlajky.cz)

Podcast