Sváteční Itálie

Vánoce na Classic Praha

Vánoční atmosféra, stromeček, dárky, vánoční tabule… zkrátka nejkrásnější svátky v roce. Jaké jsou ty italské? Vánoční období tady začíná 8. prosince a končí 6. ledna. I přesto, že se o Italech mluví jako o temperamentním národu, umějí si vánoční čas užít v klidu a pohodě. Tak jako u nás, i 24. prosince se rodiny sejdou ke štědrovečerní večeři, jak potvrzuje Italka Ginevra Bonafede:

„Základ italských Vánoc tvoří rodina a dobré jídlo. 24. prosince se rodiny sejdou na společné večeři a oslavují kouzlo Vánoc až do oběda následujícího dne. I v Itálii se děti mohou těšit na dárky pod stromečkem, které jim tam přichystá samotný Babbo Natale.“

Babbo Natale neboli Táta Vánoc se podobá našemu Mikulášovi. Děti mu v po dvečer Vánoc nachystají na stole sklenici mléka a sušenky. Italové rádi zpívají a v adventním čase si logicky notují zejména vánoční písně. Jednou z nich je Dormi, dormi, o bel Bambin neboli Spi, spi, ó děťátko.

Vánoční hudba by neměla chybět ani během štědrovečerní večeře. Pochoutky, které se nacházejí na sváteční tabuli, se ale v regionech nebo městech liší. Ginevra popisuje, jak to chodí u nich v rodině:

„Jako hlavní chod neboli primo se podává italská specialita tortellini se smetanovou omáčkou a poté secondo, a tím je maso s bramborami. Během italských Vánoc by v žádné rodině neměl chybět tradiční sladký zákusek, typický panettone.“

Jde o sladký chléb ochucený kandovaným pomerančem, citronem nebo rozinkami. Často bývá také politý lahodnou čokoládou. Sladké jsou italské Vánoce… I já, Kristýna Ševčíková, vám za redakci zpravodajství rádia Classic Praha italsky přeji Buon Natale neboli Veselé Vánoce a krásný zbytek svátků.

(Autorkou podcastu je Kristýna Ševčíková; foto: www.statnivlajky.cz)

Podcast