Sváteční Německo

Vánoce na Classic Praha

Německé Vánoce se od těch českých příliš neliší. Naši sousedé jsou stejně jako my zvyklí na salát, stromeček s ozdobami nebo rybu. Přesto se v 16 spolkových zemích najdou odlišnosti. Tradice v rodném Bavorsku přiblíží velvyslanec v Praze Christoph Israng.

„Po obědě jsme šli na dlouhou procházku, většinou tam jeden rodič chyběl. Když jsme byli malí, tak jsme to nevnímali, ale s přibývajícím věkem se přidala podezřívavost. Šli jsme do kostela, a když jsme se vrátili, tak v obýváku byla tma a zavřeno, pak zazvonil zvoneček a my jsme mohli jít rozbalovat dárky. Večer se ještě vyprávěl vánoční příběh a zpívaly koledy.

V Německu se na Štědrý večer jí lehčí jídlo. Takové speciální klobásky a bramborový salát, někde i paštika. Vždy je to ale snazší jídlo na přípravu, protože toho za ten den musíte nachystat hodně. Jsou i rodiny, kde se jí kapr a nebo jiná ryba.“

Štědrovečerní stůl zdobí také cukroví, známá vánoční štola, někde také jablečné pyré nebo ovocný salát s likérem, říká Israng.

„Slavnostní jídlo se jí na 1. svátek vánoční, většinou husa, některé rodiny dojídají kapra. U nás jsme měli pečeni ze zvěřiny.“

No a kdo nosí v Německu dárky? V jižních oblastech Ježíšek, většinou ale tzv. vánoční muž. Má dlouhé, vlnité, rezavé vlasy a vousy, nosí dlouhý plášť s kapucí a k přepravě používá divoký vítr… Ať už vám dárky letos na Vánoce přinese kdokoliv, za redakci zpravodajství rádia Classic Praha vám přeje jejich klidné a radostné prožití Barbora Tomášková.

(Autorkou podcastu je Barbora Tomášková; foto: www.statnivlajky.cz)

Podcast