Sváteční Norsko

Vánoce na Classic Praha

Vánoce patří v Norsku mezi nejvíce oblíbené svátky. Stejně jako u nás mají Norové na Štědrý den volno a dárky si předávají večer u stromečku. Nějaké rozdíly se ale přece jen najdou. Řekne nám je Soňa Hedvika Janošová, která v severské zemi žije už třetím rokem.

„Většina Norů odjíždí na své kabiny, na takové chaty, které má 90 % Norů, protože Norsko je bohatší země. Já – tím že žiju v Oslu – tak Oslo je poloprázdné, tady skoro nikdo není, protože většina odjíždí na ty svoje kabiny s rodinama, a tam to slaví, běžkujou, lyžujou – to Norové milujou, takže si to užívají takhle ty Vánoce.“

Ke štědrovečerní večeři nemají kupodivu rybu, jak by většina Středoevropanů očekávala, ale stůl jim zdobí jehněčí žebírka, vepřový bůček, klobásky a brambory. Neopomenutelnou součástí vánočních svátků je i tradiční norský dezert.

„To se udělá velká rýžová kaše do velkého hrnce a hodí se tam jedna jediná mandle. A to se nabere a dá se to každému, a kdo tu mandli najde, tak vyhrál. A oni si třeba určí cenu, že někdo třeba vyhraje flašku – dospělí, nebo děti vyhrajou čokoládku nebo nějaký malý dáreček – tak je to takové hezké. Ale to se dělá druhý nebo třetí svátek vánoční.“

Vzhledem k tomu, že severně od polárního kruhu vrcholí v období Vánoc polární noci, mají Norové i spoustu času na sledování pohádek. Soňa Hedvika Janošová nám prozradila, která patří mezi jejich nejoblíbenější.

„Česká Popelka s Libuškou Šafránkovou, kterou já teda miluju – tak oni ji taky milujou. A to je jediná pohádka z ciziny, která je nadabovaná – a je nadabovaná jedním člověkem. A jeden rok dokonce to norská televize nevysílala a Norové si stěžovali, jak možné, že českou Popelku nevysílali.

Užijte si stejně tak jako Norové nejen sledování české Popelky, ale i celé vánoční svátky. To Vám za celou redakci rádia Classic Praha přeje Magdalena Korcová.

(Autory podcastu jsou: Jan Klepárník, Magdalena Korcová; foto: www.statnivlajky.cz)

Podcast