Sváteční Rakousko

Vánoce na Classic Praha

Za dob Rakousko-Uherska tvořili Češi a Rakušané jednu zemi. Proto není žádným velkým překvapením, že slaví Vánoce podobným způsobem. Advent tam začíná 4. nedělí před Štědrým dnem, jak doplňuje Rakušanka Michaela Panzenböck:

„Týden před prvním Adventem se dekoruje dům, spolu s dětmi a prarodiči se vyrábějí adventní věnce. A pak každou neděli si spolu rodina sedne, zapálí se svíčka na adventním věnci a předčítá se vánoční příběh. Tohle je opravdu krásná tradice, protože Vánoce je čas, kdy je rodina pohromadě.“

Rakušané také milují koncerty v kostele a vánoční písně. Jedna z nich je i dobře známá Tichá noc – v originále Stille Nacht, heilige Nacht, která zazněla v roce 1818 poprvé právě v Rakousku, v kostele svatého Mikuláše v Oberndorfu.

A právě vánoční písně a koledy zní nejen před a po, ale také během Štědrého dne, kdy Rakušané usedají ke štědrovečerní večeři běžně až po rozdání dárků. Ty jim pod stromek přináší Ježíšek. Michaela popisuje vánoční tabuli:

„Tradiční vánoční jídlo v Rakousku je kapr, u nás doma bývají vždy ještě obložené mísy, jelikož jsme velká rodina a na Štědrý večer se setkáváme všichni. V Rakousku se v předvánočním čase peče cukroví. Vánoce bez vanilkových rohlíčku nejsou Vánoce.“

Po štědrovečerní večeři si rodiny v Rakousku nejčastěji povídají, a následující dny navštěvují – stejně jako Češi – své blízké. Spolu s rádiem Classic Praha vám přeji, abyste v kruhu rodinném prožili i vy co nejkrásnější vánoční svátky.

(Autorkou podcastu je Martina Hoblová; foto: www.statnivlajky.cz)

Podcast