Sváteční Slovensko

Vánoce na Classic Praha

Radost, dárky, pohádky, zábava, ale i víra a hojnost jídla. To jsou Vánoce na Slovensku. Tamní krajina je rozmanitá, i vánoční zvyky a tradice se liší podle regionů. Nejvíc podobné těm našim jsou na západním a středním Slovensku. Rodiny se scházejí na Štědrý den, zdobí stromek, postí se a povídají si, říká Richard Húska, Slovák který dlouhodobě žije v Praze:

„Večeři začínáme oplatkami s medem, česnekem a ořechy. Na rozdíl od zbytku Slovenska nejíme zelňačku, ale halászlé – to je tradiční maďarská rybí polévka. Potom pokračujeme kaprem s bramborovým salátem buď s majonézou na tzv. slovenský způsob, anebo bez majonézy, což je zase typický vídeňský salát.“

Nechybí ani tradiční cukroví. Druhý svátek vánoční, tedy 26. prosince, Slováci věnují zábavě.

„Po celé Bratislavě i Slovensku se organizují tzv. Štěpánské zábavy, na které se lidé chodí bavit a zatancovat si – je to taková předzvěst Silvestra,“ dodal Richard Húska. Tři čtvrtiny Slováků věří v Boha, a tak i k Vánocům ve velké míře patří mše a bohoslužby.

Vánoce na východním Slovensku se liší podle národnostních menšin. Velká část se hlásí k Rusínům a řídí se zvyky předků. Slavnostní tabule mívá až devět chodů. Nechybí chleba s česnekem, hrachová kaše, pirohy nebo bobálky, tedy bochánky z kynutého těsta, jak nám prozradila Monika Varcholová ze Staré Ľubovni:

„My jsme večer například nejídávali vůbec rybu, ale byly to především tyto luštěninové pokrmy, které vlastně byly vyrobené ze surovin, které vydrželi celou zimu.“

Na Boží hod vánoční se pak někteří lidé omývají studenou vodou z umyvadla, ve kterém musejí být peníze – to, aby byli celý rok zdraví a bohatí. Některé rodiny pak slaví pravoslavné Vánoce, a to 6. ledna. Krásné svátky vám za redakci zpravodajství rádia Classic Praha přeje Pavel Lochař.

(Autorem podcastu je Pavel Lochař; foto: www.statnivlajky.cz)

Podcast