Sváteční Španělsko

Vánoce na Classic Praha

Křesťanské tradice i velmi zvláštní zvyky – to jsou Vánoce ve Španělsku. Neoficiálně startují 22. prosince losováním slavnostní loterie o miliony eur. Vánoce se liší podle regionů a většinou je Španělé slaví dvakrát. Na Štědrý večer a podruhé na Tři krále. Podle Martina Blažka, Čecha, který žije v Granadě, to vychází z historie.

„Původně totiž dárky nenosil Ježíšek, ale tři králové. Ještě předchozí generace byla zvyklá, že dárky se nenosily 24. prosince, ale pouze 6. ledna.“

Jenže to se s postupem času změnilo a dárky ve Španělsku začal nosit Papá Noel, obdoba Santy Clause. Na severu v Baskicku pak děti čekají na chlapíka se jménem Olentzero. V Katalánsku a Aragonu dárky dává kálející polénko, o které se děti celý advent starají.

„Když přijde Štědrý den, děti vezmou pomlázky, začnou to polínko mlátit a začnou zpívat koledu ve smyslu: Kakej, kakej, polínko, vykakej nám dárky. Rodiče tam jsou připravený, mají přes to polínko udělaný přehoz a jsou tam ty dárky připravený pod tím přehozem s tím polínkem,“ dodal Martin Blažek a takhle nějak zmíněné koledování zní…

Na rozdíl od Česka nemají Španělé žádné typické vánoční jídlo. Většinou vaří oblíbený pokrm někoho z rodiny. Nechybí sladkosti, typický je turrón z medu nebo marcipánové figurky. O dárky si píšou třem králům. Dopis začíná většinou takto: Drazí magičtí Králové, na tyto Vánoce, na tyto svátky bych si přál, abychom je strávili společně s rodinou. K přání Martina Blažka se připojuje za redakci zpravodajství rádia Classic Praha Pavel Lochař.

(Autorem podcastu je Pavel Lochař; foto: www.statnivlajky.cz)

Podcast