Sváteční Ukrajina

Vánoce na Classic Praha

Zatímco v Česku Vánoce končí, na Ukrajině v tu dobu teprve začíná ta pravá adventní atmosféra. Drtivá většina obyvatel je silně věřících a používají starý církevní juliánský kalendář. Znamená to, že svátky pro ně začínají až 6. ledna. Stejně jako pro rodačku Marinu Malinskou, jejíž rodina 40 dní před Štědrým dnem drží půst a nejí žádné živočišné výrobky.

„Chystali jsme se už možná týden předem, peklo se nějaký cukroví, oříšky, pracny, ale nejvíc se dělaly takový řezy plněné krémem – oříškovým krémem, švestky, jablka… To už si každá rodina pekla, co chce.“

Štědrý den nazývají Svatým večerem. Prim hraje jídlo. Hospodyně vaří hned dvanáct tradičních pokrmů, mezi nimi i Mariny nejoblíbenější dezert, takzvanou „kutiu“.

„To je suchá uvařená pšenice, která se vařila fakt několik hodin a potom se do ní přidával med a mák. Zrní – pšenice – symbolizovalo velkou úrodu na celý rok.“

Všechna jídla symbolizují 12 apoštolů a 12 měsíců v roce a jsou striktně veganská. Kromě kutii se taky vaří uzvar – nápoj ze sušeného ovoce, boršč, bramborový salát, nebo vareniky, což jsou plněné těstoviny.

„… si vzpomínám, když jsme lepili ty vareniky, zapojila se naprosto celá rodina do všech příprav. Dávali jsme do těch vareniků korunu. Ta koruna, když ji někdo našel v ten večer, tak se olizoval, že bude bohatý. A my jsme se vždycky těšili, kdo do toho kousne, tak jsme to tam přebírali, jenomže těch vareniků bylo tak hodně…“

Na Ukrajině se večeří s první hvězdou, až poté se jdou rozbalovat dárky, které nosí děda Mráz se Sněhurkou. Marina jako malá mohla navíc pozdě večer chodit na koledy.

„My jsme se na to velmi těšili, prostě že jsme za to dostávali peníze, takže já třeba jsem byla v páté třídě, potkávali jsme po zasněžený cestě betlém třeba – takový divadlo. A ten hlavní starší děda měl takovou palici, ten konec tý palice měl takovej hák – a on běžel za těma holkama nebo za těma dětma a chtěl je podrazit. A fakt jsme tam padali, a on měl na sobě hodně zvonků…“

(Autorkou podcastu je Barbora Tomášková; foto: www.statnivlajky.cz)

Podcast