Únorový mimořádný koncert bez smokingu

19.2.2018 / Další / Martina Klausová

Na závěr února připravilo rádio Classic Praha další mimořádný Koncert bez smokingu s z jednou z nových nahrávek hudebního vydavatelství Supraphon

V pátek 23. ledna ve 20 hodin zazní nahrávka děl Františka Xavera Richtera.

František Xaver Richter byl jedním z vedoucích představitelů a vedle Jana Václava Stamice jednou z nejvýraznějších osobností Mannheimské školy, působil v Manheimu a od roku 1769 jako kapelník katedrály ve Štrasburku, což byl jeden z nejprestižnějších hudebních postů tehdejší Evropy.

Dílo tohoto velkého a světově uznávaného mistra chce systematicky mapuje, provozuje a zviditelňuje, a to ve světovém měřítku soubor Czech Ensemble Baroque, ansámbl, zabývající se stylovou interpretací děl starších slohových období v autentické interpretaci na dobové nástroje, který založil dirigent Roman Válek roku 1998. Soubor má tři složky: orchestr, vokální ansámbl a sólisty.

Na této zbrusu nové nahrávce hudebního vydavatelství Suprapohon Czech Ensemble Baroque uvádí Richterovu Symfonii D dur, op. 52, Te Deum pro sóla, sbor a orchestr, které se na CD objevuje vůbec poprvé, Koncert pro barokní hoboj a orchestr F dur a světovou premiéru kantáty Exultate Deo na dobové nástroje.

V nahrávce účinkují pěvci Markéta Böhmová, Pavla Radostová, Piotr Olech, Jaroslav Březina, Jakub Kubín a Jiří Miroslav Procházka. Na barokní hoboj hraje Luise Haugk, dále účinkuje Czech Ensemble Baroque Choir – sbormistryní je Tereza Válková - a Czech Ensemble Baroque Orchestra. Řídí Roman Válek.