Vivaldi Recomposed

13.4.2015 / Další / Martina Klausová

Ve středu 15. dubna vám v rámci Koncertu bez smokingu nabídneme k poslechu pozoruhodný projekt s názvem Vivaldi Recomposed. Autorem je současný britský skladatel Max Richter a jak název odkazuje – jedná se o přepracování slavných houslových koncertů Antonia Vivaldiho – a sice Čtvero ročních dob.

Hrát bude houslista Daniel Hope, který je světovou kritikou považován za vzácně kongeniální osobnost – je brilantním virtuózem, dobrodružným umělcem a inteligentním propagátorem hudby zároveň. Píše knihy, hudební glosy, scénáře, moderuje televizní i rozhlasové pořady a pořádá nejrůznější hudební projekty a festivaly s invenčním programem.

Kompozici Maxe Richtera Vivaldi Recomposed Hope premiérově uvedl v roce 2012. Jde o soudobou autorskou úpravu notoricky známých a stále obdivovaných čtyř houslových koncertů z první půle 18. století, jimž dal Antonio Vivaldi souhrnný název Čtvero ročních období. Album Vivaldi Recomposed je dnes bestsellerem, dosáhlo na první příčku prodejního žebříčku ve dvaadvaceti zemích. Daniel Hope za něj též získal cenu Echo Klassik v kategorii Klasika bez hranic.

Britskou hvězdu v této nahrávce doprovází orchestr L’Arte del Mondo, který v roce 2004 založil vynikající dirigent a houslista Werner Ehrhardt.

Daniel Hope se představí za nedlouho i pražskému publiku osobně. Vystoupí 29. dubna ve Španělském sále Pražského hradu, kde v rámci Jarního gala festivalu Struny podzimu uvede kromě hudby Antonia Vivaldiho skladby Johanna Sebastiana Bacha, Ervína Schulhofa i část Richterova díla Vivaldi Recomposed. Poslechněte si, jak on sám se na toto vystoupení těší: