Vivat tango

10.6.2015 / Další / Martina Klausová

Páteční Koncert bez smokingu 12. června 2015 bude na Classic Praha oslavou argentinského tanga.
Řekne-li se tango, natož pak argentinské tango – vybaví se nám především jméno argentinského mistra tohoto žánru Astora Piazzoly.

Argentinský hudební skladatel a hráč na bandoneon Astor Piazzolla se narodil v roce 1921 v argentinském města Mar la del Plata. V roce 1925 se s rodiči přestěhoval do New Yorkua o jedenáct let později se opět vrátil do rodného města. 
K tomu, aby Piazzola objevoval své vlastní kořeny prý přivedla jeho učitelka – francouzská skladatelka Naďa Boulangerová, která mu prý kdysi řekla: "Astore, musíš najít svou hudbu!"
Z této výzvy se pak zrodil nový žánr, nový barevný hudební svět plný emocí, Tango Nuevo. Nové tango, hudba se svou vlastní identitou, která překračuje hranice žánrů.  Ve 20. století -  století stále se prohlubující propasti mezi skladatelem a publikem - se tak Piazzollovi podařilo neuvěřitelné: vystavět most, vytvořil nový žánr - téměř výhradně komorní, s nezaměnitelnou zvukovostí a frázováním, hudbu, kterou posluchači milují a která probouzí jejich emoce.
Tango Nuevo učarovalo i akordeonistovi Ladislavu Horákovi a violoncellistovi Petru Nouzovskému, dvěma vynikajícím hudebníkům, v jejichž podání se to okouzlení šíří k posluchačům po celé Evropě - na koncertech i prostřednictvím nahrávky hudebního vydavatelství Supraphon, kterou vám nabídneme právě v pátek 12. června 2015 ve 20:00 na Classic Praha.

Nejpve uslyšíme Piazzolovo Libertango a skladbu Vivat tango. Poté zazní skladba Josého Bragata, který jako violoncellista a aranžér působil v řadě Piazzollových seskupení – a sice Milonta. Pokračovat budeme dalšími 2 tituly z pera Astora Piazzoly – Le Grand tango a oblivion. Pak ušlyšíte skladbu dalšího Piazzolova žáka - Richarda Galliana, považovaného dnes za jednoho z nejlepších akordeonistů na světě – Tango pour Claude a závěr večera bude patřit již výhradně Astoru Piazzolovi – zazní Ave Maria, skladbička s vázvem S.V.P., Finale a Milonga sin palabras.
Hrát budou Ladislav Horák – akordeon a bandoneon a Petr Nouzovský – violoncello. A jako bonus uslyšíte rozhovor, který s Ladislavem Horákem o této úchvatné a temperamentní hudbě natočila Martina Klausová.

Vivat tango