Zápach z úst

12.1.2017 / Další / Martina Klausová

Halitóza, jak se odborně nazývá zápach z úst, se může týkat každého z nás, přesto jde ale o často tabuizované téma. Je potřeba přistupovat k němu s citem, a to jak v roli postiženého, tak ze strany jeho okolí. Mnohdy se stává, že jedinec, který zápachem z úst trpí, o tom sám ani neví. I v takovém případě je však vhodné na to postiženého upozornit – zápach totiž může být kromě špatné hygieny nebo stravovacích návyků způsoben například i vážným onemocněním chrupu a dutiny ústní. O tom, co ho vyvolává, jak se jej zbavit a jak mu v ideálním případě předcházet, jsme hovořili s MUDr. Janem Stuchlíkem, vedoucím lékařem Dentální kliniky Jan Stuchlík.

Nedostatečná každodenní ústní hygiena

Vůbec nejčastější příčinou zápachu z úst bývá špatná ústní hygiena. „U drtivé většiny těch, kteří trpí zápachem z úst, je na vině nesprávné čištění chrupu a obecně zanedbaná zubní prevence. Pokud je ústní hygiena nedostatečná, zůstává na zubech zubní povlak tvořený bakteriemi a zbytky jídla, což následně způsobuje nepříjemný zápach,“ vysvětluje MUDr. Jan Stuchlík.

Pravidelnou ústní hygienu je nutné provádět nejméně dvakrát denně, ráno po snídani a večer před spaním, a po večerním čištění už nic nejíst a pít jen vodu. K večerní hygieně neodmyslitelně patří také důkladné čištění mezizubních prostor. „Zuby je třeba vyčistit po celém jejich povrchu, a v mezizubí navíc ještě mezizubním kartáčkem nebo dentální nití,“ popisuje správnou techniku čištění stomatolog. „Ze zubních kartáčků vyberte takový, který bude mít malou hlavici hustě osázenou měkkými vlákny. Snažte se čistit každý zub ze všech stran a nezapomínejte ani na méně dostupná místa jako zadní zuby a místo za posledním zubem,“ dodává doktor Stuchlík.

Pokud si nejste jisti, zda je vaše technika čištění chrupu správná nebo zda používáte odpovídající velikost mezizubního kartáčku, neváhejte se obrátit na profesionální dentální hygienistku. „Profesionální dentální hygiena je, spolu s pravidelnými prohlídkami u stomatologa, základním stavebním kamenem v pravidelné péči o chrup. Mimo jiné se zde naučíte správně pečovat o zuby a dásně a také používat správné pomůcky. Profesionální hygienu byste měli absolvovat nejméně dvakrát do roka dle stavu a dispozic chrupu. A každých šest měsíců by měla proběhnout i preventivní prohlídka u zubaře. Jedině ta totiž dokáže včas odhalit případné potíže a předejít onemocněním, jejichž důsledky mohou být fatální,“ radí lékař.

Zánět dásní a parodontitida

V případě, že nejste ve své ústní hygieně důslední dlouhodobě, vás pravděpodobně dříve či později postihne i zánět dásní neboli gingivitida. Také ta je projevem špatného stavu hygieny dutiny ústní a i ji může provázet nelibý odér z úst. Je alarmující, že určitou formou tohoto onemocnění trpí až 90% populace, a často o tom dokonce ani neví, protože nemusí nutně vnímat znatelné potíže. Zánět dásní způsobují kolonie bakterií, jež se hromadí a dlouhodobě působí hlavně v mezizubí, které je hůře čistitelné. V důsledku plaku pod dásněmi, zubního kamene, zbytků potravy a škodlivých bakterií pak vzniká zmiňovaný zápach. Ten je však v tomto případě ještě to nejmenší - neléčená gingivitida totiž časem přechází v parodontitidu, tedy onemocnění závěsného aparátu zubu, jehož důsledky jsou bohužel nevratné a mohou znamenat i ztrátu celého chrupu. „Jediným řešením a zároveň prevencí je v tomto případě opět pečlivá domácí ústní hygiena a pravidelné návštěvy stomatologa a dentální hygienistky,“ zdůrazňuje doktor Stuchlík.

Zkažený chrup

Zubní kaz nemusí bolet, může být ale pořádně cítit. Bakterie, které pronikají do zubu, ničí zubovinu, zub rozkládají a vzniká kaz. A ten může i zapáchat. V takovém případě je jediným východiskem co nejrychlejší návštěva stomatologa, který kaz vyvrtá a postižené místo vyplní, aby tak předešel dalším komplikacím. Kdo bude s léčbou otálet, hrozí mu, že zub již nebude možné zachránit a jediným možným řešením bude pouze jeho vytržení.

Problém v anatomii chrupu

Problematická anatomie chrupu může být také jednou z příčin nepříjemného pachu z úst. Nejčastější potíž bývá s třetími stoličkami neboli moláry, lidově nazývanými osmičky nebo zuby moudrosti. „Může se stát, že se tyto zuby prořežou pouze  částečně s zbytek zůstane pokryt dásní. V tomto prostoru se pak mohou držet zbytky potravy a plak, které následně způsobují nepříjemný zápach, " říká MUDr. Stuchlík. Prořezávání třetích molárů bývá obecně spojeno s řadou problémů, které vznikají z nedostatku prostoru. Pokud tyto zuby neplní svou funkci, brání řádné ústní hygieně či způsobují jiné potíže, přistupují stomatologové často k jejich odstranění.

Prevence je lepší než léčba

Jak se tedy zápachu z úst způsobeného problémy v dutině ústní co nejrychleji zbavit? „Určitě nejúčinnější pomocí je návštěva stomatologa a dentální hygienistky, kteří odhalí příčinu zápachu a potíže odstraní,“ uklidňuje MUDr. Jan Stuchlík a dodává: „A vůbec nejlepší je prevence – díky správné péči o chrup prostě zápachu nedat šanci vůbec vzniknout.“ I proto Dentální klinika Jan Stuchlík pro své klienty připravila akci, během níž daruje každému klientovi ke vstupní prohlídce profesionální dentální hygienu zdarma. „Chceme upozornit na význam dentální hygieny a na to, že tato odborná péče je pro zdravý chrup nepostradatelná. Zároveň chceme lidem nabídnout možnost si ji vyzkoušet,“ uzavírá doktor Jan Stuchlík. Více informací naleznete na www.dentalnihygienazdarma.cz.

StuchlíkStuchlík