15. ročník Hudebního salónu Café crème se ponese v duchu melodramů, klasiky i jazzu

Neděle 24. září bude v Kostele sv. Vavřince na malé Straně patřit melodramům z pera Viktora Ulmanna, Erica Satieho a Jiřího Temla. Další podzimní večery přinesou i hudbu Jeana Philippa Rameaua, Františka Xavera Richtera či Jazzobranní.

Už tuto neděli 24. září zahajuje Hudební salón Café crème podzimní řadou 15. ročník komorních setkání s krásnou hudbou. Na návštěvníky Kostela sv. Vavřince v Hellichově ulici čeká mimořádný večer s názvem Melodram – láska, život i smrt a díly Viktora Ulmanna, Erica Stieho a Jiřího Temla.

Těžištěm programu bude rozsáhlý melodram mimořádného židovského autora Viktora Ullmanna (1898-1944) Píseň o lásce a smrti korneta Kryštofa Rilka, dílo, které je v německém prostředí cosi jako Máchův „Máj“. Hudba Viktora Ulmanna je pak považována za jeden z vrcholů pražské hudby první poloviny 20. století; její velká část byla ještě nedávno považována za  ztracenou, o to více si jistě zaslouží svou renesanci.

Kontrastním světem k tomuto melodramu je tvorba Erica Satieho (1866-1925), jehož svérázný osobitý styl představuje i prostředí trochu jiné Paříže, Paříže přelomu 19. a 20. století. V jeho tvorbě můžeme nalézt hned několik melodramů představujících půvabné miniatury této formy.

Posledním výrazným autorem večera bude soudobý český skladatel Jiří Teml (1935) zastoupený svým melodramem Divadlo svět na verše Williama Shakespeara. Dílko vyniká vtipným ztvárněním a též pro Temla typickou rozmanitou zvukomalbou, v níž se neutají autorova mimořádná schopnost barevné instrumentace. Zajímavostí je i to, že se jedná o jeden z mála původních melodramů s cembalem.

Večerem posluchače provede Monika Knoblochová od cembala a klavíru, o umělecký přednes se postará Lucie Trmíková a Filip Sychra.

Hudební salón Café crème je již stálicí pražské hudební scény

Navazuje na tradici prvorepublikových salónů, kdy se snaží "v příjemné atmosféře podvečerních koncertů podněcovat zájem o rozličná umění, klást v kontrast i soulad hudbu starou a moderní, literaturu, divadlo, tanec a výtvarná umění a tím vším vážené hosty a umělce inspirovat ke vzájemným rozhovorům a myšlenkám všedním i nevšedním..." (tak zní motto cyklu). 

Další podzimní koncerty přinesou například Pièces de clavecin en trio jednoho z nejvýznamnějších francouzských skladatelů přelomu 17. a 18. století Jeana Philippa Rameaua, večer s názvem Jazzobranní, v němž v rámci inspirace jazzem velkých skladatelských jmen dojde k netradičnímu propojení jazzu a cembala, či setkání s hudbou pozoruhodného skladatele původem z Moravy, reprezentanta Mannheimské školy, Františka Xavera Richtera.

Foto: Kostel sv. Vavřince (©Wikipedie)

Podcast